Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Трихолог

Трихологијата е наука за косата и скалпот. Сепак, треба да се забележи дека во официјалната класификација на медицинските работници не постои такво нешто како "трихолог". Според МКБ-10, трихологијата се однесува на делот "дерматокосметологија".

Кој е трихолог?

Трихолог е специјалитетен дерматолог кој се занимава со елиминација на проблемите со косата и скалпот.

Компетентноста на оваа специјализирана тесна класификација е третманот на ќелавост кај мажите и кај жените. Покрај тоа, трихологот може да пропише превентивни постапки, развива теоретски и практични методи за решавање на ваквите патолошки процеси.

Кои болести третираат конкретно трихолог?

Специјалист од оваа класификација се занимава со третманот на таквите патолошки процеси во скалпот:

 1. дифузна алопеција (алопеција);
 2. фокална алопеција (губење на косата на места);
 3. рана коса;
 4. алопеција поради генетска предиспозиција;
 5. првут ;
 6. себореа ;
 7. неразумна промена во изгледот на косата (затемнување, зголемена кршливост, загуба);
 8. ментагра;
 9. микотични болести кои доведуваат до губење на косата;
 10. микроспозија;
 11. педикулоза ;
 12. рингворм .

Покрај тоа, trichologist може да дејствува како соседните специјалист во третманот на рак. Ова се должи на фактот дека по хемиска или радиотерапија, косата на лицето речиси целосно паѓа.

Трихологот не влијае на внатрешните органи за време на третманот. Во "работната површина" на овој специјалист, само косата и скалпот. Сепак, трихологот може да го упати пациентот за дополнителен преглед на лекар од друга специјализација, ако има предуслови за ова.

Спроведување на медицинска процедура од страна на трихолог

Кога треба да видам трихолог?

Потребно е консултација со специјалист во оваа област, ако таквите фактори се фер:

 1. косата станува кршлива, сува, без очигледна причина;
 2. скалпот е изгребан и разнебат;
 3. се појави првут;
 4. косата почна да паѓа надвор по случаен избор или на целиот дел од главата;
 5. постои генетска предиспозиција за губење на косата;
 6. косата почна да се претвора во сива рана возраст;
 7. по лекување со хормонални лекови;
 8. ако косата почна да паѓа по испораката.

Сите проблеми со скалпот и косата треба да се решат само од специјализиран медицински специјалист. Ова се должи на фактот дека губењето на косата не е секогаш поврзано со козметолошки фактор. Доста често, овие симптоми може да бидат манифестација на сериозен патолошки процес во телото, вклучувајќи го и ракот. Затоа, само-лекувањето е неприфатливо.

Какви тестови треба да помине?

Со цел да се направи точна дијагноза, трихолог или дерматолог ќе препише некои лабораториски тестови. Во поретки случаи, кога постои сомневање за онколошка патологија, може да се препише инструментална дијагностика.

Стандардната лабораториска дијагностичка програма ги опфаќа следните:

 1. истражување на стружење на скалпот;
 2. крв за да се идентификува алергенот;
 3. биохемиски крвни испитувања ;
 4. студија за коса.

Во некои случаи, трихологот може да го упати пациентот за консултација со генетичар или имунолог.

Испитувањето се врши неопходно, бидејќи е невозможно да се направи дијагноза само за време на личниот преглед.

Трихолог: како е приемот?

Во прилог на клиничкиот преглед, на приемот лекарот врши личен преглед на погодениот дел од главата или општа состојба на косата. Исто така се зема предвид начинот на живот на пациентот, историјата (и лична и семејна), историја на болеста. Врз основа на добиените информации и резултатите од испитувањето, трихологот може да направи дијагноза и да го пропише точниот курс на лекување.

Ефективноста на третманот, во многу аспекти, зависи од пациентот. На кој начин ќе се поврзе со неговото здравје и ќе ги следи препораките на лекарот што ќе присуствува.

Препораки на трихологот

Ако не зборуваме за генетска предиспозиција за губење на косата или болест што служеше како етиологија, таквите прекршувања може да се спречат.

Нездравата исхрана, честиот стрес и нервната напнатост можат да бидат еден од главните етиолошки фактори за ќелавост. Покрај тоа, треба да обрнете внимание на такви околности:

 1. употребата на несоодветни шампони или други козметички производи за нега на коса може да предизвика првут или алопеција;
 2. останувајќи на отворено во ладно време без навлака негативно влијае на здравјето на косата и скалпот;
 3. пушењето, злоупотребата на алкохол се исто така меѓу етиолошките фактори на алопеција.

Со горенаведените симптоми не треба да се впуштаат во употреба на козметички производи. Губење на косата е медицински проблем, затоа трихолог или дерматолог треба да го направат тоа.

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.