Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пелин: лековити својства и употреба

Пелин е познат по своите терапевтски својства - билката се користи за да се подготват разни декорации, тинктури, па дури и да се консумираат во сува форма. Во висина, фабриката може да порасне до два метра, понекогаш расте како полу-грмушка.

Херб Пелин се користи и во народната традиционална медицина. Во вториот случај, врз основа на тоа се произведуваат разни лекови. Што се однесува до традиционалната медицина, се користат само лисја и цветови.

Пелин од мелено месо или други средства врз основа на него се корисни за телото, но тие можат да се користат само со лекарски рецепт - во спротивно, може да се развијат сериозни компликации. Фармакогнозата го смета ова растение како еден од најкорисните.

Хемиски состав

Пелин се состои од следниве елементи:

 • јаболкова киселина;
 • сукцинска киселина;
 • горчливи гликозиди;
 • етерични масла;
 • танини;
 • флавоноиди;
 • фитонциди;
 • смоли;
 • сапонини;
 • каротин;
 • калиум сол;
 • лактони.

Супстанцата содржи некои хемиски елементи кои се корисни за телото.

Горчлив пелин

Индикации за употреба

Пелин има следниве терапевтски својства:

 • антисептик;
 • антиинфламаторно;
 • болка лекови;
 • седативи;
 • антитуморна;
 • антиконвулзивни;
 • холеретичен;
 • експекторант;
 • антипиретик;
 • тоник;
 • антимикотик;
 • хемостаза;
 • секреторен;
 • диуретик.

Често употребуван горчлив паразити на пелин - и за надворешна и за внатрешна употреба. Медицинските својства на растенија од паразити нашле апликација во ветеринарната медицина.

Пелин се користи за лекување на такви патолошки процеси:

 • за третман на гастроентеролошки патолошки процеси и подобрување на апетитот - некои компоненти на растението го иритираат крајот на вкусните пупки, предизвикуваат секреција на гастричен сок, со што се зголемува апетитот;
 • пелин во онкологија - лекот има антитуморна особина, се користи како дополнителна терапија;
 • за третман на САРС и слични болести - инфузијата на пелин има антиинфламаторни својства;
 • за третман на невроза , неврастенија , мигрена , хипертензија .

Фабриката и медицината врз основа на тоа се користи во гинекологија. Пред употреба, важно е да се консултирате со вашиот лекар.

Контраиндикации

Фабриката има не само одлични лековити својства - и постојат и контраиндикации. Пелин не се препорачува за употреба во присуство на следниве услови:

Одделно, треба да се каже дека тинктурата на пелин не може да се користи за такви патолошки процеси:

Гастритис

Пред да ги практикувате корисни својства на пелин, треба да се консултирате со лекар - фабриката може да се користи само по препорака на терапевтот.

Методи на примена

Користењето на пелин е можно во оваа форма:

 • лушпа;
 • тинктура;
 • есенцијално масло;
 • сок;
 • маст;
 • прав.

Фабриката може да се користи и за надворешна и за внатрешна употреба.

Својства супа

Пелинското месо се користи за лекување на гастроентеролошки болести, туберкулоза, па дури и за борба против треска. Супстанцата се користи како febrifuge и тоник.

Подготовката се изведува на следниот начин:

 1. Две лажици лисја или цвеќиња од пелин се прелива чаша топла вода и се вари 2-3 минути.
 2. На супа е дозволено да кисна, разредена со чаша топла вода.
 3. Нанесете една лажица пред главниот оброк.

Декокцијата подготвена на овој начин може да се користи како надворешен агент како заздравување на рани и хемостатичен агенс. Течност може да се користи за клизми за хелмински инвазии. Можете да ја зачувате лушпата не повеќе од два дена, така што нема потреба да резервирате.

Тинктура

Тинктура може да се користи за вирусни настинки, несоница предизвикана од стрес. Ако сметаме за лушпа за надворешна употреба, може да се користи за дерматолошки заболувања, габични инфекции и за ревматски болки во зглобовите.

Подготовката на лекот е како што следува:

 • една лажица од растението треба да се истури со десет лажици од 70% алкохол;
 • мешавината треба да се стави на темно место и да инсистира две недели.

Потребно е да го консумирате подготвениот пијалок, откако претходно го филтрирале три пати на ден, една кафена лажичка пред главниот оброк.

Земете го лекот се препорачува до исчезнување на клиничките знаци. Ако ја надминувате дневната доза или земате инфузија долго време, тоа може да предизвика несакани ефекти:

Во присуство на вакви клинички знаци, веднаш треба да побарате медицинска помош, наместо да се спроведете третман по ваша дискреција.

Прашок

Подготовката на прав се изведува на наједноставен начин: листовите или цвеќето мора да се мелат и да се консумираат според планот за лекување. Ефектот на прав е сличен со употребата на тинктура, но делува нешто поагресивно. Како резултат на тоа, неопходно е внимателно да го земете прав од пелин и само по консултација со вашиот лекар.

Сок

Сокот од фабриката е многу горчлив, треба да го користите со мед. Супстанцата може да се користи за надворешна употреба - како компрес, за анти-инфламаторен ефект. Сокот помага да се спречи крварењето и да се промовира брзо заздравување на раната.

Миро

Мирото се користи за заздравување на рани, изгореници, модринки и некои дерматолошки заболувања. Во вториот случај, неопходно е да се консултирате со лекар пред употреба.

Лекот може да се подготви на следниов начин:

 • една лажичка дебела тинктура треба да се меша со растително масло;
 • 500 грама растопен свинско масно ткиво треба да се меша со 100 грама свеж пелин, задушен во водена бања околу два часа, а потоа да се распадне и остави на ладно место;
 • чаша свежа фабрика, ситно сецкан, треба да се наполни со маслиново масло, цврсто затворено и да се стави на темно место две недели - користете ја супстанцијата за наменетата намена по набавката на масло зелена боја.

Есенцијално масло од пелин се користи - во козметологијата, во третманот на одредени болести на горниот респираторен тракт.

Заклучок

Фабриката е прилично легитимно во високата побарувачка и во традиционалната и во традиционалната медицина. Неопходно е прво да се согласите за овој метод на терапија со вашиот лекар.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .