Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цревна стома: што е, видови и грижа

Цревната стома е вештачки отвор, кој често се нарекува неприроден анус, бидејќи движењето на дебелото црево се изведува преку вештачки создаден отвор, а не преку анусот. Во некои случаи, ова е привремена мерка: по неколку месеци се извршува операција за затворање на стома, а во некои случаи, на пациентот, на жал, е обезбедена стома.

Цревната стома се прави во абдоминалниот ѕид: на перитонеумот се прави специјална дупка, во која се шие крајот на дебелото црево. Посебна торба е прицврстена за дупката: фекалните маси, кои минуваат низ цревата, стигнуваат до специјално создадената дупка и влезат во приложената кеса.

Цревната стома може да се формира кај возрасни и деца. Кај бебиња, овој тип на операција е привремен во повеќето случаи.

Индикации за хирургија

Постојана цревна стома се јавува само во случаи каде што е невозможно да се обнови долниот црево.

Цревните стоми се изведуваат во следниве случаи:

 • трауматско оштетување на цревата поради механички оштетувања;
 • формирање на тумор во цревата;
 • инконтиненција на аноректален тип;
 • рекурентни случаи на рак не само во цревата, туку и во мочниот меур, матката;
 • компликации по радиотерапија на цервикалниот канал;
 • присуство на внатрешна фистула кон вагината или мочниот меур;
 • атрезија на анусниот канал;
 • вродени патологии на гастроинтестиналниот тракт;
 • тешки форми на проктолошки патологии;
 • ректосигмоидна ресекција;
 • акутна интестинална опструкција ;
 • преоперативна подготовка за спречување на супурација или дивергенција на шевовите.

Таквата дупка од секаков вид прави значајни промени во животот на еден човек: не е можно да се работи во сите сфери, посета на јавни места и забавни настани станува малку тежок. Промена на начинот на живот, вклучувајќи ја и процедурата за спроведување на движењето на дебелото црево, хигиенските процедури.

Видови на отоци

Дупката може да се наметне и на малите и на големите црева.

Ако зборуваме за формата која е надредена на тенкото црево, постојат такви видови:

 • ileostomy;
 • дуоденоземија;
 • eunostome.

Што се однесува до дебелото црево, овие видови на стомаци се разликуваат:

 • колостомија;
 • трансверсостома;
 • цекостомија;
 • сигстома

Овој тип на операција може да се изврши во однос на другите телесни системи - трахеостомија, стомачен мочен меур.

Во однос на неговата структура, колостомијата може да биде:

 • се изведува еден барел - надолжен дел од дебелото црево, само една дупка е доведена до површината, користена ако стома е за живот;
 • двокреветни - цревната јамка е извлечена на таков начин што има две дупки на површината: фекалните маси се извлекуваат преку една дупка, а лековите се инјектираат преку другиот.

Најчесто се изведуваат колостомија и илеостома. Ова се должи на нивната погодно место за хигиенски процедури на абдоминалниот ѕид. Изборот на локацијата на вештачката дупка ќе зависи од видот на патолошкиот процес.

Колостомија

Според видот на цревната фистула може да биде привремено и постојано. Привремено да се наметне во случаи кога во времето на лекувањето малите или дебелите црева мора да бидат изолирани од текот на фекалните маси. На крајот од терапевтските мерки, стома е затворена.

Постојан тип на вештачки отвор се формира кога долниот црево се отстранува со аналниот сфинктер. Операцијата може да биде итна или планирана, во зависност од видот и сериозноста на патолошкиот процес. Во постоперативниот период на пациентите им се препишува посебен завој за стома, што го подобрува губењето на фекалните маси.

Видови на мочниот меур

Стомакоремот може да биде од два вида:

 1. Една компонента. Лепилото и самата кеса сочинуваат единица. Овие типови на кеси може да се исцедат или да се уништат. Во првиот случај, кесата мора да се испразни кога е наполнета на 1/3 со фекални маси, а во вториот случај, потребно е да се промени по секое движење на дебелото црево.
 2. Двокомпонентна. Тие се состојат од два дела - плоча со прирабница и торба. Таквите кеси од стома се опремени со посебен мембрански филтер кој спречува продирање на гасови и маси однадвор.

Плоча за катетеријатор е прицврстена најмалку 48 часа, додека првиот тип на кеса е фиксиран не повеќе од еден ден.

Грижата за стома имплицира не само навремена промена на објектите за колостомија, туку и спроведување на други хигиенски процедури. Во спротивен случај, развој на сериозни компликации.

Една компонента calaprior

Правила за грижа

Грижата за стома вклучува редовно и навремено изведување на неколку хигиенски процедури. Во присуство на вештачка дупка, едно лице не чувствува потреба да го испразне цревата, па затоа масата се ослободува ненамерно. Затоа, пациентот треба внимателно да ја следи хигиената.

Во првите денови после операцијата, медицинската сестра обично ја третира раната и замена на колостомичните клетки. Понатамошните процедури ќе треба сами да го изведат пациентот.

Додека дупката не е целосно исцелена, процедурата за нега ги вклучува следните активности:

 • нежно елиминирање на измет;
 • измијте ја дупката, кожата околу неа со зовриена вода и исушете ја површината со газа или санитарна салфетка;
 • кожата околу дупката се третира со посебна маст - лекарот пропишува значи да се грижи за стома;
 • тие го ставаат газот натопен со вазелин околу неа и го покриваат со стерилен облекување што треба да се менува на секои 4 часа.

Можно е да се користат kalopriyemniki само кога дупката е целосно формирана и лечи. Само еден лекар може да го одреди ова.

Кожата околу дупката треба да биде сува за да се избегне мацерација и други непријатни фактори кои подоцна може да доведат до воспаление или инфекција. Наместо сапун и вода за чистење на кожата е подобро да се користи "Klinzer". Abutsel користи - стама паста што ја штити кожата околу вештачката дупка.

Заменувањето на одделот треба да биде како што следува:

 • Не е препорачливо да го сторите тоа веднаш по јадење - подобро е да ја смените торбата наутро пред појадок и навечер, пред спиење;
 • испакнатиот колон и кожата околу треба да се третираат со санитарни салфетки;
 • Колостомската кеса е прицврстена - со цел подобро да ја прицврсти прирабницата на кожата, се препорачува да се користи Колопласт паста.
Тестенини Колопласт

Кога ќе ја закачите торбата, треба да бидете сигурни дека нема празнини. Нема да има истекување и мирис.

Моќ

Исхрана со стома нема да биде посебен. Диетата се пропишува само ако е поради основната причина за патолошкиот процес.

Единственото нешто што треба да се земе предвид кога хранењето со вештачка дупка за празнење на цревата е влијанието на една или друга храна врз излезот на фекалните маси:

 • Се препорачува да се ограничи количината на храна во вашата исхрана што предизвикува формирање на гас - печурки, газирани пијалоци, мешунки, кромид, јајца, пиво;
 • ограничување на бројот на производи кои го зголемуваат мирисот на измет - риба, кромид, сирење, зачини, лук, пилешки јајца.

Постои потреба често, но во мали делови. Треба да се внимава на лаксативи.

Можни компликации

Ако пациентот не се грижи за дупката, можно е развојот на крајно негативни патолошки процеси. Комштациите на Ostomy може да вклучуваат следново:

 • истекување на дигестивниот отпад во абдоминалната празнина;
 • стома исхемија ;
 • ткивна некроза;
 • развој на воспалителни, заразни, гнојни процеси;
 • блокада на устата на устата - компликација настанува поради лепење на честички на храна: столицата ќе биде водена, стомато отекува, гадење и повраќање;
 • специфични секрети се нормално бели, слични на белиот јајце, но ако има крвни нечистотии во слузот, ослободувањето добива гноен карактер: треба да се консултирате со доктор, бидејќи тоа укажува на развој на компликации.

Тоа не е толку тешко да се грижи за вештачки цревни излез и да се спречи развојот на компликации како што може да изгледа на прв поглед. Главната работа е да се спроведат хигиенски постапки навремено и да не се фокусира на проблемот.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .