Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Репка: придобивките и штетата за здравјето

Цвеклото е еден од најбараните коренови зеленчуци и се користи не само како прехранбен производ, туку и како средство за лекување преку традиционалната медицина. Таквото барање се должи на неговиот состав: витамини, минерали, микро и макро елементи. Сепак, постојат неколку контраиндикации, па затоа не треба да го злоупотребувате зеленчукот.

Ако сметаме како фактор како здравствени придобивки и штети, тогаш предноста на првата е се уште во приоритет. Треба да се напомене дека медицинските својства на цвекло во голема мера зависат од формата во која се употребуваат и како е правилно подготвена. Значи, можно е да се замрзне цвекло, но тоа не е многу добро за здравјето, бидејќи со овој метод се губат некои корисни елементи во трага.

Како терапевтски мерки, како и во случаи кога цвеќата се користи во исхраната за губење на тежината, се препорачува употреба на суров зеленчук.

Придобивките од здравјето на репка е навистина одлично, но во исто време постојат голем број на контраиндикации, па затоа треба да го користите правилно.

Состав на коренот

Побарувачката во традиционалната медицина и исхраната се должи на фактот дека витамините во цвекло, како и некои елементи во трагови, се во големи количини.

Значи, во коренот спаѓаат:

 • витамини од групи ПП, С, Б, К;
 • верверички;
 • диетални влакна;
 • калиум;
 • железо;
 • бакар;
 • магнезиум;
 • јод;
 • цинк;
 • фосфор;
 • рубидиум;
 • хлор;
 • цезиум;
 • масти;
 • пепел.

Исто така во составот има и некои органски киселини:

 • оксален;
 • лимон;
 • јаболко.

Најдобрите видови на репка, исто така, содржат аминокиселини, флавоноиди, пектини, антоцијанини.

Неопходно е да се земе во предвид фактот дека по термичка обработка корен култура малку ги менува своите квалитети.

Следното се случува:

 • некои витамини се губат;
 • калоричната содржина на зеленчук се зголемува од 41 до 44 единици;
 • гликемичниот индекс се зголемува повеќе од два пати - од 30 до 65 единици.

Во сите други аспекти, и варен и суров зеленчук ги задржуваат целокупните лековити својства.

Корисни својства

И самиот зеленчук и сок од репка ги имаат следниве корисни својства:

 • Поради фактот дека содржи неразградливи влакна, ја стимулира интестиналната функција, а тоа совршено го чисти од шлемови, токсини и други штетни супстанции. Како резултат на тоа, постои подобрување во метаболизмот, варењето се подобрува. Често, ова е начинот на кој црниот дроб ја чисти цвекло.
 • Б витамини нормализираат метаболички процеси.
 • Диететските влакна го спречуваат создавањето на плакери на холестерол, односно тие се одлична превенција на атеросклероза . Покрај тоа, калориите од репка се мали, па зголемувањето на тежината не се загрозува.
 • Избалансираниот витамински состав совршено го зајакнува имунолошкиот систем, па цвеклото е корисно за време на бременоста.
 • Како дел од зеленчук голема количина на јаглени хидрати, кои обезбедуваат потребната количина на енергија.
 • Поради фактот што составот содржи витамин Б1, бакар и железо, нивото на хемоглобин се зголемува, односно, рерната делува како одлична превенција на анемија .
 • Редовната потрошувачка на овој зеленчук ја стимулира активноста на мозокот.

Општо земено, одржувањето на репка дома и редовно јадење ќе им биде од корист на сите, но тоа е особено важно за оние за кои е точно:

 • присуството на хипертензија - репка од притисок добро помага и во свежа и термички обработена форма, додека можете да го користите сокот;
 • ако се појават проблеми со хроничната констипација и мокрење - зеленчукот делува како лесен лаксатив и диуретик;
 • ако постои ризик од развој на онколошка болест или е во лична историја - во вакви случаи, препорачано е сок од репка за онкологија;
 • со зголемен ризик од масни заболувања на црниот дроб и дебелина - еден од најпопуларните рецепти е готвење цвекло со кефир за губење на тежината;
 • како моќен антиоксиданс;
 • со хроничен ринит - користени цвекло од студот во суровата состојба.
Масни заболувања на црниот дроб

Тоа ќе биде корисно за доилки мајка да јаде репка, бидејќи содржи многу витамини кои се пренесуваат на бебето со млеко. Но, не треба да го злоупотребувате, бидејќи може да се развие алергиска реакција.

Треба да се забележи дека во сурова форма овој зеленчук е многу поповолен отколку во термичка обработка.

Во овој случај, ние зборуваме за следниве корисни квалитети на коренот:

 • позитивен ефект врз работата на црниот дроб;
 • го намалува ризикот од развој на Алцхајмерова болест ;
 • двапати апсорбира слични и токсични супстанции;
 • може да се користи како храна дури и на врвот.

Цветот со доење, ако не постојат индивидуални контраиндикации, е еден од најкорисните производи.

Контраиндикации

Контраиндикации од репка има следново:

 • со тенденција на дијареа, бидејќи зеленчукот делува како благ лаксатив;
 • во присуство на жолчни камења и уролитијаза - зеленчукот не е целосно забранет, но треба да се користи со претпазливост;
 • со низок крвен притисок;
 • репка со панкреатитис не се препорачува за време на егзацербацијата, бидејќи ја иритира гастричната слузница, бидејќи истата причина не се препорачува за репродукција на гастритис и пептичен чир.

Дијабетесната цвекло не е забранета при дијабетес, но треба да се консумира во умерени количини и само во консултација со вашиот лекар.

Што се однесува до децата, одговорот на прашањето колку години може да се даде, подобро е да се провери кај педијатарот. Зеленчук постепено се воведува во мамка, и термички обработени и во мала количина, тоа е можно не порано од по една година.

Ве молиме имајте предвид дека црвената урина после репка и кај детето и кај возрасно лице е сосема нормална. Ако не постојат други сомнителни симптоми, тогаш нема причина за загриженост. Инаку, подобро е да се консултирате со лекар.

Начини за користење

Овој зеленчук може да се користи и во сурова и термичка обработка. Покрај тоа, сок е направен и консумира. Во оваа форма, репка за губење на тежината не е помалку корисна од салатите од неа.

Се препорачува репка за време на бременост за употреба како салати. Во овој случај, зеленчукот ќе биде подеднакво корисен и во сурова и термички обработена форма. Но, ако во личната историја постои гастроентеролошка болест, тогаш треба да се консултирате со гастроентеролог.

Употребата на цвекло за телото е исто така во фактот дека тоа е вкусно, и врз основа на тоа може да се готви огромна количина на салати. Особено, сите ние ја познаваме "харинга под крзнено палто" и винегрет, што не може да се готви без оваа коренска култура.

Салата "четка" - еден од најпознатите за чистење на цревата и губење на тежината. За да го направите, ќе ви треба самата коренска култура, како и три моркови, мала зелка, растително масло, малку сол и сок од лимон (по вкус).

Готвењето е многу едноставно:

 • решетки сите горенаведени зеленчук на средна ренде или ситно се исецка;
 • се меша, додадете масло и сол.

Имајте предвид дека пред да се меша зелката, треба малку да се притисне, така што нема вишок сок. Постои малку пат е изменета салата - со користење на морско овошје и без масло. Препаратот е ист, но мора да додадете околу 10 мл сок од лимон.

Ладна тинктура:

 • сок од зеленчук треба да се меша со сок од брусница и вотка во еднакви пропорции;
 • ставете ја смесата во стаклен сад и оставете да тропаат три дена на ладно место;
 • користете лажица еден час пред оброците.

Во принцип, својствата на цвекло го прават многу здрав. Потребно е да се забележат вкусните квалитети на зеленчукот, поради што нашол широка примена во традиционалната медицина и во готвењето: цвекло со мед, салати врз основа на овој зеленчук, со додавање на моркови и зеленчук, кефир со цвекло за губење на тежината, варени цвекло со лук и мајонез. Ова е минимум како да го користите овој зеленчук.

Бидејќи постојат бројни контраиндикации, сепак е подобро да се консултирате со гастроентеролог или нутриционист пред да јадете корен зеленчук. Ако зборуваме за мајка која се грижи или јаде репка за време на бременоста, тогаш ќе треба да се консултирате со педијатар и гинеколог, соодветно.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .