Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Третман на ринитис

Тежината на ладното лице како болест може да се пристапи на различни начини, но во суштина не се губи од тоа, како и можните компликации ако се покаже дека е небрежно. Можете да дознаете за главните методи на лекување од нашата статија.

Само по себе, течниот нос е поврзан со голем број придружни непријатности, кои се состојат во губење на мирис, во тешкотии со јадење, во вознемирувачки сон на позадината и, конечно, во самиот дишење. Во 80% од случаите, истиот течење на носот станува значајна пречка за личниот живот. Мора да се согласувате, бидејќи како можете да го прилагодите романтичното расположение и да се чувствувате привлечно (особено жените го чувствуваат овој "удар"), кога е тешко да дишете, вашиот нос е црвен, недостатокот на спиење и општата исцрпеност влијае и на доброто и на расположението чувство за себе.

Значи, ајде да се обидеме да разбереме што претставува течење на носот, и каков третман може да помогне да се ослободи од него.

Причини и карактеристики на обичната настинка

Течниот нос, како што можеби знаете, има своја медицинска дефиниција - ринитис. Може да се манифестира во акутна или хронична форма. Најчесто предизвикуваат акутни вируси на ринитис, против кои се развива акутна респираторна инфекција (ab. ORVI). По изложеноста на вируси, бактериите, кои влијаат на носната слузница, предизвикуваат развој на компликации. Обичната хипотермија, исто така, може да предизвика ринитис. Како неколку поретки опции, против кои може да се развие течење на носот, повредите кои се пренесуваат директно во носната област и механичките ефекти кои се извршуваат на неа (особено може да се однесува на хируршка интервенција), влијанието на негативните фактори предизвикани од условите на професионална активност (одредени хемикалии , мириса, чад, прашина, итн.).

Течниот нос, исто така, може да дејствува како манифестација на алергии и други видови на болести, бидејќи дефиницијата за третман се базира првенствено на дефиницијата за нејзината природа. Ако се разгледаме особено алергија, како фактор кој предизвикува болест, тогаш течниот нос со алергии има свои карактеристики. Така, се појавува како реакција на одредени стимули, како што се животинска коса, одредена храна, полен, прашина, па дури и студ. Во исто време, овие фактори се далеку од ограничувањата во броењето, затоа во никој случај не треба да се намалуваат алергиите при разгледување на причините за студ. Течен нос со алергии може да се манифестира низ целата година, како и периодично (со цветни растенија што делува како алерген, итн.). Со слична манифестација, мора да ја посетите алергологот.

Што се однесува до традиционалната верзија на студената глава, таа се манифестира во согласност со три варијанти на последователни фази, кои го карактеризираат. Секоја од фазите одделно може да се појави различно во секој конкретен случај, повеќе или помалку изразена, а понекогаш може да биде целосно исклучена од целокупната слика на болеста поради ирелевантноста на бактериска или вирусна инфекција.

Првата фаза е рефлексна. Се развива брзо и трае неколку часа. Во овој период, садовите прво се стегаат, по проширувањето, се развива оток на носната конха. Сувост и чувство на печење се појавуваат во носната празнина, се забележува кивање, дишењето станува тешко.

Втората фаза е дефинирана како catarrhal, трае два или три дена, се манифестира наспроти позадината на влијанието врз вирусите. Назалното дишење станува тешко, од носот се појавува изобилен исцедок, чувството за мирис се намалува, гласот станува назален, ушите се поставени.

Третата фаза е придружена со бактериско воспаление. Во принцип, состојбата на пациентите се подобрува, чувството за мирис и назалното дишење постепено се обновуваат. Назалните секрети стануваат зеленикава или жолта и подебели.

Во принцип, времетраењето на болеста е околу 7-10 дена. Нормалната состојба на имунитет во комбинација со непосреден третман ја одредува можноста за опоравување во период од 2-3 дена. Но, ако одбраната на телото е во ослабена состојба, а третманот применет на болеста е недоволен, тогаш може да трае неколку недели. Во вториот случај, како што може да се претпостави, транзицијата кон комплицирана (на пример, ширењето кон воспаление на максиларните синуси за време на последователниот развој на синузитис) или на хроничната форма на протокот е релевантна.

Како што веќе е јасно од карактеристиките кои го одредуваат времетраењето на течење на носот, главната улога му припаѓа на неговиот третман. Значи, како да се третираат течење на носот?

Заеднички третмани: добрите и лошите страни

Третманот на акутен ринитис треба да започне веднаш штом ќе се појават првите симптоми на болеста (назална конгестија, главоболка, горење во носот, воспалено грло, кивање). За почеток, најдобро е да го искористите традиционалниот начин: лебди ги нозете. Ова се прави околу 10 минути, со количина на вода до колената и на неговата температура од околу 40-45 ° C Подобро е да се додаде сенф за сирење во водата.

Потоа чајот е пијан (вар, со малини или само со лимон). Можете да го замените чајот со лушпа од црна рибизла или шипинка. Потоа, на пациентот треба да му се даде одмор за креветот, носејќи топло чорапи на нозе со сенф во прав што претходно влегол во нив. Ваквото влијание на нозете со помош на сенф се објаснува со тоа што стапалата на стапалата се значајна рефлектогена зона, иритирачки и температурен ефект врз кој придонесува за постигнување на потребната ефикасност. Исто така, се потсетуваме на придобивките од витаминот Ц (таблети или прав), поради што анти-студените ефекти се комбинираат со стимулација на имунитетот потребен во овој случај.

Во третманот на ринитис, значајна ефикасност се постигнува преку вдишување со додавање на арома масла (чајно дрво, нане, лимон, еукалиптус, итн.). Сепак, овој метод, и покрај сопствената ефикасност, е прилично контроверзен, особено за оние кои страдаат од алергија. Според тоа, не се препорачува употреба на етерични масла за алергии, особено ако не сте сигурни дали сте алергични на нив, инаку може да ја влоши вашата состојба.

Сличен пристап е дефиниран за совети како затоплување на носот (на пример, со користење на загреана сол во торба). И покрај фактот дека овој метод е прилично чест во лекувањето, а многумина инсистираат на соодветноста на неговата употреба, забележуваме дека ефектот на топлина произведен во носот (вклучувајќи ја соодветната сол) во воспалителниот процес релевантен за ринитис, може да доведе до на акумулацијата на гној во максиларните синуси или во фронталните синуси. Ова, пак, станува причина за компликација на неговиот тек (антритис, синузитис). Затоа, подобро е да се исклучи таквото влијание.

Ако состојбата се влоши и температурата надминува 38,5 ° C, тогаш во овој случај е неопходно да се користат антипиретични агенси.

Видови на лекови кои се користат во третманот на ринитис

Општо земено, третманот на ринитис вклучува употреба на лекови од следните групи, особено вазоконстрикторни и навлажнувачки лекови, хербални и антивирусни лекови, лекови во форма на бактериски вакцини и антибактериски лекови.

Вазоконстрикторните лекови во третманот се користат многу често. Тие помагаат да се намали назалната конгестија и во комбинација со други методи кои исто така се користат во третманот, обезбедуваат можност за стеснување на крвните садови лоцирани во носната празнина, истовремено намалувајќи го отокот на мукозната мембрана. Влијанието на крајот води до проширување на носните пасажи, поради што, нормално, носната дишење е соодветно.

При користење на овие лекови, во меѓувреме, важно е да се има на ум дека постои ограничување на времетраењето на нивната изложеност, која не треба да надминува 5, максимум 7 дена. Во спротивно, ваквите капки предизвикуваат развој на промени на ниво на структурата на клетките на носната мукоза, како и повреди на целокупните својствени функции.

Посебна улога има во облик на ослободување на таквите лекови (значителен дел од капките тече надолу по фаринксот, а со тоа се зголемува ризикот од предозирање на употребениот лек), што ја одредува најголемата ефикасност во ова прашање со употреба на аеросоли. Сепак, вазоконстрикторните аеросоли, и покрај нивната ефикасност, може да предизвикаат развој на компликации (промена на вкусот, губење на мирис, сушење на мукозната мембрана), што се определува врз основа на нивната продолжена употреба. Како резултат на овие лекови, забележуваме дека во нивното признавање е исклучително важно да се знае мерката, за да не се стане заложник на негативни последици.

Хидратантните препарати не се лекови, воопшто, но поради нивната употреба, се обезбедува адјувантна терапија за подобрување на карактеристиките на мукозното празнење и за олеснување на неговото испуштање. Овие видови на лекови добро помагаат во комбинација со други лекови за обичната настинка (без оглед на неговата форма). Во нивниот состав обично вклучува морска вода или вода од минерални извори, поради заситеноста на неговиот состав со микроелементи и сол, моторната активност на влакната на мукозните мембрани е подобрена и функцијата на локалните жлезди е нормализирана.

Употребата на антивирусни лекови (капки, супозитории, капсули, итн.) Е препорачливо како дел од раната манифестација на АРВИ (особено ладно во неа), а исто така и како превентивна мерка. Таквите лекови имаат супресивно дејство врз вирусите, со што се елиминира причината за болеста.

Билни препарати (хомеопатски препарати и препарати со комплексен ефект, вклучувајќи ги и) може повторно да се претстават во форма на етерични масла, капки и спрејови. Посебно, хомеопатски лекови се многу чести во третманот на акутен ринитис во однос на позадината на акутните респираторни вирусни инфекции, а ефектите што ги имаат се сложени (ефекти против едеми, имуностимулатори и антивирусни ефекти), што ги одредува дополнителните придобивки во однос на ефикасноста.

Антибактериски лекови се произведуваат во форма на аеросол, се користат за тековни бактериски инфекции, предизвикуваат течење на носот, како и за итноста на развојот на компликации (на пр. Синузитис). Лековите во оваа група се исто така анти-воспалителни. Достигнувањето на терапевтскиот ефект се определува со локалниот метод на администрирање, како и со малата големина на честичките во аеросолниот состав, поради што тие навлезат во соодветните области (носните шуплини, ококоносните синуси).

Како и за бактериските вакцини , тие се достапни како дозирна форма за аеросол. Препорачливо е да се користат како превентивна мерка, односно до почетокот на болеста - со тоа ќе се обезбеди навременоста на формирањето на антитела (заштитни материи на телото), како и да се помогне во намалувањето на времетраењето на болеста. Бактериските вакцини обично се препишуваат за честа појава на ринитис и за долг период на студ.

Во врска со хроничниот ринит, само лекарот што посетува (ENT) може да даде соодветни препораки во третманот, почнувајќи од бројни фактори и причини кои предизвикаа таков курс. Во некои случаи, третманот може да бара хируршка интервенција.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .