Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Чистење на телото со семе од лен

Ленно семе се користи за чистење на телото уште од античките времиња - декорации, употреба во чиста форма, готвење желе, разни јадења, вклучувајќи и салати. Ова барање за производот се должи на фактот дека семето содржи огромна количина на влакна и минерални компоненти. Во својата природна форма, семе содржи 42% маст, 29% јаглени хидрати и 18% протеини, што е добро за здравјето.

Составот на ленено семе ги содржи следниве супстанции:

 • бакар;
 • фосфор;
 • магнезиум

Чистењето на телото со ленено семе е едно од најефикасните средства за традиционална медицина. Треба да се разбере дека овој метод на терапија има и предности и недостатоци, затоа е неопходно да се користат ленено семе за чистење на телото само по консултација со вашиот лекар.

Се чува ленено семе само во едно парче. Во основната состојба или како лушпа, тие брзо се оксидираат и трансформираат во канцерогени, кои имаат многу негативно влијание врз телото.

Фармаколошки својства

Корисни ленени семиња за телото на жените и за мажите. Меѓу нивните позитивни фармаколошки својства се следниве:

 • екскреција на токсини - ленените семиња во овој случај делуваат како сорбент, бидејќи тие ги апсорбираат токсините во телото и ги исфрлаат природно;
 • враќање на нормалното функционирање на цревата - нормализација на гастроинтестиналниот тракт, празнење на дебелото црево, што придонесува за брзо и правилно отстранување на токсините од телото;
 • нормализација на апетитот - ленено семе се користи за губење на тежината и чистење, бидејќи целулозата придонесува за брзо сатурација на телото и намалување на внесот на храна;
 • намалување на манифестацијата на воспалителниот процес при гастритис и други гастроинтестинални заболувања - компонентите на семето дејствуваат како природни антиинфламаторни компоненти и го нормализираат процесот на цревна апсорпција на хранливи материи;
 • Терапија на хелминтични инвазии - го забрзува процесот на екскреција на различни паразити и нивните јајца од телото, што има позитивен ефект врз обновувањето на нормалното функционирање на гастроинтестиналниот тракт;
 • како превенција на ракот, проблеми со коронарните артерии и невролошките болести - употребата на ленено семе како профилактичен агенс ќе биде само ако ги земате редовно.

Придобивките за телото на жените се непроценливи - се отстрануваат токсините и жлебовите, како резултат на кои состојбата на кожата се подобрува драматично, хормоните се стабилизираат, а работата на уриногенетскиот систем се стабилизира.

Ленски семиња

Контраиндикации

И покрај фактот дека алатката има позитивен ефект, во некои случаи, семето може да произведе спротивен ефект.

Штетата на телото може да биде во следниве случаи:

Чистењето на телото од токсини е невозможно истовремено со земање витамини А и Е, омега-3 киселини.

Лекарите препорачуваат дневно да земаат не повеќе од 50 грама семе. Надминуването на стапката на земане на семе може да доведе до надуеност, дијареа и други нарушувана на гастроинтестиналниот тракт.

Употребата на ленено семе сам (без разлика во каква форма) нема да го даде саканиот терапевтски ефект, ако не ја нормализира исхраната и не спроведува соодветни терапевтски мерки во однос на другите патолошки процеси.

Во некои случаи, употребата на семиња може да биде некомпатибилна со преземените лекови, па затоа треба да ја координирате оваа точка со вашиот лекар за време на посетата на клиниката.

Како да се земе

Како да се земе ленено семе за чистење на телото? Постојат неколку опции за подготовка на производ:

 • лушпа;
 • тинктура;
 • како состојка за готвење салати и други јадења;
 • во својата најчиста форма.

За да се подобри ефикасноста на постапката за чистење, треба да ги следите општите препораки во врска со исхраната:

 • масна храна треба да биде исклучена од секојдневната исхрана;
 • пржени јадења рационално заменуваат парна, парен, варени;
 • конзервирана храна, пушено месо, кисели краставички, брза храна и погодност храна се исклучени;
 • слатки, брашно производи треба да бидат ограничени во употреба, подобро е целосно да се отстрани од исхраната.

Под забраната, било алкохолни пијалаци, без оглед на нивната сила и количина.

Со цел телото да биде исчистено со ленено семе за да биде ефективно, мора да се почитува оптимален режим на пиење - лицето мора да пие најмалку 2 литри чиста вода за пиење за 24 часа (не се земаат супи, газирани пијалоци и чај / кафе).

Рецепти

Традиционалната медицина складира огромен број методи за чистење на телото со ленено семе. Размислете за најпопуларните рецепти.

Со употреба на ферментирани млечни производи

Лен семе со кефир

Третманот со ленено семе и кефир е најпопуларен и наједноставен рецепт. За готвење значи дека треба да се земе ленено брашно или сено од земја. Времетраењето на курсот е околу еден месец и е како што следува:

 • првата недела - 100 грама кефир измешана со една лажица семе;
 • втората недела - две лажици семки од земја се мешаат во иста количина;
 • третата и четвртата недела - 3 супени лажици семе се одгледуваат за 150 грама кефир.

Земете ја смесата до утро, наместо првиот појадок.

Лен желе

Доста популарна алатка - лен желе. Подобро е да се подготви растворот во вечерните часови, така што пиењето се внесува преку ноќ. За подготовка ви се потребни две лажички семе и 300 mg прочистена вода.

Инструкции за готвење:

 • Мијте малку семе;
 • заспие во термос и се прелива вода;
 • оставете пијалак.

Неопходно е да се консумираат баксели наутро на празен стомак. Просечното времетраење на курсот е 2-3 недели.

Семиња со масло

Рецептот често се користи за регенерација на цревната лигавица. Како главна компонента е подобро да се користи сончоглед или маслиново масло. Не се препорачува да се користи ленено семе за да не се предизвика предозирање со корисни супстанции.

За подготовка на средства ќе бидат потребни сто грама семиња и 250 милилитри нафта. Шемата за подготовка:

 • семињата треба да се мелат и да се мешаат со путер;
 • Ставете ја смесата во стаклена чинија, цврсто затворајте;
 • остави во темно место една недела да инсистира.

Пред употребата како наменета смеса мора да се меша. Јадете една лажица пред секој главен оброк. Терапијата е обично 1,5 недели, а некаде по еден месец можете да започнете втор курс.

Употреба на цели семе

Семето може да се користи како лек. Во вечерните часови истурајте 4 лажици семе со чиста вода и оставете да остане 8-10 часа. Пред појадок, треба да пиете 250 милилитри топла вода, и по половина час да јадете семето се истури. Јадењето е можно само по 4 часа. Во оваа форма, ленените семиња за губење на тежината и чистење се многу добри за здравјето.

Придобивките и штетите при земањето ленено семе се повеќе индивидуален показател, бидејќи воопшто семињата произведуваат позитивен ефект, но во присуство на некои патолошки процеси можат да предизвикаат компликации. Пред да започнете со третман, најдобро е да се консултирате со лекар и да подлежите на лекарски преглед.

Треба да се запомни дека лененото семе не се препорачува како независно средство за терапија - може да се користи само како метод на помошен третман. Корисни ленени семиња за женското тело и за мажите подеднакво.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .