Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Меморија лекови: преглед на средства

Помошни помагала се лекови кои се користат за подобрување на функцијата на мозокот. Дрогата не е препорачливо да се користи самостојно, бидејќи неправилната употреба (погрешно дозирање, шема) може да доведе до крајно негативни последици.

Меморијата и вниманието можат да се влошат поради големиот број патолошки процеси во телото. Ова ги вклучува и баналните замор и малигните онкологични процеси, кои значително го нарушуваат функционирањето на мозокот и се неповратни.

Аптека има алатки кои ја подобруваат функцијата на мозокот, но покажуваат само симптоматична природа и се сметаат за помошни. Ако причината за оштетување на меморијата кај сериозна болест, проблемот не се решава со лекови - треба да се консултирате со лекар.

Општи индикации за употреба

Лекови за подобрување на меморијата може да се препишат во следниве случаи:

 • намалување на концентрацијата;
 • оштетување на меморијата;
 • когнитивен пад;
 • тинитус , вртоглавица ;
 • присуство на склероза;
 • патолошки процеси кои влијаат врз работата на централниот нервен систем и мозокот;
 • период на рехабилитација по операцијата на мозокот;
 • хронични болести кои влијаат на когнитивните способности, квалитетот на меморијата;
 • зголемено интелектуално оптоварување;
 • спречување на болести кои доведуваат до влошување на мозокот (Алцхајмерова болест, деменција).

Јадењето лекови за мозокот (за да се подобри неговото функционирање) е потребно само по препорака на доктор. Причината за контактирање со специјалист може да биде следните симптоми:

 • вртоглавица;
 • тинитус;
 • одвраќање ;
 • намалена концентрација на внимание;
 • главоболки без очигледна причина;
 • оштетување на меморијата - лицето може да ги заборави и минатите настани и долгорочните активности, тој не се сеќава на телефонските броеви, имињата на луѓето и така натаму.

Во овој случај, рационална одлука би била да се контактира невролог, а не патување во аптека за да се добијат првите достапни средства за подобрување на меморијата.

Одделно, треба да се каже за манифестацијата на таков симптом кај децата. Ако детето лошо се сеќава на настаните и деталите, не може да се концентрира на одредени операции, тоа во никој случај не секогаш укажува на присуство на одредени болести, но консултацијата со лекар е задолжителна. Не е неопходно да му се даде на детето никакви средства без да се пропише клиничар.

Фармаколошка група

Мемориската медицина не е пропишана како независен метод на терапија, туку во комбинација. Специјалистот може да пропише средства од следните фармаколошки групи:

 • ноотропна;
 • да се подобри циркулацијата на крвта во мозокот;
 • зајакнување на витамини.

Од горенаведеното, можете само да земате додатоци во исхраната, но само ако не сте алергични на индивидуалните компоненти на лекот.

Дрога преку шалтер

Фармаколошката индустрија брзо се шири, па на пазарот има огромен број на лекови што може да се набават без лекарски рецепт.

Некои од најпознатите и релативно безбедни (ако се користат правилно) значи:

 1. "Глицин" - еден од најпопуларните алатки, цената е ниска. Се користи за стрес, силна емоционална препрека, за подобрување на меморијата и перформансите на мозокот. Прифати треба да ги следат упатствата.
 2. Vitrum Memori е хербален лек со минимум несакани ефекти. Користат за подобрување на меморијата и интелектуалните способности, ја зголемуваат концентрацијата. Лекот е пропишан за намалување на мозочната хипоксија. Достапно во форма на таблети.
 3. "Аминалон" - значи пропишани за одредени болести кои можат да предизвикаат оштетување на меморијата. Акцијата на лекот е насочена кон подобрување на метаболичките процеси во процесите на мозокот и гликозата. Алатот ги отстранува токсичните материи од телото, го зголемува нивото на активност на мозокот. Лекот е препишан во комплекс за луѓе кои претрпеле мозочен удар , повреди на главата и имаат ментална ретардација . Важно е да се усогласат со дозата, инаку развојот на несакани ефекти.
 4. "Гинко Билоба" - алатка која се базира на екстракт од лисјата на дрвото Гинкго Билоба, има минимум контраиндикации. Се препорачува за намалување на активноста на мозокот, влошување на когнитивните способности, тинитус, вртоглавица. Не се препорачуваат жени за време на бременост и лактација и малолетни лица кои ја земаат оваа алатка.
Глицин

За да се врати меморијата, се препорачува да се користат витамини. Можете да го користите следново:

 • Б6, Б12, Б5, Б3;
 • тиамин;
 • рибофлавин;
 • витамин Е.

Витаминско-минералните комплекси се препорачуваат за постари лица, особено ако имаат семејна историја на Алцхајмерова болест , деменција и слични патолошки процеси.

Подготовки пропишани од лекар

Што се однесува до лекови кои се продаваат само со рецепт, треба да се нагласи следново:

 • Церебролизин;
 • Encephabol;
 • Ноотропил;
 • Кавинтон;
 • Picamilon.

Церебролизин се произведува во ампули и содржи супстанција од пептидната серија, која се добива од свинскиот мозок. Пропишано е за вакви заболувања:

 • Алцхајмерова болест;
 • удар;
 • повреда на мозокот;
 • ментална и ментална ретардација кај деца и возрасни.

Има неколку контраиндикации:

 • епилепсија ;
 • преосетливост кон индивидуалните компоненти на лекот;
 • акутна и хронична бубрежна болест;
 • идиосинкразија на соединени агенси.

Несакани ефекти вклучуваат гадење и повраќање , депресија , зголемен крвен притисок , слабост .

Encephabol е пропишан за нормализирање на метаболичките процеси во мозокот, има антиоксидативен ефект. Доделени под такви услови:

Има неколку контраиндикации:

 • болести на автоимуна природа;
 • патолошки процеси во бубрезите и црниот дроб;
 • хиперсензитивност на индивидуалните компоненти на лекот.

Меѓу несаканите ефекти треба да се истакнат: слабост, диспептични нарушувања, алергиски реакции. Треба да се напомене дека оваа дрога е пропишана строго како што е пропишано од лекар, бидејќи има голем број на несакани ефекти.

Ноотропил е лек, чија основна компонента е пирацетам, се ослободува строго според лекарскиот рецепт. Пропишано е за следниве симптоми:

 • хронични главоболки;
 • Алцхајмерова болест;
 • нарушена меморија и когнитивни способности;
 • астено-депресивен синдром.
Подготовка на ноотропил

Во однос на контраиндикациите, неопходно е да се истакне следново:

Има голем број на несакани ефекти, па затоа треба да се земате строго според шемата обезбедена од докторот.

Кавинтон - Винпоцетин делува како активна супстанција. Назначен во следниве случаи:

 • удар;
 • атеросклероза;
 • енцефалопатија ;
 • нарушување на метаболичките процеси во мозокот.

Контраиндициран во бременост и лактација, со тешки аритмии .

Пикамилон е лек од групата на ноотропни лекови. Назначен за возрасни:

Не се препорачува:

 • бубрежна болест;
 • за време на бременоста и за време на доењето.

Меѓу несаканите ефекти се гадење, слабост, нервна раздразливост, алергиски осип на телото.

Заклучок

Земете било кој лек се препорачува само на рецепт. Проблеми со меморијата и концентрацијата може да бидат симптоми на екстремно опасни патолошки процеси, па затоа само-лекувањето може да биде опасно по живот.

Само преку употреба на лекови за да се прилагоди работата на мозокот е невозможно. Третманот треба да биде сеопфатен - покрај земањето лекови, треба да се нормализира исхраната, начинот на живеење (да се разликува работата и одмор, спиење најмалку 6 часа на ден), да се излечат тековните патолошки процеси. Треба да се придржува до активен животен стил, да го ограничи стресот , да не злоупотребува алкохол. Одржувањето на здрав начин на живот е најдобрата превенција на мозочните заболувања.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .