Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Како да ги намалите крвните лекови и народни лекови

Можете да ја намалите крвта со употреба на лекови со соодветен спектар на дејство или со користење на рецепти од традиционалната медицина. Неопходно е да се придржувате на општите препораки во врска со здрав начин на живот: следете ја исхраната, консумирајте доволно течности дневно. Приемот на препарати треба да се врши само во координација со докторот.

Не постои специфична клиничка слика за зголемена крвна вискозност. Како по правило, развојот на таквото нарушување во работата на кардиоваскуларниот систем се карактеризира со слабост, зголемена слабост и намалување на когнитивните способности.

Терапевтските мерки што се однесуваат на чистење на крвта може да ги препише само лекар по испитување. Самостојно да го направите ова, не знаејќи ја точната дијагноза, не може да доведе до екстремно негативни последици.

Причини за зголемена крвна вискозност

Причините за крвната вискозност се зголемуваат во садовите:

 • критично недоволно количество на течност во крвта, дехидратација ;
 • јадење големи количини јаглени хидрати и шеќер;
 • вишок на токсини во телото;
 • прекумерно производство на ензими на панкреасот;
 • недоволно количество витамини и минерали;
 • нездрава исхрана;
 • ефектите од зрачењето на телото;
 • штетно производство;
 • неповолна еколошка состојба.
Стапката на потрошувачка на вода дневно

Факторот на генетска предиспозиција не е исклучен.

Можни знаци

Со зголемен вискозитет во крвта, може да се појават следниве симптоми:

 • замор ;
 • зголемена слабост, дури и ако лицето мирува доволно време;
 • раздразливост , промени во расположението;
 • дневна поспаност.

Може да се појават рецидиви на хронични заболувања, нестабилен крвен притисок и главоболки . Природата на манифестацијата на клиничката слика ќе зависи од основната причина и здравствената состојба на пациентот.

Методи на лекување

За да ја разредите крвта на следниве начини:

 • лекови;
 • традиционална медицина;
 • исхрана и прилагодување на животниот стил;
 • хирудотерапија

Без оглед на кој метод на третман е избран, третманот мора нужно да се координира со лекарот кој го посетува. Без испитување, невозможно е точно да се одреди состојбата на хематопоетскиот систем и да се пропише ефикасен третман.

Терапија со лекови

За да ја разреди крвта, докторот може да му ги препише следниве лекови на пациентот:

 • директни и индиректни антикоагуланси;
 • за да се спречи формирање на згрутчување на крвта ;
 • мултивитамини;
 • препарати со селен, цинк, лецитин.

Најпопуларните лекови се:

 • Аспирин Кардио;
 • Aspekard;
 • Кардиомагнил;
 • Thromboth ACC;
 • Хепарин.
Лекови Тромбот АЦЦ

Секој лек треба да го препише само лекар: докторот избира лек врз основа на индивидуалните потреби на пациентот, го пропишува дозирањето, режимот и времетраењето на третманот.

Народни лекови

За разредување на крвта на народни лекови може да се користат специјални тинктури и decoctions. Чај и decoctions може да бидат подготвени од такви растенија:

 • бела врба кора;
 • притока;
 • ливади детелина;
 • meadowsweet;
 • валеријана дрога;
 • куче роза;
 • нане;
 • бадем од лимон.

Следниве лекови може да се направат од детелина билка:

 • чаша врела вода ладена до собна температура;
 • додадете лажичка билки;
 • Инсистирајте 2 часа, филтрирајте и земајте два пати - околу половина чаша во исто време.

Од коренот на бела врба, можете да ја подготвите следната лушпа за да ја намалите крвта дома:

 • една лажица кора истурете вода што врие;
 • се меша на огнот со средна јачина и се вари околу 10 минути;
 • отстрани од топлина, да се излади и да се напрега;
 • додадете околу 200-250 мл зовриена вода.

Земете една лажица три пати на ден пред јадење. Алатот не се препорачува кај бремени жени, деца. Во секој случај, приемот на лековити пијалаци треба да се координира со вашиот лекар.

Бела Врба Кора

Разредување на крв без лекови е можно со помош на ваквите рецепти:

 1. Една и пол лажички сода бикарбона растворени во топла чаша вода и пијат на празен стомак. Алатот може да биде контраиндициран кај луѓе со гастроентеролошки заболувања.
 2. Јаболков оцет Две супени лажици разредени во чаша топла вода и пиете наутро на празен стомак. Како и со рецептот со сода бикарбона, има контраиндикации.
 3. Ленено масло. Земете една лажица наутро на празен стомак.
 4. Лукот. Може да се користи и во свежа форма и како додаток на садовите.
 5. Ѓумбирот Во форма на адитиви за јадења, како основа за подготовка на пијалок. Одлична ја намалува крвта, се смета за средство за зајакнување на имунолошкиот систем.
 6. Курмерен, пиперка, црвен пипер. Делото како што е опишано погоре значи, но ако во личната историја постојат гастроентеролошки болести, пред употреба треба да се консултирате со вашиот лекар.

Ако ги вклучите горенаведените производи во исхраната, тоа ќе биде одлична превенција од зголемен крвен вискозитет.

Моќ

Ако нема гастроентеролошки заболувања, исхраната е единствениот начин да се нормализира состојбата на крвта без да се оди во медицинска установа, но само ако се прави точна дијагноза кога некој знае за проблемот.

Се препорачува да се вклучи следново во исхраната:

 • лимон;
 • цвекло;
 • домати;
 • риба со малку масти;
 • ленено и маслиново масло;
 • семки од сончоглед;
 • какао, горчлива чоколада;
 • малини, јагоди, боровинки, брусница, цреши.

Треба да ги ограничите следните производи:

 • шеќер;
 • масти, јаглени хидрати;
 • компири;
 • банани;
 • пушено месо;
 • слатки газирани пијалоци.

Придржувајќи се кон правилна исхрана, можно е не само да се намали тежината на крвта, туку и да се спречат гастроентеролошките болести, да се подобри благосостојбата.

За извршување на терапевтски активности кои имаат за цел нормализирање на состојбата на крвта, можно е само по испитувањето и според клиничките препораки што ги даде лекарот кој го посетува.

Не се препорачува да направите нешто според Вашето дискреционо право, бидејќи тоа може да доведе до крајно негативни последици не само за хематопоетскиот систем, туку и за целиот организам.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .