Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сок Kalanchoe: како да се направи и се применуваат

Сок Kalanchoe - лек кој се добива од растителен екстракт, се користи во народната медицина за лекување на разни болести. Супстанцата се користи и внатрешно и надворешно, има антиинфламаторно дејство, ја забрзува регенерацијата на ткивата.

Тоа е многу едноставно да се добие на течноста: доволно е да се притисне на сок од Kalanchoe или купување на готови алкохол инфузија во аптека. Во вториот случај, мора да се разреди според инструкциите и методот на лекување.

Ограничувањата немаат, но не се препорачуваат за хиперсензитивност на лекот или индивидуалните компоненти. Сокот Kalanchoe за време на бременоста треба да се користи само по совет на доктор.

Состав

Каланхоевиот сок беше широко користен во народната медицина со причина. Фабриката ги содржи следниве супстанции:

 • органски киселини - оксална, лимонска, јаболна, оцетна;
 • флавоноиди;
 • танини;
 • полисахариди;
 • витамини Ц и П;
 • минерални соли;
 • некои хемиски елементи - железо, алуминиум, калциум, бакар, силициум, манган и магнезиум;
 • јаболкова киселина дехидраза;
 • оксална киселина карбоксилаза.

Листовите на растението се 94% течни.

Kalanchoe

Терапевтски својства

Екстракт од растение ги има следните терапевтски својства:

 • нормализира микроциркулацијата;
 • го ублажува воспалението;
 • ја штити гастричната слузница;
 • произведува бактерицидно дејство;
 • ја зголемува отпорноста кон инфекции;
 • ги отстранува токсичните супстанции.

Алатот треба да се користи во комплексна терапија, инаку соодветниот терапевтски ефект може да не биде.

Индикации за употреба

Сокот Kalanchoe се користи во медицината како надворешен и внатрешен лек. Индикации за надворешна употреба се како што следува:

За внатрешна употреба, екстракт од листот Kalanchoe се користи за лекување на вакви заболувања:

Каланхоевиот сок од обичната настинка често се користи кај деца, бидејќи супстанцијата го подобрува дишењето и ја спречува акумулацијата на слуз во назофаринксот. Релативно добро му помага на сокот Kalanchoe со антритис. Во овој случај, неразумно е да се користи само народен лек како терапија - потребен е сложен третман.

Во некои извори, можете да најдете рецепти со користење на Kalanchoe сок за третман на офталмолошки болести - само треба да капете течноста во одредена количина во вашите очи. Но, само да се спроведат такви терапевтски мерки, силно се обесхрабрува - може да доведе до крајно негативни последици.

Алатката активно се користи во козметологијата - Kalanchoe за лице се користи како лосиони, маски, грмушки. Пред употреба, се препорачува да се консултирате со лекар.

Kalanchoe од студ

Контраиндикации

Не се препорачува да се применува течност во следниве случаи:

 • постојат алергиски реакции од непозната етиологија;
 • во периодот на носење на дете;
 • за време на доењето;
 • со индивидуална чувствителност на индивидуалните компоненти на сокот.

Ако не сте сигурни дека супстанцијата може да се користи, подобро е да се консултирате со лекар однапред.

Се сечкате себеси

За да направите сок дома, треба да имате лисја од Kalanchoe. Методот на подготовка на лекот е како што следува:

 1. Исечете ги листовите, стојте на ладно место за една недела (температурата треба да биде 5-10 степени).
 2. Се меша додека не се изедначи.
 3. Ставете го кашеста маса на газа и притиснете го сокот.
 4. Течни инсистираат на два дена.

Сок треба да се чува на ладно место - на температура од 5-10 степени.

Можете да направите тинктура базирана на сок:

 1. 500 грама кршен лисја сместени во сад и се става вотка или 70% алкохол.
 2. Тара цврсто се затвора и се става во темно ладно место за една недела.
 3. Мешајте периодично.
 4. По една недела, составот треба да се исцеди, да се истури во чисти садови и да се чува, употребуван за наменетата намена.

Користете мешавина мора да биде строго според рецептот - нема потреба да се ставаат експерименти врз телото, бидејќи во повеќето случаи завршува многу лошо.

Методи на примена

Како надворешен лек, сокот се користи на следниов начин:

 • исчистете ја погодената површина на кожата, нанесувајте сок;
 • наметнете газа од мази натопена во сокот на фабриката;
 • ставете завој.

Ако за време на третманот чувствувате силно чувство на печење, треба да ја разредете течноста. Тинктурата прво мора да се разреди како што е наведено во упатствата.

За внатрешна употреба:

 • една лажичка сок се разредува во чаша топла вода;
 • растворот се зема три пати на ден пред оброците или за време на оброците;
 • земете го лекот што ви треба според упатствата на лекарот.

Во случај на ринитис кај деца, се внесува само разредено топол раствор или назалните синуси се нанесуваат со памучни пупки натопени во сок.

Третманот со домашен сок од растенија може да биде ефективен ако се направи правилно. Треба да се запомни дека третманот на било која болест треба да биде само комплексен - во овој случај, можно е да се елиминира не само главниот патолошки процес, туку и практично да се елиминира развојот на компликации. Традиционалната медицина често се користи само како дополнителен дел од главниот тек на третманот.

Како превентивна мерка за гастроентеролошки заболувања, можете периодично да го користите сокот за време од 1-2 недели, ако патолошкиот процес не е во акутната фаза.

Не се препорачува само-третман. Пред употреба на било кој рецепт, вклучувајќи и козметологија, треба да се консултирате со вашиот лекар. Ако се појават алергиски реакции, лекот треба да се прекине веднаш и да побара лекарска помош.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .