Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Artifakia

Artifakiya - имплантација на интраокуларна леќа во органот на видот, може да се изведува на една или двете очи. Органите на видот на кои се поставени таквите леќи се нарекуваат артефакин. Отсуството на леќата се нарекува афакија, може да се забележи по повредата, минатите болести, кои негативно влијаеле врз видот на очите.

Причината е понекогаш конгенитална патологија - многу редок феномен. Во такви случаи, потребна е хируршка интервенција за враќање на органот на видот, враќање на острината и фокусирање на окото.

Етиологија

Во очите, под ирисот, постои транспарентна формација во форма на сфера, која се нарекува леќа. Оваа биконвексна леќа со дебелина не повеќе од четири или пет милиметри. Леќата придонесува за собирање на светлосни зраци, фокусирање и рефракција - визуелните мускули кои можат да ја прилагодат кривината на леќата, компресирајќи ја, се одговорни за поставување на параметрите.

Природната леќа е лишен од нервни импулси, не бара снабдување со крв, се состои од епителните клетки. Тоа го храни визуелниот орган поради стаклестото тело и течноста што ја исполнува комората.

Со возраста, заматувањето на леќата може да се забележи поради побавни метаболички процеси во телото - ова се однесува на лица кои зачекориле повеќе од 40 години. Може да има и други причини кои не се поврзани со возраста, но сепак бараат елиминација на патологијата преку операција.

Хирургија наречена афакија може да се изврши во следниве случаи:

 • со повреди, кога очите на окото се оштетени;
 • со дефекти во структурата на окото - конгенитална или стекната патологија;
 • при отстранување на леќата за време на работењето;
 • хипема или глауком ;
 • AMD;
 • со физиолошки промени, кога метаболните процеси во телото се забавуваат.

Најчестата болест на очите е катаракта . За да се спречи болеста е можно само со отстранување на леќата и замена со имплант. Операцијата се изведува поради опаснување и губење на транспарентноста на леќата.

Причината за развој на глауком може да биде неспособноста да се одржи балансот на течности во рамките на видот на очите, што може да се карактеризира како сува форма. Во раните фази се третира со посебни капки, но во отсуство на терапија може да доведе до проблеми со леќата.

Интраокуларна корекција - artifakia, е да се замени леќата со вештачка леќа со одредена моќност. Сите диоптер пресметки се вршат по консултација со специјалист.

Манипулацијата има голем број на предности во однос на носењето очила: тоа е повеќе природно перципирано, не го стеснува полето на гледање, не ги нарушува објектите, визуелизацијата на сликата се перцепира природно, со нормални пропорции.

Што е artifakia

Класификација

Пред да се согласи со операцијата, пациентот мора внимателно да го избере интраокуларното леќа. Во некои случаи, артефакцијата се изведува на двете очи.

Постојат следниве видови леќи:

 • предната комора - се наоѓа на предната страна на органот на видот, но во контакт со ирисот и рожницата, може да предизвика формирање на адхезии, затоа, многу ретко се инсталира;
 • задната комора - вметнати по извлекувањето на јадрото во задниот дел, во торбата на леќата, се користат многу често, бидејќи леќата комуницира само со капсулата на самата леќа, ги зајакнува границите на двете зони и не предизвикува компликации;
 • pupillary - имплантирани директно во зеницата, како клипови, кои се одржуваат со помош на специјални потпори, е можно ризикот од дислокација на леќата или нејзината поддршка.

Леќи може да се направат од различни материјали: тешко - од полимерни материјали и меки - од силикон, колаген или хидрогел. Вторите се подобро сфатени и не предизвикуваат непријатност.

Ние можеме да разликуваме класификација на болести кои бараат операција поврзана со замена на леќата:

Artifakia е пропишана во тешки случаи, доколку ризикот да се остави без видување ги надминува ризиците од операцијата.

Симптоматологија

Симптомите кои треба да ги предупредат пациентот вклучуваат:

Artifakia се назначува само по сеопфатна студија за органите на видот.

Потребно е да се контактира клиниката што е можно порано и да не се одложува дијагнозата, бидејќи симптомите може да се влошат и последиците ќе бидат неповратни.

Дијагностика

Патолошкиот процес се дијагностицира по првично испитување од офталмолог. Утврдува тип на патолошки процес, сериозност.

Artifakia се пропишува кога другите терапевтски интервенции се неефикасни и целосната хируршка интервенција не е можна.

Имплантите што треба да се инсталираат може да бидат од следниот тип:

 • мултифокални леќи - корекција на миопија, хиперопија, елиминирање на ефектите од катаракта;
 • цилиндричен - го коригира астигматизмот.
Мултифокални леќи

Избрани се лесни или лесни леќи. Диоптрите се пресметуваат - треба да знаете:

 • сила на рефракција на корнеата;
 • длабочина на предната комора;
 • дебелина на леќата;
 • големината на очното јаболко.

Сето ова се утврдува со помош на специјални студии со употреба на офталмолошка опрема, а резултатите се снимаат во посебна табела или компјутерска програма. Следно, параметрите се пресметуваат, врз основа на кои се врши избор на леќи.

Третман

Терапевтските интервенции ќе зависат од состојбата на пациентот и подготвеноста за хируршки интервенции. Ако има било какви контраиндикации за хирургија, прво тие се елиминираат, и само тогаш се изведува артефакија.

Пациентот е хоспитализиран, 8 часа пред операцијата на храната да е контраиндицирана, со цел да не предизвика зголемен притисок на очите. Целиот процес се изведува под локална анестезија - капе анестетици. Може да се изведе и артефакија од десното око, и ако е потребно од левото око, вклучувајќи ги и следниве чекори:

 • дадена е анестезија;
 • во визуелното јаболко се прави микроскопска инцизија;
 • со користење на ултразвук, леќата станува течна, таа е вовлечена;
 • вметнете нова леќа.

Операцијата трае не повеќе од еден час. Следниот ден пациентот се отстранува дома.

Дополнително, посебни капки се пропишани, а визијата се обновува целосно по 3 месеци. За време на периодот на рехабилитација, пациентот мора да се придржува на препораките на лекарот:

 • не претерувајте го видот;
 • не возете 3 месеци;
 • не прави ненадејни движења;
 • избегнувајте ненадејни промени во температурата - бањата и сауната се забранети;
 • не трескајте ги очите со вашите раце, за да не ги повредите;
 • не користете козметика;
 • заштита на мрежницата од директна сончева светлина.

По обновувањето на видот треба да се следи од офталмолог.

Можни компликации

Хирургија секогаш има мал процент на ризик:

 • повреда на мрежницата;
 • инфекција;
 • развој на молекуларна дистрофија;
 • формирање на адхезии во предниот дел на оптичкиот орган;
 • кератитис ;
 • оштетување на ткивото;
 • воспаление;
 • зголемен интраокуларен притисок;
 • секундарен глауком;
 • губење или дислокација на леќата.

Потребно е да се придржуваат до клиничките препораки за време на периодот на опоравување. Ова е многу важно, бидејќи на овој начин може да се спречат постоперативните компликации. Најдобрата превенција ќе ги следи медицинските препораки и ќе ги третира воспалителните болести на органите на видот во времето.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .