Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Убави билки: Преглед на средствата

Утешителни билки - растенија кои се користат како седативи може да се користат и во текот на сложениот третман и како независен метод на терапија. Готови суровини може да се купат во аптека во форма на такси, чаеви или тинктури, или можете да се подготвите - собирајте, суши и употребувајте како што е наведено.

Не е сосема препорачливо самостојно да се земаат седативи на традиционалната медицина на билки, бидејќи лекувачките збирки билки може да предизвикаат алергиска реакција, што доведува до влошување на постојниот патолошки процес.

Општи индикации за употреба

Утешителни билки за нервниот систем може да се препишат како примарен третман и за профилакса.

Општите индикации за употреба се како што следува:

Билни таблети може да се користат во третманот на други болести кои не се директно поврзани со нервниот систем, туку влијаат врз моралната благосостојба на едно лице:

 • автоимуни болести;
 • хронични патолошки процеси;
 • системски, вродени болести;
 • синдром на нервозно дебело црево ;
 • климактериски синдром;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • почетните фази на развојот на хипертензивна болест;
 • дерматолошки заболувања;
 • општо влошување на здравјето.

Често се користат лековити билки за капење новороденчиња - ова го нормализира спиењето на детето, го подобрува благосостојбата.

Терапевтски ефект

Лековитите лекови го имаат следниот терапевтски ефект:

 • елиминација на раздразливост, ненадејни промени во расположението;
 • подобрување на функционирањето на нервниот систем;
 • нормализација на спиењето;
 • подобрување на меморијата, когнитивните способности;
 • нормализација на крвниот притисок;
 • намалување на ексцитабилноста на нервниот систем;
 • севкупно подобрување на благосостојбата.

Билки со седативен ефект се препишуваат за време на бременоста, бидејќи лековите во овој период не можат да се користат, а нервните чувства не се препорачуваат за жени. Поради реструктуирањето на хормоналната позадина кај жената во периодот на раѓање, психо-емоционалната позадина е нестабилна, така што лекарите препишуваат билки како најдобра опција.

Убави растенија - листа и терапевтски ефект

Во народната медицина, можете да најдете огромен број на рецепти за подготовка на седативи. Повеќето се базираат на употребата на следниве растенија:

 1. Хиперикум Таа има благ седативен ефект, може да се користи за гадење, со некои воспалителни болести.
 2. Motherwort. Една од најпознатите и ефективни растенија за нормализација на нервниот систем. Валеријците се многу подобри, но мајчината личност не се препорачува за лица со кардиоваскуларни проблеми и со низок крвен притисок.
 3. Оригано. Таа произведува седативен ефект, но не се препорачува за време на бременоста и децата под 7-годишна возраст. За бебињата не е соодветно.
 4. Камилица. Универзален лек кој има седативно, антисептичко дејство. Практично нема контраиндикации.
 5. Црна русокоса. Елиминира вознемиреност, го нормализира спиењето, го подобрува расположението.
 6. Пелин горчлив. Елиминира несоница, и помага при хистерични напади.
 7. Валериан. Таа произведува благ седативен ефект, може да се користи како тинктура или лушпа.
 8. Нане Билен чај со додавање на нане или лушпа врз основа на тоа го ублажува внатрешниот напнатост, го нормализира спиењето.
 9. Мелиса. Таа произведува ист ефект како нане, но не се препорачува за време на бременоста.
 10. Притаен Тим. Таа работи не само како седатив, туку и како хипнотичка.
 11. Иван чај Ги подобрува благосостојбата и ги елиминира главоболките .
 12. Равнец Па помага со нервен слом .
 13. Адонис. Го подобрува расположението, произведува седативен ефект, и помага при депресија .
Пролет адонис

Утешителни билни чаеви не даваат инстант терапевтски ефект. Пиењето треба да се консумира редовно, по можност само по препорака на лекар.

Хербални лекови

Растенија со седативен ефект се користат во таблети, капсули, во завршени тинктури. Најчесто користени билни седативи се:

 • валеријана екстракт таблети;
 • таблети од мајмун или тинктура;
 • "Невроплант" - таблети врз основа на Hypericum;
 • "Persen-Forte" - хербална подготовка на комбинираниот тип, содржи екстракт од валеријана, нане и мелем од лимон, поради присуството на контраиндикации, препорачливо е да се користи по советување со вашиот лекар;
 • Ново-Пасит е комбинација дрога која вклучува кантарион, валеријана, глог, хмељ, старешина, пасифлора, лекот има активен лек гуаифеенен, кој го елиминира чувството на страв и напади на паника ;
 • "Dormiplant" е таблетирана лек, базирана на мелиса и валеријана, помага да се елиминира нервозата , зголемена ексцитабилност, го подобрува здравјето, но постојат контраиндикации, па затоа треба да се консултирате со вашиот лекар пред употреба.

Списокот на хербални лекови што може да се купат во аптека без лекарски рецепт е многу подолг од оној што е презентиран во статијата. Пред да почнете да земате лекови купени во аптека, препорачливо е да се консултирате со матичен лекар.

Убави билки за деца

Утешителни билки за деца не се толку различни како кај возрасните. Подобро е да се користат билни чаеви само по консултација со педијатар.

За деца, следните седативни билки во основата можат да бидат корисни:

 • камилица;
 • едноподруго;
 • нане;
 • Кантарион;
 • анасон;
 • лаванда.
Листовада со лисја

Следните билки се контраиндицирани за мали деца:

 • пелин;
 • tansy;
 • метла;
 • celandine

Некои билки може да се користат и како средства за хигиена - како детски сапун, шампон и прав. Пред да ја користите оваа алатка, треба да бидете сигурни дека детето не е алергично на растението или на поединечните компоненти на колекцијата.

Заклучок

Седативи на традиционалната медицина можат да бидат поефикасни од лековите, бидејќи тие не содржат хемиски компоненти и не предизвикуваат зависност.

Со цел правилното терапевтско дејство да биде присутно при конзумирање на лековити билки, неопходно е постојано да се декласираат: по неколку методи, нема да има позитивен резултат. Ако се чувствувате добро или ако имате алергиска реакција, треба да престанете да го употребувате лекот и да се консултирате со лекар во клиниката.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .