Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Неврохирург

Неврохирургијата е гранка на медицината која се занимава со брза елиминација на болестите на нервниот систем.

Во оваа насока постојат такви потсекции:

 1. педијатриска неврохирургија;
 2. функционална неврохирургија;
 3. васкуларна патологија на централниот нервен систем;
 4. спинална неврохирургија;
 5. гноен-септичка неврохирургија.

Треба да се забележи дека неодамна ваквиот тренд во медицината како невротрауматологија почна да се одделува и постои, наместо, како посебен дел во медицинската пракса.

Што е неврохирург?

Неврохирург е медицински специјалист кој се занимава со дијагноза и третман на акутни патолошки нарушувања во нервниот систем.

Кои болести ги третира?

Во рамките на специјализацијата на неврохирургот е елиминацијата на следните патолошки процеси:

 1. стекнати или вродени дефекти во развојот на церебралниот кортекс и черепот;
 2. тумори во черепот, вклучувајќи ја и неговата база;
 3. нарушувања во развојот на церебралниот кортекс и крвните садови;
 4. сите видови повреди на главата;
 5. повреда на 'рбетниот мозок или болест;
 6. тумори, васкуларна патологија на 'рбетот.

Кои органи прават неврохирург?

Во "работната" област на овој специјалист работи со черепот, мозокот, нервниот систем и 'рбетот.

Неврохирург

Кога треба да одам кај неврохирург?

Посета на лекар од оваа специјализација не треба да се одложи во такви случаи:

 1. за хронична болка во грлото на матката;
 2. систематски болки во кал во градите, што се зголемува со физичка активност;
 3. постојана непријатност и болка во долниот дел на грбот (трае повеќе од 3 месеци);
 4. нестабилен крвен притисок;
 5. главоболки кои се влошуваат;
 6. вртоглавица;
 7. со повреди на грбот, глава;
 8. делумна вкочанетост на рацете или нозете, чувство на студ во прстите.

Клиничката слика од овој тип бара итен третман на лекар специјалист. Самолечение или одложување во такви ситуации може да резултира не само со развој на сериозни компликации, туку и смрт.

Какви тестови треба да помине?

Дијагностичката програма ја составува лекар од неврохирург само по личен преглед на пациентот и појаснување на историјата, ако е можно. Како по правило, задолжителната дијагностичка програма ги опфаќа следните:

 1. крв за општи и биохемиски студии;
 2. тест на згрутчување на крв;
 3. уринализа .

Бидете сигурни да ги користите следните инструментални дијагностички методи:

 1. КТ скенирање;
 2. МНР;
 3. лумбална пункција;
 4. електроенцефалографија;
 5. церебрална ангиографија;
 6. сад доплер;
 7. миелографија.

Сеопфатна студија точно ќе ја утврди клиничката слика и правилно ќе се дијагностицира. Само после тоа, неврохирург пропишува курс на лекување, одлучува за операцијата.

Методи на лекување

Во зависност од видот на патолошкиот процес, фазата на развој на болеста и општата здравствена состојба може да се примени исклучиво на терапија со лекови и оперативна интервенција. Често, по текот на лекувањето, неврохирург може да пропише курс на рехабилитација.

Препораки на неврохирург

Како што покажува практиката, поголемиот дел од повредите на 'рбетниот мозок и мозокот се јавуваат токму поради небрежност на самиот човек. Единствените исклучоци се вонредни случаи кога едно лице е повредено поради несреќа, грабеж и слично.

Не на последното место се повреди кои се резултат на спортот или прекумерниот физички напор. Таквите етиолошки фактори може да се спречат ако ги следите овие препораки од неврохирург:

 1. Пред тренинг, секогаш треба да се загрева, со помош на која мускулите се "загреваат" или се протегаат, со што се намалува ризикот од повреда;
 2. сите вежби мора да се изведуваат строго по техниката или под надзор на инструктор;
 3. секогаш постои кратка пауза помеѓу вршењето на вежбите;
 4. Ако не се чувствувате добро за време на тренингот, треба веднаш да престанете да работите и да побарате помош.

Што се однесува до физичкиот напор, проверете дали тежината е рамномерно распоредена, безбедно е обезбедена и така натаму. Со други зборови, секогаш треба да ги почитувате безбедносните мерки и да работите во заштитниот костум. Само тогаш ризикот од сериозни повреди може да се минимизира.

Освен тоа, не треба да го занемарувате вашето здравје - ако се чувствувате добро, треба да видите лекар и да не се лекувате само со себе.

Навременото упатување до лекар од неврохирург може да помогне да се спречи развојот на сериозна компликација и можеби да се избегне хируршка интервенција. Не е излишно и систематски преглед од страна на неврохирург, дури и ако нема предуслови за ова.

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.