Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Причини за дијабетес

Тешко секој читател може однадвор да одбере барем еден или двајца луѓе со дијабетес од сопствената околина. Навистина, болеста е повеќе од честа појава. Така, просечно 1,6 милиони луѓе на возраст од 20 и повеќе години се дијагностицираат со дијабетес секоја година.

Покрај тоа, како придружни информации во врска со преваленцата на дијабетес, забележуваме дека оваа болест е на трето место, па така, паѓа во општа рамка со патологии на кардиоваскуларниот систем и со рак.

Дијабетес мелитус: статистика и карактеристики на болеста

Врз основа на разни податоци, бројот на пациенти со дијабетес во светот варира помеѓу 120-180 милиони луѓе, а ова не е многу, а не малку - околу 2-3% од вкупното население на нашата планета.

Значи, што е дијабетес и кои се главните причини за нејзиното појавување?

Дијабетес мелитус е нарушување на метаболизмот, што подразбира повреда на процесот на асимилација од страна на телото на храна потребна за нејзиниот понатамошен раст и добивање на потребната енергија. Главниот дел од храната што ја консумираат е последователно поделен на гликоза, која, пак, делува како една од варијантите на шеќерот во крвта. Тоа е гликоза која делува како главен извор на енергија.

Гликозата по процесот на дигестија е во крвотокот, од тука влегува во клетките, со што се обезбедува нивниот раст, истовремено е и енергетски супстрат. Инсулин е потребен за гликоза да влезе во клетките. Вториот е резултат на процесите на панкреасот - овој хормон е продуциран во него.

Панкреасот, како што знаете, се наоѓа зад стомакот. Додека јаде, произведува одредена количина на потребен инсулин, кој подоцна ќе ја обезбеди можноста за транзиција во клетките на гликоза која влегува со крв. Кај дијабетес мелитус, производството на инсулин од страна на панкреасот е оштетено, бидејќи е или произведено во мала количина или воопшто не е произведено. Покрај тоа, можно е да се разгледа опцијата во која клетките, кои примаат инсулин, ја губат способноста соодветно да реагираат на тоа. Глукозата поради таквите прекршувања почнува да се депонира во крвта, влегува во урината, а потоа се излачува од телото. Како што можете да видите, оваа слика покажува дека телото го губи главниот извор на енергија за него, што се случува дури и покрај значителни количества шеќер во крвта.

Видови на дијабетес и нивните причини

Постојат два главни типа на дијабетес тип 1 дијабетес и тип 2 дијабетес. Дијабетесот тип 1 е автоимуно заболување, што укажува на дефект на имунолошкиот систем. Традиционално, познато е дека се бори против инфекции, а со таков неуспех почнува борбата против самиот организам, и поточно (во случај на дијабетес) против бета клетки кои произведуваат инсулин во панкреасот, односно, кога се уништени. Точната причина за развојот на овој тип на дијабетес е непозната, автоимуните фактори, факторите на животната средина и генетските фактори се сметаат за варијанти. Во суштина, болеста се развива кај децата, како и кај млади пациенти, иако не е исклучена опцијата за нејзин развој во други возрасни граници. За да се одржи вашата витална активност кај овој тип на дијабетес бара дневна администрација на инсулин, соодветно, тоа е инсулин-зависна болест.

Тип 2 дијабетес мелитус е независен од инсулин и најчеста форма на дијабетес - изнесува околу 90-95% од случаите. Во овој случај, пациентите со постара возраст се предмет на повреда, особено кај пациенти со актуелен проблем со дебелина. Покрај тоа, постои и друга форма на болеста - гестациски дијабетес, неговата карактеристика лежи во фактот дека се развива само кај жени за време на бременоста. Треба да се напомене дека минатото на пациентот историја на гестациска форма на дијабетес ја одредува можноста за развој на дијабетес тип 2 во иднина.

Сега, всушност, се осврнуваме на причините за не-инсулин-зависен дијабетес , односно причините за дијабетес тип 2, има само неколку. Како што веќе беше забележано, еден од нив е дебелината. Да се ​​биде во тесна врска со оваа причина, следната причина за дијабетес е лошата исхрана. Конкретно, тоа се состои во прекумерна потрошувачка на висококалорична храна, маснотии од животинско потекло, консумација на алкохол, недостаток на диетални влакна итн. Наспроти ова, соодветно се развива соодветната дебелина и гастроинтестинални заболувања, кои со сеопфатен преглед одредуваат висок ризик дијабетес мелитус.

Понатаму, меѓу причините се забележува и неактивност на животниот стил, што резултира со ткива со помал износ на гликоза. Чест стрес, емоционално преоптоварување и ментални нарушувања - сето тоа води до зголемено производство на хормони, што исто така може да предизвика дијабетес.

Присуството на такви хронични заболувања како холециститис и гастритис, врз кои се нарушува производството на гастроинтестинални хормони, со што се обезбедува регулирање на нивото на гликоза и инсулин, исто така, определува зголемен ризик за развој на дијабетес. Ишемичната срцева болест, исто така, може да предизвика развој на оваа болест, бидејќи на нејзината позадина се намалува чувствителноста на инсулин на дел од телото, поради што постои соодветен ризик.

Посебно место е окупирано во овој пренос и приемот на одредени лекови. Особено, ова се лекови кои вклучуваат адреналин, цитостатици, антихипертензивни лекови (гемитон, клофелин, итн.), Некои контрацептивни лекови, диуретични лекови и хормонални лекови (вклучувајќи преднизон).

Управувањето со овој тип дијабетес може да се постигне со комбинирање на диета со антидијабетички лекови, преку која е можно да се регулира производството на инсулин во телото или да се намали нивото на шеќер во крвта. Често тип 2 дијабетес е наследна болест. Значи, беше откриено дека кај околу 85% од случаите кај луѓе со дијабетес, блиски роднини се исто така дијабетичари.

Неверојатно, знаците на дијабетес може да исчезнат ако пациентот со дијабетес со дебелина може да ја изгуби тежината. Диетирањето, спортот и контролата на сопствената состојба можат сите да овозможат да се намали (или дури и да се исклучи) потребата за лекови кои се соодветни за лекување на болеста.

Во меѓувреме, важно е да се има на ум дека не само дебелината (прејадување) е причина за оваа форма на дијабетес, бидејќи во некои случаи постои дефект на панкреасот. Може да биде предизвикана од голем број на болести: панкреатитис, болести на ендокрините жлезди, рак на панкреас и др. Овде, како што може да се разбере од погоре опишаниот механизам за развој на болеста, се создаваат бета клетки, поради што се произведува инсулин.

И, конечно, вирусни инфекции кои предизвикуваат болести како што се инфлуенца, пилешки пороци, рубеола, епидемиски хепатитис итн. На нивна заднина се јавува клеточна смрт, поради што се произведува инсулин, поради што се зголемува и ризикот од дијабетес. Тоа е, вирусни инфекции во овој случај ја играат улогата на активирач за дијабетес. Ако ги земеме предвид болестите поврзани со нив, тогаш може да се забележи дека здраво лице нема да се разболи со дијабетес. Меѓутоа, ако зборуваме за комбинација со наведените причини за дијабетес (особено дебелината и наследноста), тогаш можноста за нејзин развој е сосема прифатлива.

Конечно, забележуваме дека особено треба да бидете чувствителни на сопственото здравје во периодот од месец ноември-март, бидејќи влијанието на вирусни инфекции е особено големо во текот на овој период, а тоа предизвикува ризик од развој на дијабетес, кој исто така паѓа во тоа време. Компликација на оваа ситуација лежи во фактот дека симптомите на дијабетес мелитус на позадината на вирусни болести може да се мешаат со манифестациите релевантни за ваквите болести. И, секако, треба да се избегне стрес и нервен преоптоварување, кои, како што дознавме, исто така дејствуваат како фактори кои предизвикуваат развој на дијабетес, особено ако придружните други наведени негативни фактори се релевантни.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .