Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Конуси по инјекции: што и како да се лекува

Конуси по инјекции - болни форми кои се формираат на местото на инјектирање. Во повеќето случаи, тие не претставуваат опасност по здравјето, но предизвикуваат непријатност и може да бидат многу болни. Во некои случаи може да започне гноен-воспалителен процес, што доведува до негативни последици.

Во повеќето случаи, испакнатините по инјекциите се решат по 2-3 недели. Сепак, тоа не значи дека не е неопходно да се применат терапевтски мерки и да се игнорира проблемот.

Можно е да се ослободат од испакнатините по инјекциите со помош на лекови (размаски со посебни средства), преку физиотерапија или преку употреба на традиционална медицина. Лекот (лек) е лесен.

Причини за

Во повеќето случаи, испакнатините по инјектирањето се резултат на неправилно извршената секвенца на дејства. Садот е оштетен, како резултат на кој се формира хематом, а потоа и болна формација.

Каде да се стави инјекцијата

Формирањето на судрат по колковите на задникот може да укаже на формирање на лимфна стагнација, околу која постои акумулација на клетки, што доведува до болно набивање.

Неопходно е да се истакнат следниве причини за формирање на печат по инјектирање во вена:

 • некоректна игла е премногу кратка, на пример;
 • механичка повреда за време на инјектирање;
 • специфичноста на инјектираниот лек - некои инјекции се многу болни и доведуваат до формирање на судрат;
 • инјекцијата била извршена во област која не е доволно добро снабдена со крв;
 • хит на инфективен агенс;
 • алергиска реакција;
 • отфрлање на лекот од страна на телото;
 • ако пациентот не е релаксиран - тензичните мускули на местото на инјектирање придонесуваат за формирање конуси;
 • нервниот крај беше изложен - можеби дури и вкочанетост на погодената област.

Ако пациентот има предиспозиција за алергиски реакции, прво треба да го тестирате лекот или да изберете безбеден аналог.

Во однос на локализацијата, во повеќето случаи, таквите болни фоки се формираат на глутеалните мускули.

Можни симптоми

Како по правило, ударот дава непријатност само кога е засегната од местото на инјектирање: кога едно лице седи, лежи, допира до образование. Во овој случај, нема причина за загриженост - може брзо да ги отстраните ударите по инјекциите со помош на локалните лекови.

Неопходно е да се консултирате со лекар ако се појават такви клинички знаци:

 • во областа на инјектирање, кожата е хиперемична, постои задушеност, која е придружена со силна болка;
 • настанува супурација;
 • локален и општ пораст на температурата;
 • општа слабост , зголемена слабост, гадење и повраќање - таквите знаци ќе покажат општа интоксикација на телото;
 • формирањето е црвенило и нервозни.

Симптомите покажуваат дека започнал гноен-воспалителен процес или е присутна алергиска реакција. Во такви случаи, народниот лек за конуси по инјекциите ќе биде неефикасен, бидејќи постои голема веројатност за развој на апсцес: итна потреба да се консултира лекар.

Методи на лекување

За отстранување на испакнатините по инјекциите може да биде како што следува:

 • употребата на тематски лекови (во некои случаи, пропишани се орални лекови);
 • физиотерапија;
 • средства за традиционална медицина.

Важно е да се разбере дека таквиот третман на конуси по инјектирањето е дозволен само ако воспалителниот-гноен процес или алергиска реакција не започна.

Во вториот случај се пропишува и следново:

 • употреба на антихистаминици, антибиотици, нестероидни антиинфламаторни;
 • хируршка интервенција - спроведе отворање на образование, одводнување и третман со антисептичко решение.

Дополнително пропишаната употреба на масти или гелови за елиминирање на симптомите, го спречуваат развојот на компликации.

Фармаколошки третман може да се базира на такви препарати:

 1. Хепарин маст или троквесазин е ефикасен лек за отстранување на набиеност. Олеснува болката, воспаление за 3-14 дена. Примена на маст до неколку пати на ден (3-4 пати ќе биде сосема доволно).
 2. Вишневски маст - има сличен принцип на делување, но исто така е моќен антисептик, го подобрува протокот на крв. Подобро е да го користите производот како компресирачка од испакнатини по инјекциите - да аплицираат 3-4 часа неколку пати на ден.
 3. Гел Трокерутин - се користи ако лицето има предиспозиција за формирање на хематоми (капиларна кршливост, лоша згрутчување на крвта).
 4. Димексид - лекот не се препорачува да се употребува без препорака на лекар. Достапен во форма на концентриран раствор кој мора да биде претходно разреден во согласност со инструкциите.
Хепарин маст

Чест лек е магнезијата за испакнатините по инјекциите. Главниот активен агенс е магнезиум сулфат. Супстанцата треба да се употреби на следниов начин (освен ако не е поинаку назначено од страна на доктор):

 1. Направете прашок од растворот според инструкциите или рецептот.
 2. За навлажнете завој или газа исечете ги во растворот, малку стискајте, нанесете на болно место.
 3. Покријте со фолија, загрејте ги со памучна вата или топла крпа, заштитете ги со малтер.
 4. Систематски, како завој суши, промена на компресира.

Ве молиме имајте предвид дека супстанцијата има контраиндикации - можеби манифестација на алергиска реакција на кожата. Сепак, како што покажува практиката, маст од конуси по инјекциите се смета за најефикасно средство.

Физиотерапевтските агенси се користат исклучително ретко. Следното може да додели:

 • инфрацрвена коагулација;
 • UHF (терапија со ултра висока фреквенција).

Таквите методи се користат само ако групата по вбризгувањето подолго време не помине и е слабо подложна на локален третман.

Народни лекови

Можно е да се третираат конуси не само со медицински препарати, туку и со традиционална медицина. Можете да го користите следново:

 • Јод нето - еден од најпопуларните средства, можете да го користите веднаш по инјектирањето;
 • лист од зелка со мед - извалкан на местото на инјектирање со мед и на врвот ставете малку скршен лист од зелка, ако нема зелка, можете да го користите кромидот;
 • медот помешан со аспирин таблета и алкохолот се применува на болно место - таквите компреси треба да се вршат преку ноќ;
 • компресија на суровини компири - коренот треба да се рендан, исцеден (за да се избегне вишок сок) и да се закачи на местото на инјектирање.

За да се ослободиме од испакнатините по инјекциите е доста едноставно - постојат огромен број методи на традиционална и традиционална медицина. Меѓутоа, ако започна гноен-воспалителниот процес, треба да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .