Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тинктура на eleutherococcus: индикации за употреба

Тинктурата на Eleutherococcus го подобрува имунитетот, ја зголемува ефикасноста, ја зголемува издржливоста и благодарение на биолошки активните компоненти, помага да се стимулира биосинтезата на протеините и нуклеинските киселини.

Елеутерококусот честопати го користеле фармацевтите како додаток на главните компоненти, тој е присутен во многу препарати, бидејќи ја зголемува активноста на нервниот систем и го зголемува тонот, делува како стабилизатор на нивото на шеќер и хемоглобин во крвта.

Тинктура на Елеутерококус за имунитет може да се превземе заради превенција, спречување на појава на туморски неоплазми, стимулирање на заштитните функции на телото и подобрување на отпорноста кон вирусите и бактериите. Тоа е неопходна алатка за настинки.

Се докажува дека Елеутерококусот помага да се подобри сонот и да се отстранат токсините од човечкото тело, а исто така ја зголемува јачината на мажите.

Покрај индикациите за употреба на тинктури, постојат и контраиндикации кои мора да се разгледаат пред да се земе лекот, но ако ги споредите критериумите како што се придобивките и штетите на растението, тогаш има десет пати повеќе позитивни квалитети.

Лековити својства

Елеутерококус

Алкохол тинктура е биолошки активен додаток во исхраната. За нејзината подготовка се користи коренот на растението, кој се суши, се подложува на посебна обработка, по што се подготвуваат лековити средства: тинктури, таблети, сирупи.

Елеутерококусот помага да се зголеми отпорноста на телото на ефектите на патогената микрофлора, е најдобриот начин за зголемување на имунитетот.

Долгорочната употреба не е зависна и има позитивен ефект врз целото тело:

 • го подобрува спиењето;
 • ги забрзува метаболичките процеси;
 • го подобрува видот;
 • го подобрува апетитот;
 • го намалува ризикот од тумори;
 • ја подобрува циркулацијата на крвта;
 • ја намалува штетата од ефектите на токсините врз телото и придонесува за нивно ослободување;
 • ја намалува раздразливоста ;
 • помага да се подобрат перформансите.

Примањето на Елеутерококус исто така ќе има корисен ефект врз варењето, ќе го подобри метаболизмот, ќе го засили централниот нервен систем.

Покрај широката употреба во медицината, Eleutherococcus содржи такви компоненти кои се неопходни во козметологијата, па затоа ќе биде вистинско откритие за жените.

Составот на ризомот ги вклучува следниве компоненти:

 • комплекс од витамини - А, Б, Ц, Б, Е и други;
 • флавоноиди;
 • елеутерозиди;
 • етерични масла;
 • скроб.

Поради високата содржина на витамини и природни супстанции, Елеутерококус има корисен ефект врз телото како целина и особено на неговите системи, а исто така го подобрува изгледот на кожата, косата, ноктите.

Индикации за употреба

Фабриката Eleutherococcus е применлива во различни области, има позитивен ефект не само на внатрешните системи на телото, но исто така и на кожата, косата, го подобрува изгледот, ја забрзува регенерацијата на клетките.

Индикациите за употреба на тинктура на Елеутерококус се следниве:

 • кај акутни респираторни заболувања, заразни патолошки процеси со вирусен или бактериски карактер;
 • за време на емоционални нагони, екстрактот се активира, го отстранува заморот, ја намалува раздразливоста и ги подобрува менталните перформанси;
 • со ослабен имунитет, бидејќи Елеутерококусот е природен стимуланс на имунолошкиот систем, така што тинктурата на Елеутерококус се препорачува за деца како профилактична мерка за спречување на настинки;
 • за време на рехабилитација по хемотерапија или кога екстрактот се додава на основниот третман, бидејќи оваа фабрика ги отстранува токсините, го спречува појавувањето на тумори, го зголемува отпорноста на телото;
 • во случаи на влошување на органите за вид и слух;
 • при повредување на кожата, Елеутерококусот ја забрзува регенерацијата на клетките;
 • за време на големи товари на ментални и физички ја подобрува работата на мозокот, го ублажува заморот;
 • кај дијабетес, го зголемува метаболизмот и ги забрзува метаболните процеси, го намалува нивото на шеќер во крвта;
 • со хипотензија - тинктура за низок притисок е многу применлива, бидејќи помага да се зголеми крвниот притисок, ја подобрува циркулацијата на крвта, ги отстранува главоболките .

Тинктурата во козметологијата е широко употребувана, бидејќи нејзините компоненти помагаат да се успори видот на кожата, да се стимулира растот на косата и да се зајакне, да се врати здравиот и негуван изглед.

Тоа често се користи тинктура на Eleutherococcus за коса, варен на вода или во форма на decoctions, додека екстракт се додава на маски, креми, па дури и шампон за да се спречи првут , се ослободи од кршливост и загуба. Тинктурата на алкохол силно ја суши косата, па затоа не се користи, таа почесто се нанесува на кожата, но мора да се внимава, бидејќи може да предизвика иритација и лупење.

Тинктура на eleutherococcus

Контраиндикации

Потребно е да се пие тинктурата на eleutherococcus со претпазливост на оние луѓе кои имаат скокови во крвен притисок - од низок до висок, бидејќи тинктурата предизвикува зголемување на притисокот, и ако дозата е надмината, може да се зголеми неколку пати, влошувајќи ја општата состојба на пациентот.

Ако препорачаната доза е надмината, може да предизвика дијареа и отекување на екстремитетите поради задржување на течности во телото.

Тинктурата на Елеутерококус ги користи следниве контраиндикации:

Тинктурата на Елеутерококус за време на бременоста или за време на лактацијата е контраиндицирана. Под одредени услови, кога тешка хипотензија со несвестица и главоболки е откриена кај бремена жена, може да се препише лушпа од коренот на растението.

Како да се користи

Елеутерококусот има различни форми на ослободување: во форма на дражја, во капсули со сув или течен екстракт, во форма на таблети, во форма на алкохол тинктура и сируп.

Тинктура на Елеутерококус - настава:

 • може да се користи паралелно со други лекови;
 • не земајте повеќе од три пати на ден;
 • да не ја надминува утврдената доза, бидејќи е различна, во зависност од формата на стекнатите средства;
 • доза за деца - најдобро е една капка годишно од животот на детето;
 • апликацијата не се препорачува за деца со хиперактивност;
 • екстракт се чува на температура од +15, но не повисока од +25, на темно место, рокот на траење од 4 години.

Тинктурата на Елеутерококус е широко употребувана во третманот на повеќето болести и се применува за профилактички цели за подобрување на локалниот имунитет, за подобрување на функционирањето на нервниот систем. Во овој поглед, Елеутерококусот е сличен на акцијата на кинеската Шизандра, која ги зголемува заштитните функции на телото, ја подобрува физичката и менталната активност и ефикасно се бори со голем број на болести.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .