Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Корен Burdock: медицински својства и примена

Корен Burdock - алатка која се користи не само во народната туку и во традиционалната медицина за лекување и превенција на разни видови на болести. Пред употреба, треба да се консултирате со вашиот лекар, бидејќи постојат бројни контраиндикации. Мора да се запомни дека повеќето народни лекови се сметаат само како дополнување на главниот тек на тераписките мерки.

Што е корисно

Во медицината, па дури и козметологијата го користат целото растение како целина и неговите индивидуални компоненти. Долниот дел се користи многу почесто.

Медицинските својства на растението се манифестираат поради фактот што составот ги содржи следните компоненти:

 • танини;
 • смоливи супстанции;
 • танин;
 • флавоноиди;
 • масни киселини;
 • верверички;
 • органски киселини;
 • пребиотичен инулин;
 • бакар, цинк, железо, силициум, калај, стронциум;
 • витамини А, Е, П, Ц, група Б

Поради разновидната композиција на фабриката најде широка примена во традиционалната медицина.

Треба да се напомене дека коренот на растението содржи околу 50% од инулин, и оваа супстанца активно е вклучена во метаболичките процеси.

За телото растението е корисно затоа што го произведува следниов терапевтски ефект:

 • диуретик;
 • заздравување на рани;
 • антимикробен;
 • антиинфламаторно;
 • холеретичен;
 • потење;
 • отстранува отровни супстанции и шлемови;
 • нормализира нивото на холестерол во крвта;
 • го нормализира гастроинтестиналниот тракт.

Треба да се напомене дека сите својства на растението сеуште не се целосно проучени.

Корен корен

Индикации за употреба

Користи во такви случаи:

Корен Burdock активно се користи за коса - лековитите својства на растението ја зајакнуваат косата и спречуваат првут .

Коренот на буренце се користи за губење на тежината. Но, рационално да ја употребуваме алатката само во комбинација со исхрана и вежбање, инаку саканиот ефект најверојатно нема да дојде.

Контраиндикации

Фабриката има позитивни квалитети, но не е секогаш можно да се користи. Со конзумирање на лошите корени контраиндикации се како што следува:

 • алергиски реакции;
 • индивидуална нетолеранција кон поединечните компоненти на растението;
 • период на раѓање и доење;
 • истовремена употреба на одредени лекови;
 • присуство на системски болести, хронични, автоимуни.

Ако има генетска или системска патологија во лична или семејна историја, прво мора да се консултирате со вашиот лекар пред да го користите производот.

Како да се користи

Во аптеката можете да купите производ подготвен за употреба - коренот на буренце се продава во капсули, како тинктура или како сува медицина. Сепак, лековитата супстанција може да се подготви независно - препорачливо е да се собере производот во првата година од животот на растението, во септември-октомври.

Младите делови од ризом се мијат со ладна вода, а потоа се сечат на парчиња по околу 15 см. Парчињата треба да се сушат добро, коренот може да се чува во оваа форма околу пет години.

Во терапевтски интервенции, фабриката може да се користи на следниов начин:

 • корен корен - во народната медицина има огромен број на рецепти за готвење супа;
 • подготви тинктури на алкохол;
 • подготви миро.

Пред да ги користите средствата, императив е да се консултирате со вашиот лекар.

Рецепти

Во народната медицина, постојат огромен број на рецепти засновани на коренот на бурекот за третман на одредени болести. Еве некои од наједноставните за подготовка.

Во случај на онколошки заболувања (строго според препорака на лекарот), може да се подготви следната тинктура:

 • земи го растението и водката во сооднос од 1:20, односно, и се меша;
 • ставете ја мешавината во контејнер и ставете го на темно место, оставете да врие околу еден месец, редовно мешајќи;
 • земи една кафена лажичка околу 3-4 пати на ден.

Можете да готвите лушпа:

 • ставете една лажичка од кршен растенија во термос и истурете 500 мл врела вода;
 • оставете да впие околу 10 часа;
 • земи во рок од 4-5 месеци.

Во некои случаи, можете да го користите сокот од коренот.

Корен Burdock се користи за губење на тежината - дури и садови се подготвуваат врз основа на тоа. Рецепт:

 • земи 0,5 литри вода и 0,5 кг корен, еден кромид и морков;
 • корен корен, морков, кромид;
 • стави сè во тенџере и готви;
 • затегнете го готовиот супа;
 • половина од зеленчукот и коренот се враќаат во супа, а другата половина е земја;
 • земајте пилешки жолчка, 100 гр кисела павлака, 10 гр брашно и мешајте;
 • Истурете ја смесата и зеленчукот со корен во супа, оставете го на оган околу неколку минути.

Здрава и вкусна супа е подготвена.

Во козметологијата, фабриката активно се користи. Можете да го користите коренот на коренот за губење на косата, на следниов начин:

 • земете кршен растение и водка во сооднос од 1:10, ставете го во темно сад;
 • инсистираат на ладно место околу еден месец;
 • Бришење на тинктура во коренот на косата за околу еден ден.

Можете да направите маска за коса:

 • се мешаат две лажици масло од репка, ракија и кисела павлака со еден пилешки жолчка;
 • Нанесете ја смесата на косата и држете околу 60 минути.

За жените, коренот на растенијата е многу корисен, бидејќи врз основа на тоа може да се подготви огромна количина на декорации, маски, масти и тинктури за подобрување на состојбата на кожата и косата.

Важно е да се запамети дека пред да почнете да ја користите оваа алатка, подобро е да се консултирате со вашиот лекар, бидејќи е можно да се развијат компликации од главниот патолошки процес или несакани ефекти.

Заклучок

Третманот со само една фабрика најверојатно нема да помогне во елиминирањето на самиот патолошки процес - во повеќето случаи, благодарение на лековитите својства на коренот на бурекот, фолинскиот третман може да го подобри здравјето, да го намали интензитетот на симптомите или да го забрза процесот на лекување. Поради тоа, не е препорачливо да се разгледа употребата на коренот на burdock како независна терапевтска мерка - третманот треба да биде сеопфатен.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .