Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Пулмолог

Пулмонолог е општ лекар чија работа е намалена на третман на болести кои се појавуваат во сферата на респираторниот систем. Што се однесува до она што го третира пулмонолог, тука, односно, се утврдуваат најчестите болести, а тоа се бронхитис, бронхијална астма, пневмонија и многу други видови патологии кои се релевантни за респираторниот систем, ќе ги разгледаме подетално подолу.

Пулмологот може да ги лекува и возрасните и децата. Педијатрискиот пулмолог е, соодветно, специјалист, кој е примен на деца ако имаат одредени болести на респираторниот систем. Главниот фактор кој ја определува работата на педијатрискиот пулмолог е објективноста на проценката на општата состојба на детето кое дојде за консултација. Причината за ова е фактот што често децата едноставно не можат точно да ги опишат симптомите што ги имаат, а исто така ги опишуваат и оние поплаки за кои се загрижени. Посебна опција за разгледување во овој поглед е пулмонолог, чии прегледи содржат позитивни препораки - врз основа на овој критериум, постои можност за прецизно дијагностицирање на болест која го пречи детското дете (како возрасен), како и последователниот третман, кој во крајна линија може ќе се одреди соодветна и ефективна.

Прием на пулмолог: кога е потребно?

Со оглед на фактот дека органите со кои се занимава пулмонолог се бронхиите и белите дробови, тогаш симптомите со кои треба да се посетат специјалистите се карактеристични за овие области. Размислете за симптомите кои укажуваат на болести на респираторниот систем и, следствено, служат како причина за барање медицинска помош.

 • Кашлица на пушачот. Таквата кашлица ги мачи пациентите, особено во утринските часови, а нејзиниот прекин е забележан по искачувањето на спутумот. Кашлица со вискозен спутум укажува на тоа дека пушачот (имено, оваа група на пациенти, како што е јасно од дефиницијата, постои таква кашлица) развиле хронична форма на бронхитис. Постепено, развојот на емфизем и респираторна инсуфициенција станува компликација на оваа состојба.
 • Честа кашлица. Општо земено, соодветниот дел од мозокот (центарот за кашлица) е одговорен за појавата на кашлица, нејзиното активирање се јавува како резултат на стимулација која влијае на респираторниот тракт. Со други зборови, кашлицата е заштитен механизам чија акција е насочена кон елиминирање на прашината, бронхијалната слуз и туѓи материи кои влегуваат во дишните патишта. Опасноста од болести кои се комбинирани со кашлица е дека болеста, како што е утврдена од неговиот понатамошен развој, лекарите, може да се продлабочи, односно да влезе внатре. Со други зборови, почнувајќи од традиционалното воспаление на горниот респираторен тракт, ќе следи понатамошно ширење на белите дробови на болеста, што пак го комплицира лекот, а исто така го одредува и ризикот од појава на посериозни компликации. Консултацијата на пулмонологот во овој случај е неопходна и непосредна мерка, бидејќи со нејзина помош ќе биде можно да се утврди специфичната причина и болеста, кашлањето, како и да се започне потребниот третман во овој случај.
 • Недостаток на здив.
  • Диспнеа во мирување во комбинација со белодробни патологии. Таквата скратеност на здивот, која е комбинирана со белодробни заболувања, често укажува на релевантноста на емфиземот, што е причина за намалување на количината на кислород што се вдишува при вдишување на кислородот. Ако одеднаш се појави диспнеа, веројатноста за екстензивна пневмонија, или, со други зборови, пневмонија, може да се разгледа. Покрај тоа, состојбата на сериозно нарушување на срцевите функции може да биде релевантна.
  • Недостаток на здив, во комбинација со тешко издишување. Овој вид на диспнеа може да се смета како прв симптом на болести како што се опструктивен бронхитис, бронхијална астма итн. Во случај на појава, исто така е важно да отидете кај пулмонолог, а исто така може да се советува алергист. Врз основа на овој пристап, во раните фази ќе биде можно да се утврди опасниот тип на болеста и, соодветно, да се исклучи можноста за нивниот развој и последователна прогресија.
 • Бронхијална астма. Симптомите на оваа патологија се карактеризираат со т.н. прекурсорски период, кој се забележува пред нападот (времето на нивна манифестација може да варира, почнувајќи од неколку минути до неколку часа или неколку дена пред тоа). Особено, овие вклучуваат вазомоторни реакции, кои се обележани со носната мукоза и овие реакции се придружени со нервозни очи, кивање, чешање на кожата, главоболка и во чести случаи се забележуваат промени во расположението. Што се однесува до астмата во периодот на висината на нејзината манифестација (која е придружена со напад на задушување), овде симптомите се малку поинакви. Значи, ова чувство на недостаток на кислород, изразено стегање во градите, интензивна недостаток на здив. Вдишувањето е кратко и издишувањето е бавно, сликата е завршена со отежнато дишење и продолжено отежнато дишење. Блесок на кожата и мукозните мембрани, цијаноза, вени во вратот. Кашлица за време на напад на астма е придружена со спутум што е тешко да се одвои од него. Исто така, постои зголемување на пулсот и придушен звук на срцето. Дозволена е можност за транзициски напади на астма кај пациент со астматичен статус.

Пулмолог: анализи користени како дијагностички метод

Овде можете да истакнете неколку главни области:

 • кожни тестови;
 • крвен тест (општо);
 • тест на крвта за да се утврди нивото на имуноглобулинот во неговиот серум;
 • провокативни тестови (овие типови на тестови се користат во текот на периодот со отсуство на егзацербација на пациентот на болеста).

Како и за други видови на дијагностички методи, тука можете да ги забележите следните опции:

 • ехокардиографија;
 • компјутеризирана томографија (abbr. CT);
 • радиографија, дефинирање на функции;
 • карактеризирање на карактеристиките на надворешното дишење.

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.