Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Cryosauna - лек за мигрена

"Во суштина, оваа услуга ја користат жените за закрепнување и губење на тежината", вели Наталија Смоленкова, специјалист во салонот за убавина "Зевлон". - Но, за оваа намена има и многу мажи, бидејќи постапката решава многу проблеми. Криојауната е добра за болки и други проблеми со садовите.

Наталија Смоленкова - веќе четири години работи во криосауна. Во тоа време, стотици клиенти поминаа низ нејзините раце и Наталија има многу осврти од благодарни посетители чија главоболка е целосно или во голема мера намалена. Наталија дели некои од своите наоди со читателите и потенцијалните посетители.

Криокамера кабината наликува на вертикален солариум. Сесијата се изведува со цврсто затворена врата. Едно лице влегува во кабината и лифтот го крева до саканата висина. Во исто време, главата е над кабината. После тоа сувиот ладен воздух се внесува во комората. "Прво, температурата во криосауната е -110 степени, постепено се намалува на -170, а во некои случаи и на -190 степени, во зависност од благосостојбата и желбата на клиентот", вели Горелова. - Луѓето не се жалат на студот. Напротив, тие се воодушевени, бидејќи првично очекуваат најлошото. Таквите постапки се добри за мигрена. Веќе пишував за тоа на страницата http://36-6.com/nevropatolog/kak-lechit-migren и повторувам уште еднаш: дали имате мигрена или главоболки? Водење до криосауната. "

Курсот е од десет постапки. Велнес процедурите се вршат дневно или со пауза од неколку дена. Времетраењето на постапката е до 180 секунди. "Во криосауната може да пристигнете до три минути. За време на овој период, сувиот, ладен воздух влегува во горниот слој на епидермисот - надворешниот слој на кожата на кожата, вели специјалист за работа со криосауна. - Првата судечка сесија трае две минути.

По постапката, кожата е покриена со мал мраз, кој веднаш исчезнува. По две минути, циркулацијата на крвта почнува да се интензивира, предизвикувајќи кожата да стане црвена. "Многу клиенти се жалат (или се фалат) дека по процедурите тие се многу подготвени да имаат секс", вели Наталија. "И не е изненадувачки, пред сè, постапките влијаат на циркулаторниот систем, кој, се разбира, има корисен ефект врз садовите и помага при мигрена."

"Многу клиенти имаат намалување на тежината од оваа процедура, која, исто така, има корисен ефект врз садовите и ја намалува фреквенцијата на главоболки", продолжува Наталија Смоленкова. "Ефектот од посетата на криосауната веќе е видлив по првата сесија". Кога едно лице влегува во кабината со таква ниска температура, веднаш "ги вклучува" сите ладни рецептори, а телото започнува активно "загревање". Во исто време, размената на кислород е значително забрзана.

Cryosauna предизвикува телото да троши големи количини на енергија. Во зависност од телесната тежина и температурата во внатрешноста на комората, пациентот губи од 1000 до 3000 kcal за време на постапката. Во некои случаи, телесната тежина од 7-10 кг по курс од 20-30 процедури.

За поголем ефект, Наталија Смоленкова препорачува употреба на криотерапија во врска со вежбање. И покрај фактот дека криосауната има многу ниска температура, студот не го загрозува пациентот. Спротивно на тоа, постапката се користи за превенција и лекување на настинки.

Интервјуирана Светлана Овчинникова.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .