Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ниска употреба на јаглехидрати: кога да се користи и како да се јаде

Диетата со ниска употреба на јагленохидрати е посебна диета кога количината на јаглени хидрати е намалена во исхраната, но износот на протеини што се консумираат се зголемува. Во повеќето случаи, исхраната со низок јагленохидрат се користи за губење на тежината, но во некои случаи оваа диета може да се должи на медицински показатели. Пред да почнете да јадете по овој принцип, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Суштината на исхраната

Диетата со ниска употреба на јаглехидрати се базира на минимизирање на потрошувачката на храна со јаглени хидрати, а количината на протеини се зголемува.

Почнуваат следниве процеси: организмот, престана да ги прима потребните супстанции, започнува да бара нови извори. Првиот ден е гликоген, кој се акумулира во црниот дроб, масното ткиво и мускулното ткиво. Откако овој извор е исцрпен, се користи поделба на маснотиите, како резултат на што кетоните почнуваат да се синтетизираат - дополнителни извори на исхрана. Овие супстанции го намалуваат апетитот, што има позитивен ефект врз процесот на намалувањето на вишокот килограми.

Следниот заклучок може да се направи: ниската јаглени хидрати врз основа на природните биохемиски процеси овозможува елиминирање на вишокот на телесна тежина, но без штета на здравјето - ако не постојат медицински контраиндикации за таквата диета.

Во некои случаи, диетата со ниски јагленохидрати треба да се одржува секогаш кога станува збор за одредени патолошки процеси, вклучувајќи и системски болести.

Важно е да се разбере следното: невозможно е целосно да се исклучат јаглехидратите. Потребно е да се придржувате до одредени пропорции, кои индивидуално ги определува лекарот. Исхрана - здрава исхрана, а не да му наштети на телото, па исхраната треба да биде избалансирана.

Контраиндикации

Таквата диета за мажи или за жени има голем број на контраиндикации. Освен оние ограничувања кои може да се назначат поединечно, треба да ги нагласите општите контраиндикации за диети со низок карбон:

 • акутни или хронични заболувања на бубрезите, црниот дроб;
 • возраста - диета со маснотии со висока јаглехидратација не се препорачува кај лица под 18 години;
 • периодот на бременост и лактација - жената треба целосно да јаде, сите ограничувања се силно обесхрабрени;
 • не се препорачува ниска хидратана исхрана со висок холестерол;
 • нарушувања на кардиоваскуларниот систем;
 • гастроентеролошки болести - потребна е индивидуална консултација со лекар;
 • време на егзацербација на хронични или системски болести.

Исхраната со протеини може да биде опасна при хроничен запек , па најдобро е да го разјасниме проблемот со специјалист.

Индикации за употреба

Диетата со низок карбон е пропишана не само со прекумерна телесна тежина и за прилагодување на фигурата. Во некои болести, ваквата диета е составен дел од терапевтските мерки:

 • ниска употреба на јаглехидрати кај дијабетес тип 1 - го намали бројот на производи од брашно (дневно се дозволени само два лебни единици во нормата утврдена од докторот);
 • ниска употреба на јаглехидрати во дијабетес тип 2 - сите опции за јаглени хидрати се намалени;
 • полицистична диета на јајниците - болест која се карактеризира со метаболичко нарушување, специјална диета мора да биде вклучена во текот на третманот;
 • дебелина ;
 • зголемен ризик од дијабетес ;
 • хипертензија .

Диетата со ниско-јаглеводороди е пропишана за одредени гастроинтестинални заболувања, кога пациентот бара придржување кон посебна исхрана и постои тенденција за стекнување на тежина.

Диета со ниска употреба на јаглени хидрати за дијабетичари е суштински дел од терапевтските интервенции и треба постојано да се држите до менито.

Принципи на исхрана кај дијабетес

Листа на забранети производи

Следниве јадења се исклучени од диетата со низок јаглехидрати:

 • житарици со глутен;
 • вештачки засладувачи;
 • сончоглед, семе од репка, пченка, соено масло;
 • транс масти, маргарин;
 • полупроизводи;
 • колбаси;
 • конзервирана храна;
 • брза храна;
 • слатка сода;
 • слатки;
 • производи од брашно;
 • зеленчук, кој вклучува многу скроб;
 • зеленчук со висока концентрација на шеќер;
 • бел ориз

Важно е да се запамети дека кај дијабетес тип 2, шеќерот е забранет во чиста форма.

Листа на дозволени производи

Правењето на вкусно и разновидно мени за еден месец со таква диета не е тешко, бидејќи листата на дозволени производи е доста обемна:

 • посно месо - Турција, пилешки гради, посно свинско месо, телешко месо, говедско месо;
 • риба со малку масти;
 • морска храна - ракчиња и школки;
 • нискокалорично сирење и кефир со маснотии;
 • пилешки јајца;
 • леќата, кафеав ориз, овесни трици;
 • зелка, краставици, пиперки;
 • јаболка солени сорти, грејпфрут, портокал.

Како за пијалаци, прочистената вода и зелениот чај се најпогодни.

Следната табела на производи јасно покажува дека главниот добавувач на протеини ќе биде јајца, месо и морски плодови:

Пилешка дојка 116 kcal, 19.6 g протеини
Турција 194 kcal, 21.6 g протеини
Пилешки јајца 157 kcal, 12,7 g протеини
Ракчиња 87 kcal, 18,3 g протеини
Леќата 92 kcal, 3.38 g протеини
Јаболка 52 kcal, 0,26 g протеини

Сепак, ова не значи дека треба да ја засновате исхраната само на оние храни кои содржат големи количества протеини.

Општи упатства за исхраната

Не е доволно да се изберат вистинските рецепти, исто така треба да ги користите правилно. Треба да ги следите овие дополнителни препораки:

 • производи само треба да се готви, врие, се пече, пареа;
 • јаглехидратите треба да се консумираат, но не повеќе од 100 грама;
 • внесот на храна треба да биде чест, но во мали порции - треба да се јаде најмалку 5 пати на ден, последниот оброк треба да биде не подоцна од 2-3 часа пред спиење;
 • во време на усогласеност со диетата треба да земате витамински и минерални комплекси;
 • строгото ограничување на јагленохидратите треба да трае не повеќе од 30 дена;
 • дневната стапка на калории за жени е најмалку 1.200, за мажи најмалку 1.500;
 • Бидете сигурни да се придржувате до оптималниот режим на пиење - треба да пиете најмалку два литра чиста вода дневно.

Ако за време на диета со низок јаглерод состојбата на здравјето почнува да се влошува значително, веднаш треба да се консултирате со лекар за совет.

Постојат неколку типови на храна со ниски хидрати - Аткинс диета со малку јаглехидрати, според Лак и така натаму. Можеби само треба да пробате друга опција.

Пример мени

Рецептите со ниска употреба на јаглехидрати нудат само огромна количина, така што да се создаде вкусна и, што е најважно, здрава исхрана не е тешко.

Примерното мени за неделата за жени и за мажи може да се направи според принципот подолу.

Прв ден:

 • прв појадок - кафе, пржени јајца;
 • втор појадок - урда со овошје;
 • ручек - супа со дозволен зеленчук, парна коцка направена од дозволени видови месо;
 • попладне закуска - овошје, кефир;
 • вечера - варено месо, житни култури, салата од дозволено зеленчук;
 • пред спиење - кефир или зелен чај не е силен.

Втор ден:

 • прв појадок - урда со билки, чај или кафе;
 • втората појадок - салата со зеленчук со кисела павлака;
 • ручек - салата од морска храна, тепсија од зеленчук;
 • попладне закуска - овошје;
 • вечера - пареа риба, saute на дозволениот зеленчук.

Трет ден:

 • прв појадок - протеинска омлет со зеленчук, чај или кафе;
 • втор појадок - овошје или урда;
 • вечера - уво, но без компири, салата од зеленчук;
 • ручек - урда и овошје тепсија;
 • вечера - задушени зелка со парен месо, зеленчук.

Четврта ден:

 • прв појадок - овесна каша со овошје;
 • втор појадок - грејпфрут;
 • ручек - чорба со зеленчук и телешко месо или пилешко;
 • попладне закуска - кефир или урда;
 • вечера - ориз со школки.

Петтиот ден:

 • прв појадок - сирење и варено јајце;
 • втор појадок - природен јогурт, со овошје;
 • ручек - грашок супа во месо супа, зеленчук салата;
 • попладневен чај - кефир;
 • вечера - печена со гради од зеленчук.

Шестиот ден:

 • првиот доручек - тепсија за сирење, незасладен чај;
 • вториот појадок е едно јаболко;
 • вечера - риба чорба, зеленчук салата;
 • попладневен чај - чаша кефир;
 • Вечера - каша од хељда и салата од зеленчук.

Седмиот ден:

 • прв појадок - овошна салата;
 • втор појадок - урда;
 • ручек - супа од печурки, еден леб;
 • попладне закуска - овошје;
 • вечера - чорба од телешко месо и зеленчук.

Таквата диета ви овозможува да јадете не само здрава, но и вкусна. Менито е избалансирано. Ако е потребно да се намали калоричната содржина истовремено со намалување на количеството на јаглени хидрати, диетата на Бернштајн е пропишана.

Секоја диета треба да ја препише само лекар. Самостојно, само по сопствено наоѓање, не е препорачливо да се следи било која диета - не само диета со ниска употреба на јаглени хидрати.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .