Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Козметик

Козметологијата е насока во медицината која ја проучува природата на појавата на козметички дефекти на човечката кожа, методите на нивна елиминација и превенција. Козметологијата е тесно поврзана со дерматологијата, физиотерапијата и козметичката хемија.

Кој е козметик?

Козметолог е лекар специјалист кој ја одредува состојбата на кожата на лицето, дијагностицира проблеми и наоѓа ефективни начини да ги отстрани. Козметологот мора да поседува знаење од областа на дерматологијата и да може да врши физиотераписки процедури.

Конвенционално, постојат два вида специјалисти за оваа ориентација:

 1. Естетски козметолог - нема медицинско образование, може да врши едноставни манипулации за чистење на лицето;
 2. Козметолог - ја дијагностицира состојбата на кожата, го идентификува проблемот, наоѓа начини да ја елиминира;

Во некои случаи, козметичарите вклучуваат пластичен хирург, што не е сосема точно.

Кои заболувања ги третира козметичар?

Надлежност на овој специјалист е третман и спречување на следниве нарушувања во телото:

 1. акни;
 2. оштетување на кожата и надворешно уво со крлеж;
 3. пигментација на кожата;
 4. варење на кожата (брчки);
 5. брадавици (ако тоа не е онкоген тип на ХПВ);
 6. патолошки процеси на кожата, кои се предизвикани од заразни и вирусни заболувања;
 7. габични лезии на епидермисот;
 8. пченка;
 9. алергиско воспаление на кожата;
 10. различни видови лузни, вклучително и по операција;
 11. бенигни васкуларни тумори на лицето.
Што третира козметичарот

Кои симптоми треба да ги третира козметик?

Посета на специјалист во оваа област не треба да се одложи во вакви случаи:

 1. абнормална работа на лојните жлезди - акни, зголемена содржина на маснотии и сувост на епидермисот;
 2. чешање, пилинг на кожата;
 3. осип;
 4. систематско воспаление на кожата;
 5. честа појава на чиреви или фурункула;
 6. растење на брадавиците;
 7. многу акни и blackheads.

Самотревувањето е силно обесхрабрено. Ваквите реакции на кожата може да бидат еден вид индикатор кој секоја болест се развива во телото. На пример, осип на кожата може да укаже на алерген во крвта. Акните можат да укажат на проблеми во дигестивниот тракт, бубрезите и другите внатрешни органи. Затоа, со горенаведените симптоми, подобро е да контактирате со специјалист што е можно поскоро.

Какви тестови ќе треба да помине?

Списокот на анализи го прави самиот специјалист по лична инспекција. Стандардната програма, по правило, го вклучува следново:

 1. донација на крв за биохемиски и општи истражувања;
 2. уринализа и измет;
 3. тестирање за откривање на нивото на хормони во крвта;
 4. тест за присуство на алерген.

Во некои случаи, специјалист може да даде упатства за крводарителство за виролошко испитување.

Кои дијагностички методи ги користи?

Во својата работа, козметичарот може да ги користи следните дијагностички методи:

 1. Ултразвук на кожата;
 2. фотодиагностика;
 3. дерматоскопија;
 4. ласерска микроскопија на микроструктурата на епидермисот;
 5. себометрија - мерење на количината на маснотии произведени од лојните жлезди;
 6. тест за процентот на маснотии и течност во кожата.

Само врз основа на темелна дијагноза, лекарот може да го дијагностицира и пропише правилниот третман.

Козметички манипулации

Во просторијата за третман, козметичарот ги врши следните манипулации:

 1. средна пилинг;
 2. мезотерапија;
 3. инјекција на ботокс;
 4. спроведување на терапија чија цел е елиминирање на лузните.

Покрај тоа, козметичарот може да спроведе медицинска масажа на скалпот и лицето, да направи терапевтски маски и да изврши депилација.

Како е приемот на козметик?

Конвенционално, алгоритмот на работата на козметологот може да се подели во следните фази:

 1. ја испитува погодената кожа;
 2. доделува дополнителни дијагностички методи, доколку е потребно;
 3. врз основа на добиените резултати, назначуваат еден вид терапија или упатуваат на друг специјалист.

На приемот, лекарот може да праша за вашиот начин на живот, исхрана, зачестеност на сексуални дејства. Здравствената состојба зависи од овие фактори. Затоа, за да одговорите на сите прашања на специјалист, треба отворено.

Препораки на козметолог

Првото и најважното правило е почитувањето на вашето здравје. Покрај тоа, треба да се следат следниве препораки:

 1. исхраната мора да биде здрава, избалансирана и навремена;
 2. умерено вежбање, дневни прошетки на свеж воздух;
 3. избегнување на стресни ситуации, нервна напнатост;
 4. Не ги изложувајте на кожата и на косата на хипотермија или продолжено изложување на сонце;
 5. треба да се грижите за вашата кожа и коса - користете само соодветни производи за нега на козметиката;
 6. од време на време неопходно е да се помине испитување не само од козметолог, туку и од други медицински специјалисти;
 7. кога идентификување на проблеми со кожата контактирајте со специјалист, а не да се само-лекови.

Таквите препораки ќе помогнат да се избегнат не само проблеми со кожата, туку и развој на други болести.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.