Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Пластичен хирург

Пластичната хирургија е дел од општата хирургија, која се занимава со елиминација на деформитети, козметички дефекти на човечкото тело преку оперативна интервенција. Понекогаш пластичен хирург е ставен на исто ниво со козметолозите, што е фундаментално погрешно.

Што е пластичен хирург?

Пластичен хирург е медицински специјалист кој е ангажиран во извршување на операции за елиминирање на козметички дефект, враќање на изгледот или дејството на органот.

Што е вклучено во компетентноста?

Специјалистот на овој профил се занимава со корекција на кожата и телото на пациентот. Со други зборови, пластичен хирург може радикално да го промени изгледот на лицето и да го елиминира речиси секој дефект, дури и на вродена потекло.

Какви патологии ги третира пластичниот хирург?

Лекар од оваа специјализација може да ги елиминира следните патологии:

 1. вродени физички дефекти;
 2. акумулации на маснотии на стомакот, задникот и бутовите;
 3. последици по операцијата, повреди.

Исто така во моќта на пластичен хирург да се отстрани вишокот на кожата, прилагодете го обликот на телото или лицето.

Специјалистите на овој профил не третираат специфичен орган. Оперативната интервенција се применува на целото тело.

Во кои ситуации треба да контактирам со пластичен хирург?

Можете да се јавите кај специјалист по медицина од овој профил ако не сте задоволни со вашиот изглед. Како што покажува практиката, најчесто на специјалист од оваа насока се обраќаат со вакви проблеми:

 1. носот не е од природна форма или премногу голем;
 2. мала големина на градите или погрешен сооднос;
 3. премногу изразени брчки во рана возраст;
 4. целулитни области на телото кои се премногу видливи;
 5. лузни и стрии;
 6. вродени деформитети на телото или лицето.
Ринопластика: пред и потоа

Треба да се напомене дека таквите операции бараат добра подготвителна фаза и може да имаат контраиндикации. Во некои видови на оперативни интервенции се користат импланти кои можат да му наштетат на телото и да предизвикаат развој на опасни болести. Затоа, ако одлучите да имате операција што не е од витално значење, треба добро да размислите.

Какви тестови треба да помине?

Операциите за отстранување на дефектите на изглед бараат темелна подготвителна фаза. Пред да започне пластичниот хирург да подготви програма за медицински мерки, пациентот мора да подлежи на темелно испитување и да ги положи потребните тестови. Задолжителната програма ја вклучува следново:

 1. донација на крв за биохемиски и општи истражувања;
 2. испорака на урина за општа анализа ;
 3. крв за тестирање за присуство на антитела и алерген;
 4. крвен тест за вирусни заболувања (вклучувајќи ХИВ , хепатитис од која било форма);
 5. крвен тест за дијабетес ;
 6. тест за коагулација на крв.

Покрај методите на лабораториски истражувања, пластичен хирург може да даде насоки за следниве инструментални методи за истражување:

 1. рендгенско испитување на внатрешните органи;
 2. КТ скенирање;
 3. електрокардиограм.

Дијагностичката програма може да варира, зависно од типот на оперативната интервенција. Значи, за време на операциите на млечните жлезди на жената, можеби ќе треба да се консултирате со специјалист за дојка или гинеколог.

Треба да се забележи дека во секој случај, пред конечно да се одлучи за операцијата, пациентот е консултиран од психолог. За операции од овој тип, морална поддршка е многу важна за една личност.

Прием кај пластичниот хирург: како да се однесуваш?

Корекцијата на изгледот е повеќе од сериозен процес. За време на разговор со специјалист од ова ниво, пациентот не треба да се сомнева во неговата професионалност. Инаку, невозможно е да се гарантира позитивен исход на операцијата.

Многу е важно во текот на подготвителната фаза да се придржувате до сите препораки на лекарот, вклучувајќи го и начинот на живот, исхрана и така натаму. Еден добар пластичен хирург ќе му објасни на пациентот за сите фази на третманот, ќе ви каже за можните ризици и правилно се подготвува за операцијата.

Пластични хируршки препораки

Не сите проблеми што луѓето ги претвораат во пластичен хирург можат да се решат само со скалпел. Понекогаш корекцијата на изгледот е во рамките на моќта на пациентот. Исклучоците се дефекти во раѓање стекнати како резултат на повреди и слични околности. Многу проблеми со оваа бројка може да се решат ако ги следите овие препораки:

 1. води здрав начин на живот - правилна исхрана, умерена вежбање, прошетки во свеж воздух;
 2. целосен и здрав сон;
 3. исклучување на стрес и нервни пренапони.

Исто така, не се само-лекувајте. За било какви здравствени проблеми, треба да контактирате со компетентен специјалист. Колку побрзо се започнува третманот, толку е поголема шансата за целосно закрепнување.

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.