Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стери по породување: дали е можно да се ослободите?

Стрии по породување (стрии) - крвни ткива, се формираат на кожата поради брзиот раст на телесната тежина, промени во хормоналните нивоа. Подоцна, местата за повреда се обраснати со сврзно ткиво, но останува жигот. Можно е да се отстранат стриите на стомакот по породувањето со помош на народни лекови, масажи или козметички манипулации. Стрии по раѓањето ретко се појавуваат кај жени кои раѓаат 22 години.

Причини за манифестација

Стери на градите по породувањето може да се должат на таквите етиолошки фактори:

 • намалување на моторната активност;
 • присуство на вишок тежина пред бременоста;
 • присуство на лоши навики - пушење, пиење алкохол;
 • возраст - стрии на нозе и на други места (гради, абдомен) се јавуваат кај жени кои раѓаат по 30 години;
 • метаболички нарушувања;
 • присуство на болести на ендокриниот систем;
 • дијабетес мелитус ;
 • слаби абдоминални мускули;
 • недостаток на витамини кај мајката за време на бременоста.

Стриите на телото не исчезнуваат сами, тие можат да се отстранат само со терапевтски мерки - народни лекови, козметички процедури или минимално инвазивни хируршки процедури. Рационално е да се спроведат превентивни постапки кои ќе помогнат, ако не го спречат формирањето на половите, а потоа ги намалуваат нивните манифестации на минимум. Па помага крем за стрии по породувањето.

Раширете го стомакот по породувањето

Спречување на стрии

Отстранувањето на стрии по породувањето е потешко од спречувањето на нивното појавување. Бидејќи треба да се користи превенција на стрии:

 • во текот на целиот период на бременост, систематски ја подмачкува кожата - добар крем за стрии по породување, специјални гелови, масла со висока содржина на витамин Е (праска, бадем и маслинка);
 • вклучуваат храна која е богата со витамини и минерали;
 • почнувајќи од вториот триместар од бременоста, носат посебен завој - важно е да се избере вистинската големина и да се прилагоди како што абдоменот расте;
 • изберете градник од точната големина што нежно ќе ги поддржи градите.

Треба да ги следите тежината, да јадете правилно и да водите активен животен стил. Ако чешањето се протега по породувањето, треба да се консултирате со лекар.

Козметички методи на елиминација

Исправка на стрии по породување може да се врши со употреба на такви козметички техники:

 • мезотерапија - елиминацијата на кожните лезии се врши со помош на специјални инјекции, подобрувањето на состојбата е забележливо по 10 сесии;
 • ласерско полирање - испарување на горните слоеви на кожата, елиминација на оштетените области и забрзување на процесите на регенерација;
 • вакуум масажа - врши со помош на специјална опрема, базирана на принципот на апсорпција на кожата;
 • вакуум-ролери масажа е слична на горенаведените, но кожата е дополнително масирана со специјални ролки;
 • ласерска nanoperforation - врши со користење на специјална млазницата на ласерски апарат, е помалку инвазивна;
 • фракционална термолиза - отстранувањето на оштетените површини се врши со помош на топлина, користејќи ја оваа техника дури и да ги елиминираат старите лузни;
 • хемиски пилинг - постапката за постапката е избрана поединечно, има контраиндикации;
 • озонска терапија - под кожата се инјектира мешавина на озон, што ги стимулира метаболните процеси во кожата;
 • дијамант микродермабразија - механички тип на мелење, горниот слој на кожата се отстранува.

Отстранувањето на стрии со ласер е едно од најефикасните средства, бидејќи дури и најдлабоките стрии можат да се отстранат. За да се отстранат стриите по породувањето со ласер, ќе потрае неколку сесии - текот на терапевтските мерки трае околу еден месец.

За жал, не секогаш козметички или народни лекови за стрии помага. Во поретки случаи, потребна е хируршка интервенција - ексцизија на проблематичните области на кожата се нарекува абдоминопластика. По таквата операција, останува мало лузна што е "полирано" со ласер.

Народни лекови

Третманот на стрии по породувањето може да се врши дома со помош на специјални козметички средства или рецепти за традиционална медицина.

Традиционалната медицина ги нуди следните рецепти против стрии:

 • дома чистење;
 • мама;
 • топла облоги;
 • обвива.

Најефективен комплексен ефект врз проблемот е комбинација од неколку рецепти.

Примената програма за ефективна акција е како што следува:

 1. Од кал и хидроген пероксид се подготвува мешавина, чија конзистентност треба да биде слична на киселата павлака. Груб треба да ги тријат проблематичните области на кожата, да се мијат без сапун со топол прилив на вода.
 2. Подмачкајте ја третираната површина на кожа со пантенол или слична маст - ова го намалува воспалението и го забрзува процесот на регенерација на епидермисот.
 3. Направи ноќна компресија - ампулата Лидаза измешана со една лажичка вода. Сечењето на газа е натопено во течност, применето на проблематичните области, обвиткано со прехранбен филм и топла крпа на врвот.
 4. Секојдневно се применуваат на проблематичните области крем против стрии по породувањето. За околу 4 дена кожата ќе се олупи.
 5. Подгответе и нанесете го теренот на кафето - кафе со течен сапун и нежно нанесете на кожата.
 6. Измијте ја смесата, подмачкајте ја кожата на мумијата.
Mumiyo

Во текот на месецот неопходно е систематски да се повторуваат последните две точки.

Народни лекови за стрии по породувањето се прилично ефикасни, но треба да се сфати дека нема да има непосреден терапевтски ефект - настанот треба да се одржува редовно најмалку еден месец.

Масажа

Масажа ефикасно се изведува со користење масло за стрии. Потребно е да се спроведе постапката, имајќи ги предвид следните препораки:

 • абдоменот треба да се масира во насока на стрелките на часовникот;
 • половината треба да биде масирана нагоре;
 • колковите треба да се масираат, почнувајќи од дното и да одат на колена, на ист начин како што треба да се масажа на задникот.

Покрај фактот дека е можно да се елиминираат стрии речиси безболно, лимфниот проток и протокот на крв се подобрени. Масажата може да се користи со умерен силен млаз вода.

Дали стрии по породувањето? Ако не држете одредени терапевтски интервенции, бр. Меѓутоа, ако ги следите превентивните препораки и навремено ги елиминирате стриите, можете да постигнете одлични резултати во релативно краток временски период.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .