Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дали е можно да се отстранат молови

Може ли да ги избришам молите? На прашањето може да се одговори недвосмислено само од страна на специјалист по спроведувањето на клиничките студии и утврдување на хистолошката и цитолошката структура на формирањето на кожата. Дури и ако родениот знак е бениген по природа и го испорачува лицето само со козметолошки непријатности, не можете сами да ги отстраните насипите - ова е полн со сериозни компликации.

Што е тоа

Клови или неви се мали бенигни лезии на кожата, најчесто со конвексен тип. Тие се разликуваат по големина, форма, понекогаш дури и во боја. Тие немаат јасна локализација - тие можат да се најдат на лицето, по случаен избор низ телото, па дури и на интимни места.

Кога се изложени на одредени етиолошки фактори, формацијата може да се дегенерира во малигнен меланом . Отстранете ја молата само специјалист по сите потребни дијагностички мерки.

Причини за

Треба да се напомене дека таквите формации можат да бидат вродени или стекнати. Првиот тип на формации поради оштетен ембрионален развој. Веднаш по раѓањето, неви се појавуваат ретко, станувајќи забележлива во првата година од животот.

Средните и џиновски формации се со поголема веројатност да се дегенерираат во малигни, но само докторот може точно да го одреди тоа со спроведување на потребните дијагностички мерки. Невозможно е да се отстрани крт дома - само клиничар може да го стори тоа.

Стекнатите видови на формации може да се должат на следните етиолошки фактори:

 • генетска предиспозиција;
 • прекршувања или едноставно преструктуирање на хормоналната позадина - често треба да ги отстраните молите за време на бременоста;
 • инфективни или воспалителни болести на кожата;
 • кожата инсолација.

За прецизно да се утврди дали да се отстрани крт, треба да имате серија дијагностички мерки.

Клови на кожата

Дијагностика

Образованието може да биде малигно, со манифестација или промена треба да се јавите кај специјалист. Првиот е физички преглед на образованието, при што лекарот:

 • дознава точно кога настанала формацијата, дали има дополнителни симптоми - чешање, горење, крварење, испуштање на различна природа;
 • Дали има лична или семејна историја на рак?

Бидете сигурни дека ќе направите такви дијагностички активности:

 • испитување на тестот од површината на невусот;
 • епилуминесцентна микроскопија;
 • МНР

Треба да се напомене дека хистолошката студија во овој случај не се спроведува, бидејќи нарушувањето на интегритетот на невусот без негова понатамошна ексцизија е неприфатливо. Според резултатите од дијагностичките мерки, ќе се утврди дали да се отстранат молите или формациите не претставуваат закана за животот.

Знаци на малигното образование

Повеќето луѓе не размислуваат дали да ги отстранат молите на лицето (или во кој било друг дел од телото), што доведува до задоцнета дијагноза на малигнитет на невус кај меланом.

Знаците на малигниот невус се следниве:

 • промена на бојата на целата формација, само во центарот или по должината на рабовите;
 • задебелување, зголемување на големината;
 • непријатност - болка, чешање, горење;
 • се појавуваат странски испусти - течност, гној, во некои случаи дури и крв;
 • црвенило на кожата околу формирањето;
 • промена на конзистентност - невусот може да се омекне, да се дели на мали парчиња, по изглед наликува на рана што не лекува;
 • виси молови зголемување во големина.

Ако има такви симптоми, веднаш треба да контактирате со дерматолог, кој по првичниот преглед ќе упати упатство до онколог ако се потврдат сомневањата за малигниот процес. Отстранете го молот во овој случај е неопходно.

Симптоми на малигни мол

Отстранување методи

На Интернет можете да најдете многу препораки како да ги отстраните молите на телото со помош на декорации, тинктури, разни масти или лосиони подготвени дома. Значи, рецептот е доста популарен со кој можете да отстраните крт од страна на celandine. Треба да се сфати дека таквите методи на отстранување на неви може да предизвикаат сериозни компликации, особено ако молката се дегенерира во малигнен.

Кои молови не може да се отстранат? Само лекар може дефинитивно да одговори на ова прашање, бидејќи сè зависи од видот на образованието. Дефинитивно невозможно е мелано-опасните неви да се изложуваат на козметолошките процедури. Можно е да се отстрани крт за дете само од медицински причини.

Прашањето за отстранување на невус се појавува само во два случаи: ако туморот е малигнен или дава значителна козметичка непријатност. Во вториот случај, почесто отколку не, неопходно е да се отстрани висината на молката, бидејќи може да се растргна кога се движи безгрижно, што ќе предизвика крварење или инфекција.

Не се препорачува отстранување на молови за време на менструацијата, бидејќи во овој период системот на хемостаза е нарушен. Од истата причина, не се препорачува да се отстранат молите за време на бременоста.

Ако зборуваме за козметички проблем, можете да го отстраните невусот на следниов начин:

 • хируршки;
 • користење течен азот;
 • користејќи висока фреквентна електрична струја - оптимално прилагоден ако треба да ги отстраните молите на лицето.

Неодамна, радиохируршкиот метод е доста често користен. Со помош на радио нож можете да го отстраните невусот на таков начин што нема лузна лево.

Онколошките формации се предмет на целосна хируршка ексцизија, проследено со медицински третман. Во овој случај, прогнозата ќе зависи од неколку фактори: тежината на патолошкиот процес, формата на невус, целокупното здравје на пациентот.

Превенција на меланом

Спречете повторното раѓање на бенигно образование во малигната конзерва, ако ги следите следниве препораки:

 • треба да се ограничи времето поминато на сонцето, особено во периодот на највисоката активност - од 11:00 до 17:00 часот;
 • ограничување на сончање посети;
 • користете козметика за сончање.

Важно е да се разбере: кои родилни марки не можат да се отстранат и кои се неопходни, само еден лекар може да каже сигурно. Да се ​​спроведат независни терапевтски мерки не може, бидејќи може да доведе до крајно негативни последици. Луѓето кои имаат семејна историја на кожни болести и рак треба да подлежат на систематски медицински прегледи.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .