Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Миколог

Микологија е област на науката која ги проучува формирањето и благосостојбата на габични организми.

Кој е миколог?

Миколог е медицински специјалист со тесен фокус кој се занимава со третман на болести чија етиологија е габа. Треба да се напомене дека почетната специјалност на таков лекар е дерматологија.

Која е одговорноста на миколог?

Лекарот од овој тип пропишува курс на лекување на кожни болести, чиј предизвикувач е квасец или мувла габа. Покрај третманот, миколог може да пропише курс на профилакса за да се спречи повторување на болеста во иднина.

Какви болести се однесува на микологот?

Надлежност на овој специјалист е третманот на ваквите патолошки процеси:

 1. сите габични заболувања на кожата ( микози );
 2. поразот на габата на ноктите.

Кои симптоми треба да се третираат?

Бидете сигурни да контактирате со компетентен специјалист со следниве симптоми:

 1. пилинг на кожата, чешање;
 2. формирање на розеви дамки кои се олупени на рабовите;
 3. ексфолијација на ноктите;
 4. зголемена кршливост на косата, губење на "белешки";
 5. формирање на пукнатини меѓу прстите;
 6. формирање на течни меури кои пукнаа и суви.

Да се ​​само-лекува во такви случаи е силно обесхрабрено. Дури и ако симптомите се елиминираат со помош на лекови, тоа не значи дека болеста целосно го напуштила телото. Релапсот може да се појави во секое време.

Ако плочката за нокти е оштетена, треба да контактирате со миколог.

Кои техники ги користи?

Во својата практика микологот користи само лабораториски тестови. Не се потребни инструментални истражувачки методи. За точна дијагноза и назначување на правилен третман, пациентот треба да ги помине таквите тестови:

 1. отпадоци од погодениот лак или кожа;
 2. бришење на мукозната мембрана на устата или гениталиите.

Можни компликации од габични заболувања

Колку побрзо лицето ќе види специјалист, толку поефикасно ќе биде третманот. Доцнењето, со овој тип на патолошки процес, може да доведе до сериозна компликација. Покрај фактот дека едно лице може да започне сериозни здравствени проблеми, изгледот, исто така, страда. Во зависност од видот на габата и локацијата на лезијата, може да се забележи следново:

 1. ноктите плочи почнуваат да се раздвојуваат, гнијат и паѓаат;
 2. нерамна коса падне;
 3. ногата или раката станува виолетова во боја, понекогаш оток;
 4. пукнатините меѓу прстите може да се трансформираат во чирови кои создаваат непријатен мирис.

Како што можете да видите, таквите околности не само што го нарушуваат изгледот на некое лице, туку значително го нарушуваат неговиот живот.

Кои методи на третман го користат?

Текот на лекувањето е пропишан само откако дијагнозата е точно направена и, што е многу важно, е идентификувана причината за развојот на таква болест во човечкото тело.

Треба да се напомене дека, покрај третманот со лекови, пациентот треба да го промени начинот на исхрана, да биде повеќе внимателен кон неговото здравје и начин на живот.

Во однос на лекувањето со лекови, лекарот-миколог може да препише лекови од следниве фармаколошки групи и процедури:

 1. масти и спрејови за локална употреба;
 2. механичко влијание врз погодената област;
 3. орален лек.

Треба да се сфати дека внесувањето на лекови треба да се изврши додека тестовите не покажат целосна наплата. Дури и ако надворешната габична инфекција повеќе не се манифестира, тоа не значи дека болеста целосно го напуштила телото.

Употребата на масти и спрејови треба да се врши строго, како што е пропишано од миколог.

Што се однесува до механичкиот ефект, во овој случај се подразбира отстранување на погодената плочка на ноктите. Ако веднаш отстранете го ноктот не е можно, лекарот-миколог пропишува посебна маст или печ. Под влијание на таквите лекови, ноктот "омекнува" и лесно се отстранува. Лекарот треба да го стори тоа, бидејќи на такви места се наоѓа акумулација на габични организми. Неправилното отстранување може да предизвика инфекција да се шири уште повеќе.

Покрај третманот со лекови, миколог може да препише посебна диета. Бидете сигурни дека во периодот на лекување пациентот треба да се откаже од употребата на алкохолни пијалоци.

Ако ги следите сите препораки, третманот ќе даде позитивни резултати, а повторувањето на болеста може да биде речиси целосно исклучено.

Препораки на миколог

Габични заболувања, најчесто, се појавуваат во човечкото тело поради сопствената несоница и несовесен однос кон нивното здравје.

За да го исклучите или минимизирате развојот на таквата болест во вашето тело, можете да ги почитувате следниве превентивни мерки:

 1. на јавни места (бањи, сауни, базени, тушеви) треба да користите сопствени крпи, папучи, итн;
 2. личната хигиена треба внимателно да се следи;
 3. микротраума на кожата треба веднаш да се третира со антисептик;
 4. исхраната треба да биде богата со есенцијални витамини и минерали;
 5. домашна работа (миење садови, чистење) треба да се направи само со ракавици;
 6. Лак не може да се нанесува директно на ноктите, бидејќи тоа го оштетува заштитниот слој.

Примената на вакви правила ќе помогне не само да се избегнат габични заболувања, туку и секогаш да има здрава кожа и нокти.

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.