Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Репродуктор

Репродуктивната наука е гранка на медицината која се занимава со проучување и елиминација на проблемите на репродуктивниот систем на мажите и жените. Покрај третманот на таквите патолошки заболувања, репродукциологијата развива мерки за спречување на патолошки процеси во репродуктивниот систем.

Кој е специјалист за плодност?

Лекарот за плодност е лекар специјалист кој се занимава со проблеми со неплодност. Треба да се напомене дека неплодноста може да се дискутира само ако парот имал сексуален однос повеќе од една година без заштита и бременоста не се појавила.

Што е вклучено во надлежност на специјалист за плодност?

Лекар во оваа област се занимава со елиминација на патологии во репродуктивниот систем, спречување на такви болести, работа со брачна двојка во фазата на планирање на детето.

Кои болести ги третира специјалист за плодност?

Репродуктологот се занимава со третман и спречување на такви заболувања:

 1. машка и женска неплодност ;
 2. повреда на менструалниот циклус и овулација;
 3. адхезии во фалопиевите цевки;
 4. патолошки процеси во матката;
 5. некои болести кои се сексуално преносливи и можат да влијаат врз бременоста, концептот на детето;
 6. Онкогени фактор на ХПВ;
 7. неплодност без никаква очигледна причина.

Во некои случаи, покрај набљудувањето на двојката или пациентот од специјалист за репродукција, може да биде неопходно да се консултира со соседните специјалисти - уролог , гинеколог , генетичар, имунолог.

Репродуктор

Какви тела го прави репродуктивниот специјалист?

Целиот репродуктивен систем на мажи и жени е во "работната област" на гинекологот.

Кога треба да контактирам со специјалист за плодност?

Треба да се консултираат со специјалист од овој профил ако таквите фактори се фер:

 1. во кршење на менструалниот циклус или во негово отсуство;
 2. хормонски нарушувања;
 3. синдром на примарна неплодност;
 4. предвремена ејакулација;
 5. ниска подвижност или концентрација на спермата.

Покрај тоа, консултација со специјалист за плодност е потребна за оние парови кои решаваат да зачуваат дете, но постојат некои здравствени проблеми. На пример, ако првата бременост е прекината.

Какви тестови треба да помине?

За прецизно да се утврди видот на болеста што треба да се подложи на целосен преглед. Како по правило, ако сте осомничени за неплодност, треба да се преземат тестови за двата партнери за да се утврди изворот на проблемот.

Стандардната дијагностичка програма вклучува лабораториски и инструментални испитувања. Листата на лабораториски тестови вклучува следново:

 1. земајќи тест за нивоата на тироидните хормони;
 2. крв за биохемиски и општи истражувања;
 3. тест за хормонски нивоа на надбубрежните жлезди, јајниците.

Што се однесува до инструменталните истражувачки методи, ова вклучува:

 1. Ултразвук;
 2. спермограм;
 3. лапароскопија ;
 4. генетска дијагноза;
 5. хистероскопија ;
 6. биопсија на грлото на матката и ендометриум;
 7. присуство на антитела за сперма;
 8. проширен имунограм;
 9. трансвагинална хидролапароскопија.

Во зависност од здравствената состојба, возраста на пациентите и другите етиолошки фактори, дијагностичката програма може да варира. Често се бара генетска консултација.

Покрај тоа, репродуктивниот лекар го зема предвид начинот на живот на пациентите, историјата, општата историја на болеста.

Како да се однесуваат на приемот?

Лекарот за плодност треба да знае сè за начинот на живот, вклучувајќи ја и интимната страна на брачната двојка. Од вистинитоста на одговорите и усогласеноста со препораките на специјалист зависи од ефикасноста на третманот. Затоа, искрено треба да одговорите на сите прашања и да ги следите препораките на специјалистот за плодност.

Кои методи на третман го користат?

Методите на лекување зависат од самата болест и нејзината етиологија. Ако зборуваме за неплодност, тогаш ИВФ може да биде последно средство.

Препораки за репродуктор

Да се ​​зачне здраво дете не е толку лесно како што може да изгледа на прв поглед. Но, ако следите некои правила и планирајте го овој процес однапред, сè ќе работи. Репродуктивните лекари даваат такви препораки:

 1. најмалку шест месеци пред претпоставената концепција на детето, двата партнера треба да почнат да јадат право, консумираат витамини;
 2. треба да престанат со пушење и консумирање алкохол
 3. ако бременоста се планира по 30 години, подобро е да се испита од страна на генетичар;
 4. Не е препорачливо да земате аналгетици за време на периодот на овулација;
 5. една година пред планирањето на детето, неопходно е да се одбие да се земат апчиња за контрацепција;
 6. жената треба редовно да се прегледува од гинеколог, да присуствува на антенатална клиника;
 7. телесната тежина треба да се нормализира.

Најважно е дека двата партнера мора да бидат одговорни за концептот на детето, како и за бременоста и породувањето. Со придржување кон таквите препораки може да забремените здраво бебе.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.