Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Рбетот

Вертебрологијата е гранка на медицината која ги проучува патолошките процеси на 'рбетот. Денес постојат неколку специјалисти во оваа област на медицината. Ова се должи на фактот дека за третман на таквите патологии, мора да поседува не само огромна количина на знаење, туку и искуство.

Кој е вертебролог?

Вертебролог е специјалист кој се занимава со третман на патолошки процеси во 'рбетот, болести на мускулно-скелетниот систем. Специјалист може да го примени мануелниот третман и комплексната терапија со поврзување на неврохирург, ревматолог и други специјалисти.

Што лежи во надлежност на докторот?

Основа на овој специјалист е третман и превенција на сите болести поврзани со 'рбетот и зглобовите. Една од првите и главните задачи на вертебрологот е третман без оперативна интервенција. Затоа, многу често вертерологот комуницира со масажа терапевти, остеопати и специјалисти во областа на рачна терапија.

Какви патологии ги третира вертебрологот?

Специјализацијата на лекарот-вертебролог вклучува третман на ваквите болести:

 1. болка во грбот, вклучително и во периодот на носење на дете;
 2. патологија на цервикалниот 'рбет;
 3. испакнување на диск на кое било ниво;
 4. интервертебрална хернија ;
 5. ишијас;
 6. остеохондроза ;
 7. остеопороза ;
 8. сколиоза ;
 9. радикулит од кој било степен;
 10. коскена циста;
 11. whiplash;
 12. лумбаго

Покрај тоа, 'рбетниот лекар го третира' рбетот по повредите, работи со пациентот за време на периодот на опоравување по сериозна операција на 'рбетот.

Вертебролог: кои тела прават?

Под контрола на овој специјалист лежи грбот и 'рбетот, периферните ткива и нервниот систем.

Кои се симптомите за контакт со вертебролог?

Поради фактот што многу патолошки процеси во 'рбетот се развиваат бавно, во почетната фаза се можни такви знаци на болеста:

 1. главоболки;
 2. нестабилен крвен притисок;
 3. вртоглавица;
 4. проблеми со бубрезите и срцето.

Во овој случај, прво мора да закажете состанок со терапевтот, кој, доколку е потребно, ве упати кај вертебролог.

Контактот директно со доктор-вертебролог треба во присуство на такви фактори:

 1. вратот или болката во грбот;
 2. вртоглавица, без очигледна причина;
 3. главоболки во темпоралниот и окципиталниот регион на главата, кои се отежнуваат со виткање или вртење;
 4. тремор на рацете или нозете, чувство на студ во прстите;
 5. болка, чувство на "стегање" во регионот на срцето, меѓуребрен простор;
 6. повреда на моторната функција;
 7. акутна, остра болка во 'рбетот, што се зголемува со физичка активност.

Особено, треба да обрнете внимание на такви знаци, ако претходно некое лице веќе имало 'рбетни или мускулно-скелетни повреди.

Не треба да биде само-лек, затоа што е можно да се влоши развојот на патолошкиот процес, што ќе доведе до сериозни компликации.

Кои дијагностички методи ги користи?

За точна дијагноза, рбетниот лекар ги користи наодите за време на личниот преглед и резултатите од инструменталната дијагностика. Во вториот случај, дијагностичката програма ги опфаќа следните:

 1. радиографија;
 2. КТ на 'рбетот ;
 3. пункција;
 4. контрастна дискографија;
 5. МНР на 'рбетот ;
 6. ултразвучен преглед на 'рбетот.

МНР речиси секогаш се користи. Овој истражувачки метод ви овозможува да ја видите коскената структура, 'рбетниот мозок, состојбата на дисковите и ткивата.

Во зависност од состојбата на пациентот, историјата и медицинската историја, специјалист го избира методот кој ќе даде најцелосна слика за развојот на патолошкиот процес.

Кои тестови се направени?

'Рбетот може да ги додели следните тестови:

 1. собирање на цереброспинална течност;
 2. тест на антинуклеарни антитела;
 3. општ и биохемиски крвен тест .

Методи на лекување

Како што веќе е наведено, вертебрологот се обидува да ја избегне оперативната интервенција за време на третманот. Третманот се базира на рачна терапија и терапевтска масажа. Доколку здравствената состојба дозволи, тогаш е пропишано текот на терапијата за вежбање.

Во работата на 'рбетот се користат и следниве методи:

 1. физиотерапија;
 2. спинална влечење;
 3. рефлексологија;
 4. техники од остеопатска терапија;
 5. хирудотерапија

Препораки на лекар

Ако повредите на 'рбетот и мускулно-скелетни систем не се поврзани со повреда, може да се спречат болести. За да го направите ова, во праксата треба да се применат следниве правила:

 1. треба да го набљудуваат режимот на денот - спиењето треба да биде целосна и удобна;
 2. креветот не треба да биде премногу мек, подобро е да изберете душек со умерена цврстина;
 3. чевли треба да биде удобно, со правилно поставување на ѓон;
 4. умерено вежбање (гимнастика, пливање);
 5. правилно држење на масата, удобно работно место.

Треба да се напомене дека таквите правила не треба да се користат само од возрасните. Многу е важно дете од детството да се навикне на таков режим и да се придржува кон него постојано.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.