Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Киселост на стомакот: како да се одреди и да се врати во нормала

Киселост на стомакот - показател за нивото на киселина во желудечниот сок. Променетата исхрана, гастроентеролошките болести, злоупотребата на алкохол, исхраната, стресот и пушењето доведуваат до промена на pH параметарот.

За да се одреди киселоста на стомакот дома е можно, но резултатите ќе бидат приближни. Во присуство на симптоми, императив е да побарате медицинска помош, а не да се лекувате. Независни терапевтски мерки можат да ги елиминираат симптомите, но не и самиот проблем.

Клиничката слика ќе зависи од тоа дали киселоста на стомакот е ниска или висока. Во клинички услови, за прецизно одредување на индикаторите, користете лабораториски и инструментални дијагностички мерки, чии резултати ќе бидат пропишани третман.

Норма

Нормално, киселоста на стомакот е 8,3 pH. Индикаторите ќе се разликуваат во зависност од одделот на стомакот:

 • во телото на стомакот - 1,5-2 единици;
 • во антрум - 1.3-7.4 рН;
 • во епително ткиво - 7.0.

Вишокот или намалувањето на индикаторите ќе укаже на развој на специфичен патолошки процес, чија природа може да се утврди само со дијагностички мерки. Не треба да заборавиме дека може да има нула киселост на желудникот.

Причини за абнормалност

Како и во повеќето случаи на гастроентеролошки болести, храната влијае на киселоста на желудникот - погрешната исхрана, јадењето во движење, злоупотребата на брза храна и погодната храна доведуваат до отстапување од нормата.

Киселоста на стомакот може да варира поради такви етиолошки фактори:

 • органски промени на мукозата;
 • хронични гастроинтестинални заболувања;
 • бактериска инфекција со Helicobacter pylori ;
 • пушење и алкохолизам;
 • хроничен стрес , постојана нервна напнатост;
 • нерамнотежа на микрофлора;
 • генетска предиспозиција;
 • долгорочна употреба на одредени лекови.
Стомакот погоден од Helicobacter pylori

Индикатор може да влијае врз исхраната која не е оправдана од медицинската евиденција.

Нула киселост

Нулта киселост на стомакот не е помалку опасна од зголемена или намалена, бидејќи ова може да доведе до нерамнотежа на микрофлората.

Симптомите на патолошкиот процес се како што следува:

Ако симптомите се присутни, потребно е да се провери киселоста на стомакот и да се започне со третман.

Зголемена киселост

Постои специфичен знак - металоиди . Ако киселоста на желудникот е зголемена, клиничката слика може да се карактеризира како што следува:

Ако клиничката слика постојано се манифестира, треба да се дијагностицира за да се утврди киселоста на желудникот и да започне со третман.

Ниска киселост

Ако киселоста на желудникот е намалена, клиничката слика ќе се карактеризира како што следува:

 • чувство на тежина во епигастричниот регион, полошо после јадење;
 • непријатно растреперување со мирис на расипани јајца;
 • зголемен гас, татнеж во стомакот ;
 • општо влошување на здравјето, анемија .

Ваквата клиничка слика може да биде присутна кај било која гастроентеролошка болест: треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Симптоми на ниска киселост

Како да се утврди

Дома, киселоста може да се одреди само со моменталните симптоми. За точна дијагностика потребна е лабораториска и инструментална дијагностика:

 • рН-метар;
 • гастроскопија;
 • Ултразвук на стомакот.

Врз основа на резултатите од истражувањето, лекарот ќе ја утврди причината за повредата и ќе препише како да се нормализира киселоста на желудникот.

Лекови третман

Да се ​​намали киселоста на желудникот или да се зголеми стапката може да биде со помош на лекови, специјална храна, па дури и народни лекови. Во секој случај, третманот е подобар на комплексен начин.

Лекарот може да препише такви лекови кои ја намалуваат киселоста на стомакот:

 • да се намали гастричната секреција;
 • блокатори на хистамин;
 • антациди.

Лековите треба да ги препише само лекар - не е препорачливо самостојно да се спроведе третманот.

За да се зголеми pH вредноста, можете да го препишете следново:

 • стимуланти на гастричната секреција;
 • антибиотици (ако е потребно);
 • за нормализација на гастроинтестиналниот тракт;
 • нестероидни антиинфламаторни.

Да земате лекови кои ја намалуваат киселоста на желудникот, потребен ви е начинот на кој е напишан од докторот.

Исхрана

Покрај земањето лекови, можно е стабилизирање на pH преку специјална диета.

За да се намали киселоста на желудникот може да се нормализира менито и да се вклучи во исхраната производи кои ја намалуваат киселоста на стомакот:

 • посно сорти на риба и месо;
 • супи во слаба супа;
 • јачмен, овес, оризова каша;
 • нискомасни млечни производи;
 • тиква, цвекло, моркови;
 • пилешки јајца.

Лекарот ќе ја одреди специфичната диетална маса поединечно.

При ниски вредности на pH треба да се вклучат производи кои ја зголемуваат киселоста на стомакот:

 • зеленчук и путер;
 • карфиол, моркови, цвекло, домати, зелена боја;
 • супи на супа од риба или месо;
 • умерено-масни млечни производи;
 • пилешки јајца во форма на протеински омлети;
 • печени јаболки;
 • каша со млеко или вода;
 • Јадења од месо - патерици, паштети, муси.

Пијалоци се препорачуваат овошни пијалоци, сокови, кафе и чај со млеко. Исхраната треба да ги исклучи производите кои ја намалуваат киселоста на стомакот и ги вклучуваат оние кои го стимулираат производството на гастричен сок.

Без оглед на тоа која исхрана ќе биде пропишана, треба да ги следите општите препораки:

 • храната треба да се консумира само во топлина;
 • оптимална кулинарна обработка - замрзнување, испарување, печење без маснотии, вриење;
 • јадењето храна треба да биде фракционо - најмалку пет пати на ден, во мали порции, со временски интервал од 2-3 часа;
 • не можете да пиете храна;
 • оптимална конзистенција - пире, кашеста, во течна форма.

Пржени, со масти и со голем број на зачини не се препорачува.

Третман на народни лекови

Можно е да се подигне или намали киселоста на стомакот со народни лекови, но ова треба да се направи само по препорака на лекар. Се користат бифурни Сербси, тинктури, специјални растителни препарати кои можат да се користат наместо чај.

Со ниска киселост, можете да го користите следниов алтернативен лек:

 • лушпа на дива роза - наместо чај;
 • лушпа на пелин;
 • вода со мед на празен стомак наутро;
 • хлебни сок;
 • обвиненија за цикорија, кантарион, девјасила и кентаур.

Се препорачува да се користи мешавина од диња и рафинирано масло од репка. Важно е да се запамети дека таквите лекови може да се користат само како дополнување на главниот тек на тераписките мерки и во консултација со вашиот лекар. Во спротивен случај, развој на сериозни компликации.

Со мало отстапување од нормата, симптомите и проблемот може да се отстранат дома преку конзервативни мерки. Игнорирањето на проблемот ќе доведе до развој на сериозни компликации, од кои некои може да бидат неповратни.

Нормалната стомачна киселост не е само добра здравствена состојба, туку и одлична превенција на сериозни гастроинтестинални заболувања.

Превенција и прогноза

Што се однесува до спречувањето на нерамнотежата во киселоста на желудникот, во практиката треба да се примени:

 • јаде право - исхраната треба да биде избалансирана, треба да јадете храна во мирна, ненасочена средина;
 • навремено лекување на болести, особено гастроентеролошка природа;
 • елиминирање на злоупотреба на алкохол;
 • елиминирање на стресот, нервните искуства, хроничен замор.

Ако не се чувствувате добро, треба да побарате медицинска помош и да не се лекувате. Системски е потребно да се спроведе превентивен медицински преглед.

Во повеќето случаи, прогнозата е позитивна: нормалната киселост се обновува со конзервативни мерки и правилна исхрана. Радикална интервенција е потребна во исклучително ретки случаи, ако се појават сериозни компликации.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .