Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Хирудотерапевт

Хирудотерапијата е метод на третирање на разни патологии со влијание на човечкото тело со пијавици. Во некои извори може да се најде малку поинакво име за овој тип на третман - телесна терапија. Специјалисти кои вршат третман користејќи го овој метод се нарекуваат натуропатични лекари.

Кој е хирудотерапевт?

Хирудотерапевт е медицински специјалист со повисока медицинска едукација кој има знаење и практично искуство во областа на рефлексологијата. Хирудотерапијата е посебна медицинска специјализација, според која лекарот поминува посебна обука и мора да има соодветна класификација.

Што е во надлежност на хирудотерапевтот?

Лекарот на оваа класификација се занимава со третман на разни патологии со пијавици. Хирудотерапевтот го одредува времетраењето на текот на таквиот третман врз основа на индивидуалните карактеристики на пациентот.

Треба да се забележи дека локацијата на пијавици ретко се избира од страна на специјалист. Пијавици, како по правило, го изберат местото каде што им е потребен третман.

Треба да се забележи дека пијавиците кои веќе извршиле една постапка се предмет на итно уништување.

Хирудотерапевтот не третира специфичен орган, бидејќи во повеќето случаи тоа е комплексно решение за проблемот.

Кои се болестите што ги третира хирудотерапевтот?

Лекарот на оваа класификација се занимава со патолошки процеси во областа на кожата и елиминација на болестите на внатрешните органи и системи.

Што се однесува до кожата, хирудотерапевтот може да се вклучи во третманот на такви заболувања:

 1. кожни болести со гноен-воспалителен процес;
 2. псоријаза ;
 3. акни;
 4. ќелавост .

Покрај тоа, во надлежност на специјалист од овој профил, третманот на таквите патолошки процеси:

 1. болести на генитоуринарниот систем;
 2. проблеми во кардиоваскуларниот систем;
 3. козметолошки болести;
 4. стоматолошки заболувања;
 5. болести на гастроинтестиналниот тракт - хроничен гастритис, пептичен улкус ;
 6. офталмолошка патологија;
 7. болести на мускулно-скелетниот систем;
 8. болести на 'рбетот;
 9. патологија на нервниот систем.

Покрај тоа, хирудотерапевтот се занимава со третман на патологии, чија етиологија е нарушен метаболизам. Не е исклучок и дебелина .

Не е невообичаено дека специјалист од оваа ориентација се занимава со периодот на рехабилитација на пациентот по сериозни повреди кои се подложени на операции.

Кога треба да го контактирам овој специјалист?

Како по правило, лекарот од примарна грижа упатува на хирудотерапевт. Покрај тоа, специјалист за медицина во оваа област работи во санаториуми, диспанзери и центри за рехабилитација.

Тоа е императив да се поврзеш со хирудотерапевт ако таквите фактори се фер:

 1. за ендокрина попреченост;
 2. со ослабен имунитет, чести хронични заболувања;
 3. во сексуални нарушувања;
 4. ако конвенционалниот третман не дава соодветни резултати;
 5. хроничен замор;
 6. апатија, депресија .

Често, третманот со пијавици се користи во комбинација со физиотерапевтски процедури или во тандем со рефлексологија.

Кои тестови се потребни за да помине?

Пред да започнете со постапката за третман со пијавици, лекарот упатува упатство на лабораториски методи на анализа. Како по правило, стандардната дијагностичка програма го вклучува следното:

 1. биохемиски и општи анализи на крвта ;
 2. тест за стапка на коагулација на крв;
 3. истражување на фибриноген;
 4. тест за INR индекс.

Што се однесува до инструменталните методи на истражување, тие ретко се користат.

Како е приемот?

Главната алатка за лекување во овој случај се пијавици, поточно течноста што ја лачат. Плунката од таков црв може да се користи како антиинфламаторно и аналгетско средство.

Хирудотерапија сесија

Во просек, третманот се состои од 7-10 сесии, кои се одвиваат со фреквенција 1-3 пати неделно.

Со помош на три челусти, пијавицата ја каснува кожата не повеќе од 1,5 милиметри и всади до 15 мл крв. Во еден момент, лекарот става од 5 до 7 пијавици.

Како резултат на тоа, крвниот притисок кај пациентот е нормализиран, поради фактот што протокот на крв е "истоштен" и се случува крварење. Исто така, пациентот има ист ефект како и по процедурата за акупунктура - целокупното здравје е значително подобрено.

Третманот со пијавици има контраиндикации. Оние пациенти кои имаат проблеми со коагулација на крв, такви процедури не се препорачуваат. Со оглед на тоа, првично треба да се консултирате со вашиот лекар и да бидете испитани. Во принцип, овој метод на терапија овозможува не само да се елиминира основната болест, туку и значително да се подобри целокупното здравје.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.