Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Женшен за мажи: корисни својства, како да се земе

Женшен за мажи - задолжен за енергија и сила, помага да се одржи телото во тон, се насладува со корисни компоненти и ја стимулира сексуалната активност, делува како една од сортите на афродизијак. Оваа растителна компонента е ретка, нејзините лековити својства биле познати во античките времиња. Не е изненадувачки, тие почнаа да се прават подготовки врз основа на женшен.

Сега широко се користи во медицината како дополнителна алатка за заболувања на зглобовите, астмата , дијабетесот, анемијата. Оваа фабрика, исто така, се докажа како профилактичен агенс.

Достапни во различни форми: во капсули, сецкан корен во сува форма за декорации.

Поради природното потекло на женшен екстракт практично нема контраиндикации. Алатката доби голем број на позитивни критики, неопходна е за мажи кои долго време биле над триесет години - женшен го стимулира производството на тестостерон и ја враќа машката моќ.

Лековити својства

Ова растение за мажи, чија возраст се приближува до педесет, придонесува за обнова на телото, заситеност со корисни компоненти и го стимулира производството на хормони.

Во природата, коренот на женшен расте во засенчени области на мешани шуми, но исто така постои и вештачко одгледување на овој вид на култура.

Коренот на растението расте многу бавно - за шест години, затоа е заштитен по природа и е скап.

Коренот содржи голем број на хранливи материи:

 • етерични масла;
 • амино киселини;
 • витамини Ц, Е, група Б;
 • смоли;
 • фолна, пантотенска, никотинска киселина;
 • пектин;
 • елементи во трагови (калиум, калциум, фосфор, магнезиум, цинк, бакар и други).

Корисните својства на женшен за мажи се како што следува:

 • ја стимулира циркулацијата на крвта во гениталиите, ткивата и клетките се збогатуваат со кислород;
 • добар ефект врз мазните мускули;
 • ја ублажува болката во зглобовите;
 • го зајакнува производството на тестостерон, хормони се ажурираат, потенцијата се подобрува;
 • нормализира шеќерот во крвта;
 • го стимулира мозокот, го ублажува спазмот;
 • го инхибира растот на клетките на ракот - средство за спречување на рак во гениталната област;
 • го олеснува мамурлакот.

Друг многу корисен пренапон на женскиот корен физички и ментален, се користи за невроза, ја врши функцијата на антидепресив.

Од коренот на фабриката се направи decoctions, тинктури, чаеви, што е многу погодно и може да се подготви дома.

Женшен корен

Индикации за употреба

Главната цел на коренот на женшен е да се спречат невролошки нарушувања и сексуални дисфункции. Тоа овозможува да се искорени проблемот за кратко време, да се зголеми ерогената чувствителност, да се врати ерекцијата.

Слични својства имаат аналог на женшен - Елеутерококус, васкуларен стимуланс и агент за зацврстување, се справува со неуспеси во имунолошкиот систем, ја елиминира сексуалната дисфункција.

Сибирски женшен се користи во следниве случаи:

 • проблеми со меморијата;
 • низок број на црвени крвни клетки;
 • забрзување на заздравувањето на раните, гребење, со повреди;
 • кардиоваскуларни заболувања;
 • нервни нарушувања;
 • нормализација на шеќерот во крвта;
 • ендокрини заболувања;
 • бенигни и малигни неоплазми;
 • подобрување на циркулацијата на крвта.

Чајот со женшен за мажи е најдобар помошник - оживува, го ублажува заморот, го храни телото со корисни минерали и витамини, го стимулира мозокот.

Некои истражувачи имаат тенденција да тврдат дека коренот на женшен ги забрзува регенерацијата на клетките, произведува подмладување и го продолжува животот.

Кога се земаат придобивките и штетите од женшен, несомнената предност е на страната на позитивните квалитети на растението.

Контраиндикации

Секоја растителна компонента треба внимателно да се зема, билки, исто така, имаат контраиндикации - со погрешно и несоодветно користење на растенијата, може да му наштети на телото.

Контраиндикации користат женшен вклучуваат:

 • епилептични манифестации;
 • хипертензивна болест;
 • несоница ;
 • тешки воспаленија и заразни болести.

Не препорачувајте да земате женшен во случај на алергиски реакции на некоја од компонентите што го сочинуваат екстрактот. Фабриката е контраиндицирана кај деца под 12-годишна возраст, бидејќи оваа алатка може негативно да влијае на состојбата на гениталните органи.

Упатство кое ви кажува како да го користите лекот укажува на тоа дека тинктурата може да предизвика следните негативни реакции:

Пред започнување на третманот, треба да се консултирате со вашиот лекар, кој ќе го прилагоди текот на терапијата и ќе напише точна доза, бидејќи не треба да користите неконтролирано женшен.

Фабриката има корисни својства и контраиндикации, со оглед дека можете да спречите несакани последици за телото.

Како да се користи

Коренот на женшен е познат по својата мултифункционалност: можете да инсистирате на алкохол, да правите чај и decoctions, да го користите како витамини.

Инфузија на женшен за мажи се подготвува на алкохол или вотка. Коренот е претходно смачкан и исполнет со течност. Користете стаклена тегла, шише или шише - мешавината се става на ладно и темно место. Зафатени околу еден месец - во ова време треба периодично да се тресат течноста.

Тинктурата се зема со следниве индикации:

 • исцрпеност;
 • физички замор;
 • дефицит на витамин;
 • тежок стрес ;
 • низок имунитет.

Витамини со женшен за мажи постојат во неколку сорти:

 1. Vitrum Energy. Комплетот на витамини, се користи за намалување на активноста, тежок замор, дефицит на витамин. Прифатена од спортистите како додаток во храната. Користете витамини неколку месеци.
 2. Duovit Energy. Составот вклучува витамини А, Д, Е, Ц, голем број елементи во трагови.
 3. Сибирски женшен за мажи. Се состои од замена за женшен, Елеутерокок. Карактеристиките се слични, но тие се поблаги и немаат несакани ефекти.

Чај со женшен за мажи се подготвува според следната технологија:

 1. Кршен корен до мали гранули.
 2. Полна со ладна вода.
 3. Загрејте го огнот за кратко време (до 15 минути).
 4. Се лади и се зема пред оброците.

Овој пијалок добро се обновува, ја враќа силата, го нормализира холестеролот, го подобрува варењето, го чисти телото од токсини.

Генсен таблетите и капсулите, чија основна активна состојка е црвениот корен, промовира добра апсорпција на сите компоненти, бидејќи тие се во концентрирана форма. Поради формата на капсулата, таа брзо продира во цревата и се апсорбира, е поефикасно и поедноставно. Често се користат од страна на спортисти со силен физички напор, учениците за време на сесијата. Неопходно е да се прифатат средства строго според упатството дека немало предозирање.

Сите корисни женшен корен, ако се користат според инструкциите и по консултација со специјалист.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .