Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Оториноларинголог

Отоларинголог, тој е ЕНТ, како што изгледа - главно специјалист за детски профил. На крајот на краиштата, за нашите деца што ги доживуваме, и за алармантен симптом на "уво-носот грлото", брзаме кон канцеларијата на отоларингологот. Потребно е доста време - и сега, од која било причина и без неа, капките и таблетите се користат во текот, внимателно ни се препорачува од страна на фармацевт во најблиската аптека. И ова е - во најдобар случај, бидејќи повеќето се потпираат на третманот "по ваш вкус". Во меѓувреме, тоа е само-лекување што води до фактот дека на возраст од четириесет години, речиси секој знае за себе што е хроничен тонзилитис или хроничен ринитис.

Се согласувам, тоа не е доволно кога навистина требаше да се грижите за "вообичаениот" течење на носот? Игнорирањето на овој сосема невообичаен процес не е соодветен, бидејќи носот делува како порта за инфекција, од што потоа се шири по назофаринксот, фаринксот и внатрешното уво. Така, тоа е носот кој е најважен и, во исто време, опасен ЕНТ орган, преку кој се шири болеста.

Дали сеуште мислите дека консултацијата со ЕНТ не е толку неопходна? И што велите во одговорот на изјавата дека честите болки во грлото често имаат многу негативно влијание врз зглобовите, бубрезите и срцето? Врската тука е, со најдиректни. Така, заболените крајници се извор на инфекција со многу загрозувачка природа за целиот организам, бидејќи оттаму, микробите лесно се влеваат во било кој орган и област на телото, по што третманот ќе стане сосема поинаков.

Поради оваа перспектива, многу пациенти, кои научиле каде зема оторинонгиолог, најпрво се обидуваат да го отстранат неговиот крај, што воопшто не е потребно. Првично, неопходно е да се спроведат низа тестови за присуство на микроби, а во многу случаи, по совети на лекарот и основни стандарди за домаќинство, ангина може лесно да се спречи, со што остава природната одбрана на телото, што се крајници, место.

Што третира оториноларингот?

Често, може да се соочи со незнаењето на пациентот за спецификите на дејството на лекарот, и ЕНТ не е исклучок. Значи, што третира оторинонгиолог?

Природно, пред непосредниот третман, специјалистот треба да го определи "обемот на работа", за што го спроведува соодветниот преглед и дијагноза на горниот респираторен тракт: ларинкс, фаринкс, нос и уши. Покрај тоа, голем број ENT процедури слободно се спроведуваат во неговата сопствена канцеларија. Тука спаѓаат перењето извршено за погодените органи, третманот на мукозните мембрани со употреба на антиинфламаторни лекови и препаратите од антимикробниот спектар на дејство.

Сега да се задржиме на специфичните проблеми со кои често се соочуваат пациентите и, всушност, отоларинголози. Да почнеме, на пример, со грчењето. Се согласувам, за многумина, таков сателитски сон е вистински проблем. Па дури и не толку естетски момент, колку грижа за сопствениот живот бара решавање на проблемот, бидејќи поради грчењето може да престане да дише и, следствено, срцето. ENT за неколку минути може да помогне да се заборави за овој дефект засекогаш. Единствено за ова треба да најдете добар отоларинголог и специјализирана клиника која ги има потребните услови за ова.

Повеќе од често постојат болести на тироидната жлезда кај населението - некои региони можат да се "фалат" од речиси 90% од популацијата со присуство на одредена патологија на тироидната жлезда. Еве, повторно, останува да се забележи дека повеќето од операциите што се однесуваат на оваа област се вршат од страна на отоларинголози.

За многумина, нивниот сопствен назален септум станува проблем, особено кога станува збор за неговата закривеност. Во многу случаи, овој дефект може да биде незабележлив од надвор, но ова не ви одзема непријатност - кривината на септумот го комплицира дишењето и, соодветно на тоа, телото не ја прима потребната количина кислород. Овој ефект, исто така, предизвикува повреда на мирисот, кој, гледате, исто така, влијае на квалитетот на животот. Операциите во кои се коригира кривината се исто така спроведени со соодветно ниво на опрема во канцеларијата на отоларингологот, па сосема е можно таква услуга, најверојатно, да ви биде понудена во приватни клиники кои имаат се што ви треба. Патем, често се јавува грчењето во сон поради заобленоста на носната преграда.

Во однос на областите како што се ушите, тогаш овде оторинонгиолозите можат да работат чуда. Се согласувам, колку често денес може да се сретнете со луѓе кои имаат проблеми со делумна, ако не и целосна глувост! Благодарение на модерните технологии кои ги имаат ЕНТ денес, комплетен лек е возможен дури и од најтешките форми на патологија. Повторно, специјализирани клиники импланти импланти, поради што станува возможно да се врати на слухот без потреба да се носат традиционални слушни помагала.

Третманот на отоларинголозите денес е подложен на тинитус (болест на Мејоне). Синузитис, фарингитис, ларингитис, отитис, тонзилитис, синузитис - овие и многу други болести во било која форма на сметка на модерната опрема, методи и лекови, назначени од специјалисти, денес може лесно да се отстранат. Доволно е да се тргнете од веќе запознаените за многуте самотретирање, да дознаете каде зема otolaryngologist и, без двоумење, отидете на приемот кога ќе се појават дури и најнезначајните симптоми на прв поглед. Благослови те!

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.