Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Јод бром бањи: корист и штети

Бадеми со јод-бром - процедури за физиотерапија кои користат топла вода со разредена сол на јод-бром. Овој метод на третман се користи за болести на нервниот систем, тироидната жлезда. За деца, бадеми со йодидни броми се користат само како што е пропишано од лекар. Ваквите третмани може да се организираат дома, но ова треба да се направи само како што е пропишано од лекар, бидејќи постојат бројни контраиндикации.

Времетраењето на процедурите за вода се препорачува поединечно од страна на докторот. Текот на третманот ќе зависи од основниот патолошки процес, општото здравје на пациентот и неговата возраст.

Како да се делува

Баровите од јод се состојат од јод и бром. Неопходно е да се земе во предвид температурниот режим на водата - сето ова заедно го дава следниов ефект:

 • седативи;
 • антиинфламаторно;
 • го подобрува метаболизмот;
 • ја стимулира тироидната жлезда;
 • крвниот притисок се зголемува;
 • намалена хронична болка во зглобовите;
 • намален тон на мускулите;
 • нормален сон.

Како профилактички, бањите со јодид-бром често се подготвуваат дома. Главната работа е правилно да се набљудуваат пропорциите на компонентите.

Индикации за употреба

Индикациите за јод-бром бањи се како што следува:

Таквите бањи со миома на матката треба да се користат со претпазливост и само по препорака на лекар. Јодните бромски бањи не треба да се земаат по сопствена дискреција ако има срцева болест - во некои случаи постапката може да предизвика непоправлива штета на телото.

Бромни бањи

Контраиндикации

Контраиндикации за бромски бањи се како што следува:

 • хипофизна дебелина;
 • хипертироидизам ;
 • акутни инфективни болести;
 • гихт ;
 • исхемична болест 2 и 3 степени;
 • артериска хипертензија од втор степен;
 • тромбофлебитис и висока подложност на патологија;
 • ментални нарушувања, кога пациентот не може да се контролира, е склон кон екстремно несоодветно и агресивно однесување;
 • тешка атеросклероза;
 • срцев удар во личната историја;
 • индивидуална нетолеранција на главните компоненти - бром и јод;
 • дијабетес мелитус ;
 • осиромашување на телото.

Во присуство на контраиндикации не може да се земе такви бањи. Ако има сомнежи за присуство на контраиндикации, потребно е прво да се консултирате со вашиот лекар. Само по одобрување на лекарот, можете да ја користите физиотерапијата.

Процедура за постапка

Најдобра опција е да помине курс на физиотерапија во санаториум-медицинска установа под надзор на лекар. Меѓутоа, ако не постои можност, бањата може да се земе дома. Нема потреба самостојно да се подготвува мешавината, бидејќи солта се продава во аптека.

Постапката треба да биде како што следува:

 • температура на водата - не повеќе од 37 степени;
 • решението треба да го достигне нивото на градите;
 • оптимално време поминато во вода - 10-15 минути;
 • да се бања е подобар најмалку 1,5 часа по јадење.

По процедурите за вода, се препорачува да се одмори околу 30 минути завиткани во ќебе или во сув лист.

Треба да се напомене дека ваквите процедури за вода не мора да бидат општи. Можете да направите локални бањи за раце или нозе. Ваквите методи на терапија се доста ефективни кај болестите на мускулно-скелетниот систем или дерматолошки патолошки процеси.

Третманите со вода имаат комплексен позитивен ефект врз телото, но пред да ги користите секогаш треба да се консултирате со вашиот лекар. Ако во текот на бањата пациентот почувствува влошување на здравјето, терапијата треба да се прекине што е можно побрзо и да се извести лекарот што го посетува - сосема е можно дека ќе биде потребно да се изврши испитување за да се разјасни причината за нарушувањето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .