Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Masseuse

Медицинска масажа - одреден сет на процедури за лекување, превенција на одредени болести, како и рехабилитација. Ајде да се применува и за возрасни и за деца. Масеир е специјалист по медицина на одредена категорија, кој течно говори одредени методи за користење на рацете на човечкото тело за да го забрза обновувањето, да ја подобри профилаксата и да спроведе курс за рехабилитација. Техниката на масажа се базира на научно базирана, во однос на физиологијата, методите.

Квалификации

Терапевтот за масажа мора да биде во согласност со една од следниве официјално прифатени квалификации:

 • третата категорија - вели дека специјалист дипломирал од основни курсеви, може да врши процедури само хигиенска масажа;
 • втората категорија - докторот дипломирал специјализирани курсеви, има право на лекување на одредени болести и рехабилитација;
 • првата категорија - вели дека специјалист по медицина не само што ги завршил специјализираните курсеви, туку и совршено совладал техники за масажа, може самостојно да дијагностицира и да избере курс на лекување или рехабилитација;
 • највисоката категорија - масажа терапевт не само што совршено ги познава сите техники, туку има и свој развој, води курсеви, има право да го отвори своето училиште и да предава.

Затоа, пред да закажете состанок со таков специјалист, треба да ја разјасните неговата категорија.

Кои техники ги користи

Терапевтот за масажа може да го изврши и главниот третман и спречувањето на болеста, за да го рехабилитира пациентот по третманот, сериозна повреда. Во работата на специјалист за медицина на овој профил можат да ги користат следниве методи:

 • Класичната техника е целта на оваа техника е враќање на физиолошките функции на телесните системи и индивидуалните органи. Покрај тоа, класичната масажа техника помага да се релаксирате, олесни нервната напнатост. Масажата може да се комбинира со терапија со лекови;
 • превентивно - се користи за спречување на разни болести, се користи за подобрување на циркулацијата на крвта, го нормализира метаболичкиот процес во телото;
 • лекари - може да бидат препишани од лекари од друга специјалност во општата програма за лекување со цел да се забрза наплатата на пациентот и да се спречат компликации;
 • спорт - се користи за подобрување на функционирањето на мускулно-скелетниот систем и спречување на болести;
 • хигиенски - се користи само за профилактички цели и за подобрување на благосостојбата на лицето;
 • козметички - се користи за лекување и спречување на дерматолошки заболувања;
 • релаксација - за подобрување на здравјето, зајакнување на имунолошкиот систем;
 • децата - назначени за регулирање на функционирањето на нервниот систем, зајакнување на мускулната рамка, се користи како превенција на патологиите на мускулно-скелетниот систем.

Масажа техника е избрана поединечно, во зависност од основната болест.

Кои болести ги третира

Масажа терапевтот ги третира следните патолошки процеси:

 • хронични гинеколошки заболувања и патолошки процеси во урогениталниот систем;
 • некои гастроинтестинални патологии;
 • болести на зглобовите, мускулно-скелетниот систем;
 • кардиоваскуларни болести, хипертензија;
 • воспаление на простатата;
 • ENT болести;
 • патолошки процеси на внатрешните органи;
 • мускулен тортиколис од вродена етиолошка природа;
 • clubfoot;
 • дисплазии, што доведува до деформација и нарушување на формирањето на внатрешните органи;
 • хипотрофија;
 • хронично нарушување во исхраната.

Кога да се види лекар

За превентивни цели, масажа терапевтот може да се контактира во секое време. Специјалистот ќе избере најефективни тактики и времетраење на процедурите.

Покрај тоа, треба да се истакнат следните предиспонирачки фактори:

 • болести на мускулно-скелетниот систем и зглобовите;
 • хронични инфективни, вирусни заболувања;
 • нарушување на циклусот на спиење, промени во расположението;
 • општа слабост;
 • синдром на хроничен замор;
 • долги и чести статични оптоварувања или, напротив, седентарен животен стил;
 • главоболки;
 • прекумерна тежина.

Покрај тоа, лекарот може да препише курсеви за масажа, во зависност од основната причина.

Што тестови треба да помине

Дијагностичката програма се определува поединечно, може да се препишат следните лабораториски тестови:

 • уринализа;
 • комплетна крвна слика;
 • биохемиски крвни испитувања.

Пред започнување на третманот, лекарот треба исто така да се запознае со сегашната клиничка слика, историјата на пациентот и препишувањето на докторот за примарна нега.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.