Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Како да се намали холестеролот во крвта: преглед на средства

Да се ​​намали холестеролот во крвта е можно само преку комплексни терапевтски мерки - земање лекови, нормализирање на исхраната. Средствата од традиционалната медицина не се исклучуваат, но нивната употреба е можна само по консултација со вашиот лекар.

Холестеролот е липид, маст со состав со висока молекуларна тежина, што е неопходно за нормално функционирање на телото. Прекумерната количина на холестерол во телото доведува до развој на патолошки процеси опасни по живот. Во такви случаи, потребно е да се намали холестеролот, и ова треба да се направи многу брзо.

Повеќето од липидите се произведуваат од црниот дроб - околу 80%. Остатокот (20%) влегува во телото со храна. Супстанцијата е неопходна за нормално функционирање на мозокот, црниот дроб и мускулниот систем. Недостатокот на липиди е екстремно негативен за функционирањето на телото - во доволни количини нема да произведе сексуални хормони.

Видови на холестерол

Липид е од два вида:

 • корисен - учествува во структурата на клеточните мембрани и нервните влакна, делува како основа за производство на витамин Д, полови хормони и хормон кортизол, потребни за нормално функционирање на надбубрежните жлезди;
 • штетно - се акумулира во крвта, што доведува до формирање на тромби или холестеролни плаки кои кристализираат, комбинираат со калциум и спречуваат циркулацијата на крвта, врз основа на која почнуваат да се развиваат опасните патолошки процеси во телото (некои може да бидат фатални).

Ако не го намалите нивото на холестерол во крвта навремено, ризикот од развој на ваквите болести значително се зголемува:

Потребно е систематски да се следат показателите за липидите во крвта, и доколку е потребно, да се намали содржината на холестерол со пропишување терапевтски мерки од страна на лекар.

Улогата на холестеролот кај луѓето

Норма

Најдобар индикатор се смета ако нивото на "лош" холестерол во крвта не надминува 2.586 mmol / l за здраво лице и 1.81 mmol / l за лицата со лична историја на кардиоваскуларни заболувања.

Ако индикаторот е повеќе од 6,6 mmol / l, тие велат дека лицето има висок холестерол. За назначување на терапевтски интервенции, лекарите се придржуваат на следниве индикатори:

 • ако индикаторот е над 4.138, холестеролот може да се отстрани од телото со помош на диета, и лековите не се секогаш пропишани;
 • ако показателите се повеќе од 5 mmol / l и не е можно да се намалат индикаторите со следење на исхраната, дополнително е пропишана терапија со лекови.

Можно е да се утврдат точните показатели за холестеролот во крвта само со лабораториска дијагностика - самостојно, само според сегашните симптоми, невозможно е да се одреди вредноста на параметарот.

Причините за зголемување на перформансите

Високиот холестерол во крвта може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • дебелина ;
 • нездрава исхрана;
 • пушење и алкохолизам;
 • нарушување на црниот дроб, абнормален проток на жолчката;
 • хиподинамија ;
 • дијабетес мелитус ;
 • прекумерни количини на надбубрежните хормони;
 • прекумерно производство на инсулин;
 • бубрежна болест;
 • недоволна количина на тиреоидни хормони;
 • земање одредени лекови.

Зголеменото количество липиди може да се должи на генетскиот фактор.

Знаци на висок холестерол

Следните клинички знаци може да покажат дека холестеролот треба да се спушти:

Важно е да се разбере дека слична клиничка слика може да укаже на развој на други патолошки процеси во телото. Вие не треба самостојно да започнете терапевтски мерки за намалување на нивото на холестерол - треба да се консултирате со лекар и да бидете испитани.

Како да се намали

За да се намали холестеролот како што следува:

 • нормализација на исхраната - исхраната мора да биде неопходна;
 • земање лекови;
 • употреба на традиционална медицина;
 • физичка активност.

Како правилно да го намалите нивото на холестерол, лекарот може да ви каже само откако ќе се спроведе сеопфатно испитување и е утврдена причината за развојот на патолошкиот процес.

Терапија со лекови

Да се ​​намали холестеролот без лекови е можно само со мали отстапувања од нормата. Во сите други случаи, се потребни комплексни терапевтски мерки.

За намалување на холестеролот, лекарот може да ги пропише следниве лекови:

 • Статини - брзо го намалуваат нивото на холестерол во крвта, затоа, за лице со таков проблем, подготовката на оваа група секогаш треба да биде во прибор за прва помош;
 • никотинска киселина - ги намалува индикаторите за штетен липид во телото, но има голем број на несакани ефекти, па затоа треба да го земате лекот само по совет на лекар
 • секвенци - брзо отстранување на штетната супстанција од телото, за некое време ја блокира апсорпцијата на липидите во желудникот, се препорачува да се користи само како што е пропишано од лекар;
 • фибрати - деривати на фибринска киселина, спектар на дејство слично на никотинска киселина, но тие се помеки и имаат помалку несакани ефекти;
 • Додатоци во исхраната - додатоци во исхраната може да се земат за време на комплексната терапија, но како независно средство за лекување тие не треба да се земаат предвид.

Можете да го намалите холестеролот со рибино масло.

Невозможно е да се стабилизираат нивоата на липиди во телото само со земање лекови. Преземање на лекови, можете да го елиминирате проблемот само симптоматски, но не и самата болест. За да се елиминира патолошкиот процес, треба да се пристапи кон решавање на проблемот сеопфатно.

Народни лекови

Пониски холестерол фолк лекови може, а во некои случаи, таквите активности можат да бидат не помалку ефикасни од земање лекови. Домашната терапија може да се користи како профилактична.

Намалување на холестерол фолк лекови со помош на следниве компоненти:

 • зеленчук и овошни сокови;
 • лук;
 • масло од ленено семе;
 • мелем од лук-прополис;
 • кромид;
 • свежо рендан рен;
 • Киви;
 • ореви.

Активно се користат растенија врз основа на кои може да се подготви decoctions и tinctures:

 • црвен роуан;
 • семе лен;
 • липа цвеќиња;
 • куче роза;
 • областа конска опашка;
 • имела е бела;
 • Рамсон;
 • тарагон

Многу растенија или традиционална медицина може да се комбинираат со земање лекови, но режимот на лекување мора да се координира со вашиот лекар.

Исхрана

Исхраната е задолжителен метод на лекување, без оглед на тактиката на третман што ја одбрал докторот. На овој начин, можете да го намалите холестеролот дома и да ја подобрите вашата благосостојба.

За да се намали холестеролот, оваа храна треба да биде исклучена од исхраната:

 • жолчка од јајца;
 • масна риба и месо;
 • путер;
 • црн кавијар;
 • црниот дроб;
 • цели млечни производи;
 • маргарин;
 • маст, сало;
 • тврди сирења;
 • кокосово масло;
 • масти од животинско потекло.

Во исхраната треба да вклучите храна која ја отстранува штетната супстанција од телото:

 • растителни масла (ленено, рафинирано зеленчук, пченка);
 • семе од сусам;
 • месо од ракчиња, лигњи, ракови;
 • лосос;
 • бадеми;
 • овес;
 • соја;
 • агруми;
 • мешунки (грав, грашок, леќа, наут);
 • зеленчук (репка, тиква, модар патлиџан, артишок во Ерусалим, зелка, артишок, чили пипер);
 • овошје (цитрус, нектарин, pomelo, слива, авокадо, папаја, киви, датуми, круша, ананас);
 • бобинки (цреша, слатка цреша, кучешка роза, црна чоколада, глог, рибизла);
 • море кале;
 • билки (целер, зелена салата, коприва, караница).

Овошјето и зеленчукот треба да бидат во исхраната секојдневно. Треба да се придржува до оптималниот режим за пиење. Намалување на холестеролот дома без таблети е можно само со мали отстапувања на параметарот од нормата.

Храна за намалување на холестеролот

Дневниот оброк можеби изгледа вака:

 • првиот појадок е протеински омлета, каша од хељда, билен чај или суво грозје;
 • вториот појадок - сок и овес колачиња;
 • ручек - варени риби, парен зеленчук, пченичен леб со трици, билен чај;
 • попладневен чај - овошје или сок, леб од цели зрна;
 • вечера - овесна каша, нискокалорично сирење, бисквити, зелен чај со млеко.

Пред спиење може да пиете супи со колба, чај со мед или чаша јогурт со низок степен на масти.

Општи препораки

Елиминирањето на проблемот треба да биде само сложено, па затоа, во текот на третманот треба да се следат општите препораки:

 • неопходно е да се откажат од лоши навики - пушење и пиење алкохол;
 • треба да ја вратите тежината во нормала - ако има вишок телесна тежина, треба да вклучите физичка активност во режимот, да јадете правилно и да пиете доволно течност дневно (најмалку два литра);
 • треба да се контролира крвниот притисок;
 • елиминирање на стресот , нервната напнатост, се придржуваат кон дневниот режим.

Со вистинскиот пристап кон третманот и навременото започнување на терапевтските мерки, може да го намалите холестеролот и да го елиминирате ризикот од компликации. Во спротивен случај, можно е развој на тешки компликации, што не може да се отстрани преку конзервативни терапевтски мерки.

Превентивен медицински преглед треба систематски да се спроведува за да се дијагностицира проблемот навремено и да се намали нивото на холестерол во крвта.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .