Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Венеролог

Венерологијата е поле на медицинската наука која ги проучува сексуално преносливите инфективни патолошки процеси. Статистичките податоци покажуваат дека во последно време СПБ се зголемуваат.

Венеролог: што е вклучено во надлежноста?

Венерологијата ја спроведува дијагнозата и третманот на сите заболувања кои се пренесуваат сексуално. Покрај тоа, во областа на компетентност на специјалист се превентивни мерки против ваквите болести, третман на последици. Вторите вклучуваат фактори како што се неплодност , рак на простата кај мажи, патологии во текот на бременоста и слични патолошки процеси.

Кои болести третираат?

Во полето на компетентност на венерологот лежат следните заболувања кај мажите и жените:

 1. сифилис ;
 2. кламидија ;
 3. гонореја ;
 4. микоплазмоза ;
 5. трихомонијаза ;
 6. вагиноза ;
 7. генитален херпес ;
 8. простатит ;
 9. присуство на трети лица микроорганизми во спермата;
 10. уретритис кај мажи;
 11. цисталгија;
 12. ендометритис .

Кои симптоми треба да се третираат?

Многу сексуално преносливи болести не можат да дадат симптоми долго време. Некои пациенти едноставно не одат да видат специјалист, само-лекување, со што само ја отежнуваат ситуацијата. Дури и во присуство на навидум мали нерегуларности во работата на уриногенетниот систем, треба да се јавите кај компетентен специјалист.

Контакт со венеролог треба да бидете сигурни дали има такви знаци:

Исип на гениталиите
 1. болка, грчеви, непријатност при мокрење;
 2. некарактеристично празнење за време на сексуалниот однос, мокрење, во мирување;
 3. горење во вагината или чешање;
 4. болка, тежина во долниот дел на стомакот, особено таквите чувства може да се зголемат за време на сексуалниот однос;
 5. формирање на лезии на гениталиите, воспаление на кожата;
 6. нестабилен менструален циклус, без очигледна причина;
 7. осип на ѓонот, дланки, во областите на препоните;
 8. предвремена или предолга ејакулација;
 9. незаштитен секс со непостојан партнер.

Што се однесува до последната точка, ова може да се припише, наместо, на превенција. Ако го откриете развојот на патолошкиот процес во рана фаза, може да се избегнат сериозни компликации.

Какви тела го венеролог?

Компетентноста на венерологот е проучување на таквите органи и делови од човечкото тело:

 1. машки репродуктивен систем;
 2. женски урогенитален систем;
 3. простата;
 4. грлото на матката.

Ако во областа на овие тела постојат знаци од трети страни, веднаш треба да контактирате со специјалист.

Какви тестови треба да помине?

При посета на венеролог, можеби ќе треба да ги полагате следните лабораториски и инструментални анализи:

 1. уринализа ;
 2. општ и биохемиски тест на крв ;
 3. крв за ХИВ;
 4. крв за хепатитис од сите форми;
 5. општа анализа на вагинален тест на флора;
 6. спермограм;

Во зависност од општата состојба на пациентот, историјата, историјата на болеста и сомневањето за самата дијагноза, се доделува дијагностичка програма.

Прием кај венерологот - како да се однесуваш?

На приемот на овој специјалист, пациентот може да ги чуе интимните прашања, на пример, неговиот сексуален живот. Неопходно е искрено да одговорите на поставените прашања, бидејќи резултатот од третманот во голема мера зависи од тоа.

Колку порано пациентот му се обраќа на својот венеролог со неговиот проблем за помош, толку полесно и побрзо ќе биде третманот.

Препораки на венеролог

Практично секое заразно заболување може да се спречи со грижата за вашето здравје. Особено во однос на болестите кои се сексуално преносливи.

Венеролозите препорачуваат да ги следат овие правила за да го спречат развојот на патолошкиот процес:

 1. исклучување или минимизирање на секојдневен секс;
 2. со чести промени кај сексуалните партнери, неопходно е да се користи кондом;
 3. мора строго да се придржувате на личната хигиена - не користете туѓи крпи, детергенти, покривки и други додатоци во туш;
 4. Пред секс, многу е пожелно да се осигурате дека партнерот нема надворешни знаци на СПБ.

Ако не сте сигурни за вашиот сексуален партнер или тоа е случајна сексуална контакт, следниве постапки треба да се изведат веднаш по завршувањето на сексуалниот однос:

 1. направи третман на пенисот со сапун и топла вода;
 2. процесот на пенисот со слаб раствор на калиум перманганат;
 3. Обидете се да го испразните мочниот меур, бидејќи тоа значително го намалува ризикот од развој на патологија во здраво тело.

Треба да се забележи дека некои инфекции може да се пренесат преку орален, анален секс. Што се однесува до кондомот, тоа не дава целосна гаранција дека едно лице нема да биде заразено со СПБ. Со тоа, вие само може значително да го намалите ризикот од развој на болеста, но не и да ја елиминирате.

Во никој случај не може да се вклучи во самодијагностика со подоцнежен третман. Точна дијагноза и правилен курс на лекување може да се препише само од надлежен специјалист. Во овој случај, венеролог.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.