Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Здрав живот

Гледајќи низ статиите на нашата страница, како, всушност, да се биде на нејзината главна страница, најверојатно забележавте дека главниот акцент на достапните информации е поврзан со симптомите на болести. Во повеќето случаи, третманот се смета за кратко, дополнителни информации кои можат да помогнат во изборот на неговите методи, останува малку на маргините. Ние одлучивме да го исправиме овој мал дефект, а ние ви го нудиме на вашиот нов дел на нашата веб-страница - "Здрава живот". Овде можете да најдете информации за напредни методи за лекување на разни болести, информации за традиционалните методи од гледна точка на добрите и лошите страни. Дополнително, овде ќе најдете информации за алтернативни методи на лекување, за причините кои предизвикуваат болести кои можеби не секогаш се толку очигледни, како и за различните опции за превентивни мерки. Со други зборови, делот "Здрав живот" ќе ви помогне да го разгледате постоечкиот проблем на малку поинаков начин и да го одберете најдобриот начин да го решите, како во контекст на главните причини што го предизвикуваат, така и во контекст на постигнување на главната цел - здрав и исполнет живот!
Датум: 07.12.2018

Васкуларното чистење од време на време ќе биде корисно не само за луѓето со дијабетес, висок холестерол и атеросклероза во нивната лична историја. Таквите мерки треба да се сметаат за превентивни, бидејќи чистењето крвни садови од холестерол и други штетни материи помага да се спречи развојот на огромен број на болести од неповратна природа.

Датум: 07.12.2018

Студените нозе може да бидат клинички знак на доста сериозни патолошки процеси, особено со нарушувања на циркулацијата. Сепак, не треба да се исклучи факторот дека причината за таквата состојба може да биде само симптоматска. Во секој случај, ако нозете се постојано ладни дури и при нормална температура, треба да се консултирате со лекар: тој ќе пропише збир на дијагностички мерки, ќе утврди зошто рацете и нозете се студени и пропишуваат соодветен третман.

Датум: 07.12.2018

Можете да го прекинете крварењето од носот со помош на лекови или традиционална медицина. Доколку таквите напади се чести, а исфрлањето на крвта е изобилно, неопходно е да се консултирате со лекар, а не да се лекувате самостојно. Долготрајните и чести крвни садови, најверојатно, се знак на патолошки процеси.

Датум: 07.12.2018

Чистење на крвта е комплекс на терапевтски мерки, чија акција е насочена кон чистење на течноста од токсини, нечистотии и други трети лица супстанции. Во овој случај, може да се користи како лекови и традиционална медицина. Во некои случаи, крвта се чисти во болницата, во зависност од тоа што предизвика потреба од таква постапка.

Датум: 10.07.2013

Плиска падна под кожата на речиси сите нас. Може да дојдеш до таква траума насекаде: за време на домашна работа, во производството, и така натаму. Се чини дека е мала непријатност, но може да се претвори во крајно негативни последици - да предизвика насит на локацијата. Меѓутоа, второто се случува само ако не е навремено да се отстрани расколот од прстот.

Датум: 10.07.2013

Да се ​​исчистат белите дробови од прашина, спутум и никотин (последново е особено важно поради зголемениот број на пушачи) на неколку начини - со земање специјални лекови, со користење на традиционална медицина, а исто така и по специјална диета.

Датум: 10.07.2013

Зајакнувањето на срцето преку добро избрани активности ќе биде корисно не само за оние кои страдале од кардиоваскуларни болести, туку и за целосно здрави луѓе како превентивна мерка. Сепак, не се препорачува употреба на првите достапни таблети или лекови. Неопходно е да се подложи на испитување, да се дијагностицира проблемот, доколку постои, и, земајќи го предвид советот на кардиологот, да спроведе соодветни мерки за зајакнување на срцето.

Датум: 09.07.2018

Чистата забен камен е профилактички метод, па затоа мора да се врши систематски, по можност под надзор на специјалист. Ефикасно отстранување на забен камен, ако веќе постојат добро воспоставени депозити, дома е невозможно. Во такви случаи, задолжително контактирајте со специјалист.

Датум: 09.07.2018

Тенка коса е чест проблем со кој се соочуваат илјадници жени. Многу од фер секс обидувајќи се да го прикријат проблемот на секој начин, правејќи кадрици или коса екстензии. Денес е многу полесно да се подобри состојбата на фоликулите на косата: доволно е систематски да се грижи за нив и за скалпот со помош на мус, маски, гелови и слични козметички и медицински супстанции. Исто така, треба правилно да изберете шампон за фина коса.

Датум: 09.07.2018

Чистењето на цревата од токсини може да се врши и во профилактични и терапевтски мерки. Основата на процесот е диета и употребата на народни лекови. Фармаколошките лекови не се исклучуваат, но пред да користите било кој метод треба да се консултирате со лекар. Лекарот ќе спроведе испит и ќе ја направи вистинската програма.

Датум: 08.07.2018

Диета со покачен холестерол е диета, по која се намалуваат нивоата на холестерол, состојбата на лицето се враќа во нормала, симптомите се елиминираат, а перформансите на телото се подобруваат. Се придржуваат до диетата што ви е потребна за сите со проблемот на висок холестерол во личната историја. Во ризик се луѓето по 50 години.

Датум: 08.07.2018

Цвеклото е еден од најбараните коренови зеленчуци и се користи не само како прехранбен производ, туку и како средство за лекување преку традиционалната медицина. Таквото барање се должи на неговиот состав: витамини, минерали, микро и макро елементи. Сепак, постојат неколку контраиндикации, па затоа не треба да го злоупотребувате зеленчукот.

Датум: 08.07.2018

Можете да ја намалите крвта со употреба на лекови со соодветен спектар на дејство или со користење на рецепти од традиционалната медицина. Неопходно е да се придржувате на општите препораки во врска со здрав начин на живот: следете ја исхраната, консумирајте доволно течности дневно. Приемот на препарати треба да се врши само во координација со докторот.

Датум: 08.07.2018

Црвените молови - бенигни неоплазми на човечкото тело, се предизвикани од кршења во крвните садови кои ја хранат кожата. Овој тип на молови се нарекува ангио, во повеќето случаи тоа не претставува закана за здравјето: црвените неви се малигни во изолирани случаи.

Датум: 08.07.2018

Тинктурата на Eleutherococcus го подобрува имунитетот, ја зголемува ефикасноста, ја зголемува издржливоста и благодарение на биолошки активните компоненти, помага да се стимулира биосинтезата на протеините и нуклеинските киселини.

Датум: 12.06.2018

Да се ​​намали холестеролот во крвта е можно само преку комплексни терапевтски мерки - земање лекови, нормализирање на исхраната. Средствата од традиционалната медицина не се исклучуваат, но нивната употреба е можна само по консултација со вашиот лекар.

Датум: 12.06.2018

Повреда на држење на телото е патологија која најчесто има стекнато својство, се изразува со постојано отстапување од природната положба на горниот дел од телото. Повредата не се смета за независен патолошки процес, но во голем број клинички случаи може да се смета за препатолошка состојба.

Датум: 11.06.2018

Конуси по инјекции - болни форми кои се формираат на местото на инјектирање. Во повеќето случаи, тие не претставуваат опасност по здравјето, но предизвикуваат непријатност и може да бидат многу болни. Во некои случаи може да започне гноен-воспалителен процес, што доведува до негативни последици.

Датум: 11.06.2018

Помошни помагала се лекови кои се користат за подобрување на функцијата на мозокот. Дрогата не е препорачливо да се користи самостојно, бидејќи неправилната употреба (погрешно дозирање, шема) може да доведе до крајно негативни последици.

Датум: 06.10.2013

Женшен за мажи - задолжен за енергија и сила, помага да се одржи телото во тон, се насладува со корисни компоненти и ја стимулира сексуалната активност, делува како една од сортите на афродизијак. Оваа растителна компонента е ретка, нејзините лековити својства биле познати во античките времиња. Не е изненадувачки, тие почнаа да се прават подготовки врз основа на женшен.

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .