Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аудиолог

Сурдидологијата е гранка на дефектологија, која ги проучува проблемите на адаптација и рехабилитација на лица со оштетен слух, сè до целосното отсуство, вклучувајќи го и неговото целосно отсуство, се нарекува аридологија. Аудиолог е клиничар кој ги идентификува нарушувањата поврзани со оштетувањето на слухот, конституирајќи и избирајќи најефикасна тераписка тактика на индивидуална основа за секој пациент. Покрај тоа, таков специјалист е ангажиран во поставување на слушни помагала.

Аудиолог е истиот отоларинголог, но има многу повеќе познавања за патологиите поврзани со слухот. Таквиот доктор е ангажиран во дијагностицирање и елиминирање на не само стекнати патологии, туку и конгенитални нарушувања на слухот.

Ауголог може да изврши единствени хируршки интервенции чија цел е да се врати слушната активност дури и со изразена глувост. Ова се должи на фактот дека во моментов е можно да се направат аудитивни косички од сопствените клинци за нокти, по што тие се направени во увото.

Обем на активност

Основна задача на таков специјалист е точна дијагноза и соодветен третман на оние патологии кои доведуваат до проблеми со слухот.

Аудиологот е надлежен да ја испита ауриката со посебен инструмент наречен отоскоп. Таа има за цел да ги открие постоечките патологии на слухот и изборот на слушни помагала за одреден пациент.

Треба да се забележи дека клиничарот не само што може да го открие присуството на повредите, туку и да го утврди етиолошкиот фактор на нивното формирање, меѓу кои се:

 • постојано слушање музика во слушалки со голем волумен;
 • чест престој на места каде што нивото на бучава е значително зголемено;
 • широк спектар на повреди на главата;
 • претходно префрлен отитис, предмет на неговиот комплициран курс;
 • злоупотреба на одредени лековити супстанции, особено антибактериски агенси на невротоксично дејство;
 • патологија на структурата на слушниот апарат или аудитивни нерви од вродена природа;
 • протокот на дијабетес кај луѓето.

Овие предиспонирачки фактори се најчести што аудиоологот може да ги детектира со помош на инструментални и лабораториски испитувања на пациентите. Во зависност од изворот, решението ќе биде различно.

Какви заболувања лекарот ги третира

Знаењето што го поседува аудиоологот му дава можност да се справи со елиминацијата на таквите нарушувања и болести:

 • Отосклерозата е болест која се јавува кај тинитус и губење на слухот. Главната причина е процесот на раст на коската на средното уво;
 • вкупно глувост;
 • губење на слухот е губење на слухот, во кое едно лице ја задржува способноста да го согледа говорот, но во голема мера е попречено. Оваа состојба често се развива против позадината на формирање на сулфурен приклучок во ушниот канал, како и во случаи на оштетување на интегритетот на аудитивниот нерв или на површината на внатрешното уво;
 • шум, бучава и тинитус - таквите знаци се појавуваат поради прогресијата на голем број патологии, на пример, атеросклероза, отитис или тумори во средното уво;
 • акустична неврома - е неоплазма од бенигна природа;
 • Менереевиот синдром;
 • перфорација на тапанчето;
 • губење на слухот во однос на позадината на процесот на стареење во телото.

Вреди да се напомене дека не сите пациенти, со појава на повреда, имаат можност да контактираат со такви специјалисти. Ова се должи на фактот дека аудиоологот е прилично млада специјализација, а не секоја медицинска институција вработува клиничар од ваков вид.

Кога да побара совет

Намален слух, болка во ушите и бучавата - ова е силен импулс за барање помош од клиничар. Сепак, постојат неколку други индикации, меѓу кои се:

 • тешкотии во одредувањето на насоката на звучниот сигнал;
 • тешкотии во разбирањето на говор;
 • потребата постојано да го поставуваме соговорникот;
 • лош збор за разбирање за време на комуникацијата по телефон;
 • потребата да се зголеми звукот кога гледате телевизија или слушате радио.

Дијагностички мерки

Почетното испитување од страна на аудиолог предвидува спроведување на неколку дијагностички мерки, имено:

 • проучување на историјата на болеста и историја на животот на пациентот;
 • врши физички преглед, кој има за цел утврдување на сериозноста на слухот и испитувањето на ушниот канал со помош на специјални алатки;
 • Спроведување на детален преглед - за да го одредите првиот пат на појава и сериозноста на алармот.

После тоа, лекарот ќе препише аудио или тимпанометрија - ова е апсолутно болна и ефикасна дијагностичка мерка. Покрај тоа, може да се имплементираат следниве постапки:

 • електрокохелографија;
 • отимикроскопија;
 • рефлексометрија.

Audiologists често препорачуваат нивните пациенти да се консултираат со други лекари, на пример, невролог, педијатар, хирург или кардиолог. Ова е неопходно за да се идентификуваат патологиите кои довеле до оштетување на слухот, но не се поврзани со слушно помагало.

Детски аудиолог

Ова е доктор чија надлежност вклучува идентификација на болести и корекција на слухот кај бебиња од раѓање.

За време на дијагнозата се применуваат техники кои вклучуваат следење и проучување на рефлекси или реакции. Покрај тоа, лекарот ќе:

 • мерење на притисокот во средината на увото;
 • евалуација на активноста на тапанчето;
 • фиксација на акустична отпорност во надворешниот аудитивен канал.

Родителите треба да обрнат внимание на проблемите поврзани со слухот кај децата, особено кај учениците и новородените деца. Навременото прибегнување кон таков клиничар ќе помогне да се избегне развојот на сериозни компликации, да се дијагностицира болеста во раните фази и да се почне терапијата што е можно поскоро.

Препораки audiologists

Аудиолозите препорачуваат нивните пациенти и сите луѓе кои немаат проблеми со слухот да ги следат едноставните правила:

 • избегне надминување на прагот на слух;
 • во никој случај не ги игнорираат првите симптоми на губење на слухот, кои се бучава и тинитус;
 • контакт специјалисти во случаи на задоцнет развој на говорот на детето;
 • редовно се вршат превентивни прегледи не само од страна на отоларинголог, туку и од лекари од други специјализации.

Само раното откривање на патологијата ќе помогне да се избегне целосно губење на слухот и употреба на слушно помагало.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.