Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Имунолог

Имунологијата е гранка на медицината која ги проучува реакциите на телото на одредени автоимуни процеси, производство на антитела, развој на патолошки процеси и функционирање на имунолошкиот систем во целина.

Кој е имунолог?

Имунолог е здравствен работник кој специјализира во дијагностиката и лекувањето на патологиите на имунолошкиот систем. Покрај тоа, докторот на оваа специјализација се занимава со проучување и спречување на алергиски реакции.

Што е вклучено во компетентноста?

Компетентноста на имунологот е доста широка. Должностите на специјалист за оваа ориентација вклучуваат испитување, појаснување на анамнезата и назначување на терапија кај пациентот.

Кои патологии ги третира имунологот?

Имунолог специјализира во третманот на следните патолошки процеси:

 1. болести кои се сезонски;
 2. перзистентни алергиски реакции ( ринитис , хроничен пруритус, конјунктивитис );
 3. акутна реакција на хемикалии и некои елементи;
 4. дефекти на респираторниот тракт, вклучувајќи бронхијална астма ;
 5. хроничен ARVI ;
 6. болести поврзани со епидермисот;
 7. болести на мукозните мембрани на устата и генитоуринарниот систем ( стоматитис , колпитас );
 8. ЕНТ патологии ( антритис , фарингитис , отитис медиа );
 9. болести кои предизвикале организми на херпес вирус;
 10. автоимуни болести;
 11. воспаленија на лимфни јазли и сите патологии поврзани со лимфниот систем;
 12. компликации во имунолошкиот систем по третманот на ракот.

Со други зборови, имунологот третира се што е поврзано со имунолошкиот систем.

Органи на човечкиот имунолошки систем

Помошта на овој специјалист е потребна дури и ако етиологијата на патологијата е нејасна или болеста има чести рецидиви, без очигледна причина. Исто така, консултацијата со овој специјалист е потребна при вршење на вакви медицински активности како трансфузија на крв, трансплантација на органи, поставување на протези.

На кои органи се занимава имунологот?

Во "работната област" на имунологот е целиот човечки имунолошки систем.

Треба да се напомене дека имунолошкиот систем во својата структура е толку комплексен како и човечкиот нервен систем. Секое нарушување во функционирањето може да предизвика сериозна болест.

Кога треба да контактирам со имунолог?

Препорачливо е да се консултира со имунолог, ако таквите фактори се вистинити:

 1. лоши проблеми со спиењето и дигестивниот систем;
 2. константна температура на 37-38 степени;
 3. постојан замор;
 4. болки или непријатност во зглобовите;
 5. мигрена и главоболки;
 6. чести осип на кожата во облик на херпес.

Неопходно е и веднаш да се консултира имунолог во такви случаи:

 1. ринитис, кој не поминува по ARVI;
 2. кожни реакции во форма на чешање, црвенило, пилинг;
 3. мукозни реакции во форма на оток, гушење, силна сува кашлица;
 4. со клиничка слика слична на АРВИ;
 5. секоја страна реакции на телото по третманот на одредена болест.

Повеќето заболувања може да се спречат или да се излечат во рана фаза на развој, ако се подложи на навремен преглед од добар доктор. Затоа, консултација со имунолог нема да биде излишно дури и за здраво лице.

Какви тестови треба да се преземат?

Имунолог може да ги пропише ваквите тестови:

 1. имунограм;
 2. биохемиски тест на крвта ;
 3. ХИВ тест.

Во зависност од наводната болест, можеби ќе ви треба испитување на Х-зраци и испитување на соседните специјалисти.

Техники што се користат

Во својата работа, имунолог може да користи такви техники:

 1. сеопфатно испитување на имунолошкиот систем;
 2. кожни тестирања за откривање на алерген;
 3. анализа на маснотиите на оралната мукозна или генитални органи;
 4. тест за антитела;

Поради фактот што човечкиот имунолошки систем е прилично тешко да се организира, тешко е да се направи точна дијагноза и да се најде причината за развојот на таков патолошки процес.

Имунолошка препораки

Првично, најчестите причини за неуспеси во човечкиот имунолошки систем треба да се идентификуваат. Овие фактори вклучуваат:

 1. постојан стрес, нервна напнатост;
 2. несоодветен третман на разни болести;
 3. неухранетост;
 4. злоупотреба на алкохол, земање дрога;
 5. дефектен сон;
 6. чести и долги престој во заостанати, прашливи простории.

Со цел да се спречи развојот на сериозна болест, неопходно е да се исклучат таквите фактори од вашиот живот или да се минимизираат. Треба да се напомене дека нецелосниот третман на заразни болести има негативен ефект врз имунолошкиот систем.

Сите имунолози советуваат да бидат внимателни на своето здравје, да не се лекуваат самостојно и да се подложат навремено испитување, дури и ако нема предуслови за ова.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.