Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Рачен терапевт

Мануелната терапија е метод на елиминирање на патолошки процеси во човечкото тело преку ефектите на масажа. Овој метод на терапија е главно насочен кон лекување на болести на мускулно-скелетниот систем.

Што е рачен терапевт?

Хиропракторот е медицински специјалист кој добро ја владее мануелната терапија за да влијае на коскеното и мускулното ткиво. Ова, од своја страна, овозможува да се отстранат некои патолошки процеси без хируршка интервенција.

Што прави мануелниот терапевт?

Лекарот на оваа специјализација ги дијагностицира болестите на мускулно-скелетниот систем, делумно на нервниот систем и формира курс на лекување за да ја елиминира патологијата и нејзината понатамошна превенција.

Кои болести ги третира?

Во надлежност на мануелниот терапевт третманот на следните заболувања:

 1. артроза на големи зглобови;
 2. чести главоболки;
 3. ефекти од повреда на мозокот или 'рбетниот столб;
 4. сколиоза ;
 5. интервертебрална хернија ;
 6. мускулно-тоник синдром;
 7. нестабилен крвен притисок, VSD .

Исто така, процедурите кај мануелниот терапевт ќе бидат потребни за време на периодот на опоравување по операциите на 'рбетот и зглобовите. Често, мануелната терапија се користи во врска со општата терапија.

Рачни тераписки техники

Треба да се напомене дека во некои случаи само мануелната терапија не е доволна за комплетно да се елиминира болеста. Во вакви случаи постапките за рачно терапевт можат значително да ја олеснат состојбата на пациентот, да ја елиминираат болката и да го подобрат квалитетот на животот.

Кои органи се занимаваат со рачниот терапевт?

Лекар во оваа област работи со такви делови од човечкото тело:

 1. рбет;
 2. големи зглобови;
 3. горните и долните екстремитети.

Во некои случаи, рачниот терапевт може да влијае на внатрешните органи и на нервниот систем.

Кои симптоми треба да се третираат?

Посета на рачен терапевт мора да се направи во такви случаи:

 1. со системска болка во грбот;
 2. со остри болки во градите;
 3. ограничена подвижност на нозете или рацете;
 4. деформација на држење;
 5. рехабилитација по тешка повреда на главата или 'рбетот;
 6. болен синдром по операција на зглобовите;
 7. чести главоболки;
 8. невралгија на троичниот нерв, меѓуребрен простор.

Треба да се забележи дека болки во зглобовите или чести главоболки може да бидат резултат на сериозни болести. Затоа, да се одложи посетата на лекар не треба да биде. Одлагањето или само-лекувањето може да предизвикаат сериозни компликации.

Какви тестови треба да помине?

Како по правило, не се потребни лабораториски тестови за третман на хиропрактор. Во однос на инструменталните методи на истражување, можеби ќе ви требаат следново:

 1. КТ скенирање;
 2. МНР;
 3. Ултразвук на внатрешните органи.

Дијагностичката програма директно зависи од дијагнозата на пациентот и општото здравје.

Како е приемот во рачниот терапевт?

По личен преглед и појаснување на анамнезата, лекарот може да даде насока за инструментални анализи. Ако сè што ви треба е веќе таму, тогаш се подготвува програма за лекување.

Препораки за рачно терапевт

Практично секоја болест е многу полесно да се спречи отколку да се вклучи во нејзиниот третман. Затоа, превентивните мерки треба да се применуваат во пракса. Рачно терапевтите препорачуваат користење на масажа за ова. Покрај тоа, ваквите превентивни мерки се соодветни и за децата и за возрасните. Во исто време, треба да се разбере дека за секоја возраст, фокус на болеста или превенција постојат различни техники за масажа. Тие треба да се користат внимателно, во спротивно можете да направите само штета.

Најдобрата опција би била првично да се испитаат, и само тогаш се регистрирате за курс за масажа за терапевт или за специјалист во салонот за масажа.

Во прилог на масажа, многу е корисно да се следат во пракса овие правила:

 1. телото треба да добие умерена количина физички напор;
 2. храната треба да биде целосна, добро балансирана и навремена;
 3. ако некое лице води седентарен начин на живот, треба правилно да го опремите работното место;
 4. спиењето треба да биде комплетно, на душек со умерена цврстина.

Сите нарушувања во мускулно-скелетниот систем треба да се корегираат само по препорака на лекар и под негов надзор. Самолечението, дури и во форма на масажа, физиотерапевтски процедури и курс на терапија за вежбање, може само да му наштети и да предизвика развој на доста сериозни компликации. Не невообичаени случаи кога таквите методи на само-третман довеле до хендикеп.

Рачен терапевт, ако му се обрати навремено, не само што може значително да ја подобри благосостојбата на пациентот, туку и да го реши проблемот без операција. Главната работа е веднаш да се побара медицинска помош, а не да се само-лекува.

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.