Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цртеж во колената: причини и третман

Несреќата во колената е клинички знак на неспецифичен карактер, кој се карактеризира со болка, криза и други непријатни чувства во коленото, како при движење така и во одмор. Симптом може да биде резултат на двете болести на мускулно-скелетниот систем и други патолошки процеси, вклучувајќи и повреди.

Не секогаш кризата во двете колена е придружена со дополнителна клиничка слика. Во некои случаи, развојот на патолошкиот процес е возможен без болка, што може да доведе до задоцнета дијагноза и зголемен ризик од компликации.

Со цел да се утврди причината за манифестирање на непријатност, не треба само да се спроведе физички преглед на пациентот, туку и инструментална дијагностика. Тешко е да се направи недвосмислена прогноза за криза во колената, бидејќи исходот ќе зависи од причината за патологијата.

Етиологија

Најчесто, кризата во двете колена се развива поради поразот на една или повеќе структури на коленото. Во некои случаи, манифестацијата на симптом е можна кај болести кои влијаат на целото тело или неколку системи одеднаш: на пример, ова може да биде со дебелина, кога неоправдано оптоварување е ставено на мускулно-скелетниот систем.

Причини за криза во колената се како што следува:

Покрај патолошките процеси, болката и кризата може да се должат на следните фактори:

 • дислокација;
 • заедничка хипермобилност;
 • прекршување на метаболизмот на фосфор-калциум;
 • фрактура;
 • прекумерна вежба;
 • долги статични оптоварувања;
 • спрен ;
 • руптура на тетива .
Раскинување на лигаменти на коленото

Несреќата во колената кога сквотирањето може да биде последица на физички напор, дури и на умерена природа, ако пред тоа лице имало седентарен животен стил долго време. Несреќата во коленото при одење може да биде симптоматична - после повреда, за време на периодот на опоравување по рехабилитација.

Манифестацијата на симптом за време на флексија и проширување дефинитивно ќе укаже на развој на одреден патолошки процес, па затоа не е препорачливо самостојно да го спроведувате третманот - на овој начин само може да го влоши текот на болеста, што може дури да доведе до попреченост.

Можни симптоми

Природата на клиничката слика ќе зависи од она што го предизвика симптомот. Ако причината за кризата во колената е повреда, симптомите може да се карактеризираат на следниов начин:

 • во областа на повреда може да има модринка;
 • кожата станува хиперемична;
 • оток може да биде присутен во областа на погодената област;
 • болката е присутна на палпација или во мирување.

Во болестите на мускулно-скелетниот систем, колективната клиничка слика ќе се карактеризира како што следува:

 • болка и оток во заедничкото подрачје - проблемот може да исчезне во состојба на одмор, да се влоши по физичкиот напор, вклучувајќи го и долгите одење;
 • со текот на времето, болката станува поизразена и не исчезнува дури и во период на одмор;
 • кога се обидувате да се движите, постои криза и непријатност;
 • ограничено движење;
 • заеднички деформитет;
 • болката во коленото е посилна наутро;
 • течност и крв може да се акумулираат во шуплината на колената.

Во некои случаи, кога се исправа, во мирување и пешачење, симптомот е отсутен. Во одредени болести, непријатно чувство ќе се изрази само во мирување, и колку подолго ќе се свитка коленото, толку е посветла болката.

Невозможно е да се ослободите само од кризата во колената, само преку симптоматски третман. На овој начин, може да ја подобрите вашата благосостојба, да ја елиминирате болката, но не и основната болест. Затоа, патологијата ќе се влоши - ризикот од компликации се зголемува.

Дијагностика

Определете зошто постои криза во колената кога сквотирање или при одмор, за време на физичкиот напор, е можно само преку дијагностички мерки.

Примарниот преглед го спроведува трауматолог или хирург. За време на физичкиот преглед, лекарот мора да го дознае следново:

 • кога симптомите почнаа да се појавуваат;
 • природата на клиничката слика;
 • дали повредите биле добиени претходниот ден.

Се анализира медицинската историја на пациентот, се собира лична историја.

Изведете ги следниве дијагностички активности:

 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • детален биохемиски тест за крв;
 • Ултразвук на колената;
 • Х-зраци испитување на погодената област;
 • испитување на синовијалната течност;
 • артроскопија на колената;
 • МНР;
 • сцинтиграфија
Артроскопија на коленото

Според резултатите од дијагностичките мерки, лекарот ќе може да утврди зошто има дупка во двете колена, кои мерки треба да се препишат со цел да се елиминира не само симптомот, туку и основната причина.

Третман

Програмата на терапевтски мерки ќе биде насочена кон елиминирање на основната болест. Кран и болка во зглобот се елиминираат со симптоматски тераписки дејства.

Третман на криза во коленото може да биде конзервативен и радикален. Лекарската терапија се изведува само ако не постои ризик од развој на компликации, и елиминирање на болеста е можно преку конзервативни мерки.

Лекарот може да ги пропише следниве лекови:

 • лекови против болки;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • анти-gouty;
 • основен антивоспалителен;
 • хондропротектори;
 • витамински и минерални комплекси.

За да се ослободи отокот и воспалението може да се препишат локални средства - маст од кризата во колената, се избираат лекови против болки.

Лекови можат да пропишат:

 • орално;
 • интравенозно;
 • интрамускулно;
 • интра-артикуларен.

Операцијата е можна во следниве случаи:

 • конзервативната терапија не дава соодветни резултати;
 • ако лекот е неефикасен со одредена болест.

Хируршката интервенција може да се изврши на следниов начин:

 • тенорафија;
 • остеосинтеза;
 • менискектомија;
 • артротомија;
 • артропластика;
 • синовектомија;
 • синовацсуклетомија;
 • пункција.

Третман со народни лекови е можно, но само по консултација со вашиот лекар и како дополнителен метод на терапија. Можете да ги користите следниве методи:

 • компир лушпа - користете една чаша дневно;
 • костен тинктура - една литарска тегла од костени треба да се истури со вотка и да остане да стои на темно место неколку месеци, користејќи да го протрие коленото;
 • компресија на зелка - лист од зелка треба да се прицврсти на коленото, да се заврши со завој и да се остави преку ноќ
 • масло од еукалиптус - треба да се нанесуваат во погодениот зглоб.

Како додаток на главниот тек на лекувањето, лекарот може да препише физиотерапевтски процедури:

 • Терапија за вежбање - листа на вежби и времетраење на нивното спроведување пропишани од лекар;
 • електрофореза;
 • масажа;
 • термички постапки;
 • пливање

Освен главниот тек на третманот, треба да ги следите општите препораки кои можат да се користат како превенција:

 • жените треба да ја минимизираат употребата на чевли со високи потпетици;
 • вежбањето треба да биде умерено;
 • нормализирање на исхраната - во исхраната треба да има доволно витамини и минерали, особено во менито на тинејџер, бидејќи на оваа возраст скелетот е формиран;
 • треба да земаат мултивитамински препарати или "витамини од кризата".

Доколку третманот ќе се спроведе сеопфатно и навремено, може да се избегнат компликации. Исто така е неопходно да се земе предвид основната причина, која може да биде вродена или хронична, односно неповратна.

Превенција

Спречување на криза во колената може, ако ги следите овие препораки:

 • елиминирање на продолжените статични оптоварувања;
 • да се стави во режим умерено вежбање;
 • јаде право - во исхраната мора да биде храна богата со калциум;
 • спречи повреда, механички оштетувања на зглобовите;
 • навремено лекување на инфективни и воспалителни болести;
 • внимавајте на тежината, бидејќи дебелината предизвикува непотребен притисок на зглобовите.

Честите и тешки болки и притисоци во коленото во секој случај укажуваат на развој на одреден патолошки процес, па рационална одлука би била да побараат медицинска помош. Авто-лекувањето е силно обесхрабрено.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .