Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Гинеколог

Логиката на нашите сограѓани веќе стана традиционална во прашање во врска со посета на доктор со посебен профил, а гинекологот не е исклучок. Особено, се темели на фактот дека "сеуште не боли - не треба да одиш никаде", што исто така може да се спореди со не помалку популарна изрека за селанец кој сѐ уште не е гром, не помислува да се премине. Сето ова, се разбира, може да се сфати како хумор или фолклор, но овие изјави се одраз на ставот на многу (ако не и повеќето) жени да посетуваат гинеколог. Додајте го ова на разните повици за тестирање на "ефективни методи" кои подразбираат само-лекување, стравувања во врска со болниците, луѓе кои носат бели мантили, столици и инструменти - и канцеларијата на гинекологот ќе биде одложена на вообичаената "долга кутија" од сите причини.

Во меѓувреме, често е неподготвеност да се посети гинеколог кој води кон развој на сериозни болести. Но, токму на него, многу лекари кои претставуваат други специјалности често испраќаат пациенти за да ја направат главната дијагноза - често причините за болестите лежат во отстапувањата релевантни за работата на женскиот репродуктивен систем. И добро е ако пациентот, откако добил упат за гинеколог, дури и ако неволно се чувствува заглавен, сеуште го посетува овој специјалист. Друга работа е ако стравот и предрасудите се толку цврсто вкоренети во светската перцепција на жената што таа ќе ја игнорира, со тоа, сите експерти одеднаш, дозволувајќи им на болеста да се движи ...

Каде гинекологот зема?

Ако, од своја слободна волја или во насока на друг специјалист, мораше да се соочи со потребата да се консултирате со гинеколог, тогаш најверојатно ќе ве интересираат каде ги зема гинекологот. Не е толку тешко да се најде гинеколог - тој се состанува или во специјализирана антенатална клиника, или во канцеларија на клиника, или во специјализиран дијагностички центар или клиника. Идеално, се разбира, најдобро решение би било да се посети гинеколог кој ќе заземе специјализиран центар.

Вреди да се забележи дека во многу клиники детскиот гинеколог и адолесцентниот гинеколог го спроведуваат приемот, што, според тоа, донекаде ја разликува возрасната категорија на приемот. Општо земено, вообичаена практика е да се контактира со специјалистот за кој станува збор, е да се контактира со антенатална клиника ако услугите на специјалист од овој профил не се достапни на други размери од една или друга причина.

Посета на гинеколог за прв пат

Со ова прашање, порано или подоцна ќе морате да се соочите со некоја девојка. Најдобро е, се разбира, да започне посета на гинекологот од моментот кога доаѓаат првите периоди. Треба да се напомене дека првата посета е едноставно неприфатливо да се одложи во случај да има дури и ако на прв поглед се незначителни предуслови за можно присуство на било која женска болест. Со оглед на интимноста на процедурата за посета на овој специјалист, важно е да се најде "вашиот" доктор, на кого подоцна доаѓате на назначувањето. Значи, тој ќе стане личност запознаена со вас, што ќе овозможи без посебни потешкотии да му го доверат толку важен дел од здравјето и, всушност, живот.

Кога да одите кај гинеколог?

Задолжителен "минимум" за посета на гинеколог - двапати годишно. Таквата потреба е предизвикана од фактот дека лекарите од оваа специјалност, како што веќе рековме, се ангажирани во најважната сфера за здравјето на жените, што за неа одредува соодветно ниво на квалитет на живот, како и можноста за зачнување и раѓање на здрави деца. Ова е - ако сте заинтересирани за обичен рутински преглед од страна на гинеколог. Исто така, постојат ситуации во кои е неопходна ненајавена посета. Тие вклучуваат особено:

 • планирање на концептот на детето (што е најдобро, се разбира, да се направи во состојба на најздрава);
 • потребата за справување со бременоста (посетата на докторот се врши во согласност со одреден план за време на усвојувањето на пропишаните испити и курсеви за терапија);
 • проблематична концепција;
 • неуспех во менструалниот циклус, појава на болка;
 • нарушувања во ендокрините или репродуктивните системи (болка, невообичаени состојби);
 • појава на исцедок со непријатен мирис или необична боја, како и горење, чешање во гениталниот дел;
 • појава на промени во млечните жлезди (исцедок од брадавиците, нивно вклучување или оток, деформација итн.).

Што вклучува назначувањето на гинекологот?

Примарен прием на гинеколог обезбедува неколку од следниве задолжителни активности:

 • собирање на медицинска историја (т.е. историја), како и поплаки поврзани со областа на гинекологијата;
 • визуелно испитување на гинекологија;
 • палпација (гинекологија);
 • испитување на грлото на матката со помош на гинеколошки огледала;
 • земање на грлото на матката и вагината;
 • назначувањето на соодветна терапија со лекови, се фокусираше на елиминирање на болестите на женските генитални органи;
 • утврдување на диететска терапија, релевантна во присуство на болести на женските генитални органи;
 • развој на третман и режим на фитнес погоден за пациентот во присуство на одредена болест.

Меѓу дополнителните услуги, постои мерење на базалната температура, инсталирање / отстранување на интраутериниот уред и така натаму.

Што ги третира гинеколозите?

Компетентноста на гинекологот се фокусира на дијагностицирање и откривање на какви било состојби, болести и патологии кои можат да се појават во женскиот генитален простор. Во согласност со специфичната спецификација, се дефинираат следниве видови специјалисти во овој профил:

 • општи гинеколози;
 • акушери и гинеколози кои ја следат состојбата на бремената жена, како и обезбедување на соодветна помош за време на процесот на раѓање;
 • гинеколози и ендокринолози, чии задачи се сведуваат на идентификација и третман на хормоналните дисфункции кои се случуваат во женското тело.

Сега да живееме директно на одговорот на нашето прашање, имено, што ги третира гинекологот.

Инфективни и воспалителни болести

Групата на овој тип на болести е доста обемна, а повеќето од нив произлегуваат како резултат на инфекција во телото. Како по правило, болестите имаат тенденција да го намалат имунитетот под влијание на разни причини, во некои ситуации, како почеток на заболувања може да биде обичен настинка. Меѓу овие болести се следниве:

 • воспаленија на мукозните мембрани во регионот на надворешните гениталии, како и вагината и матката, јајниците и додатоците (вклучувајќи ги каналите преку кои се поврзани овие органи);
 • болести на уринарниот систем, чија состојба има директно влијание врз сексуалната функција;
 • болести чие пренесување најчесто се пренесува преку сексуален контакт - сексуално преносливи болести, како и болести кои, и покрај сексуалната трансмисија, се карактеризираат со нешто поинакви карактеристики на курсот (на пример, кандидијаза, трихомонијаза и тн.).

Гинекологот ги третира и вирусните заболувања поврзани со гениталните органи, на пример, предизвикани од соодветните предизвикувачи на проблемот, поради што се формираат папиломите - херпес, цитомегаловирус , итн.

Хормонални ендокрини пореметувања

Тие вклучуваат болести кои предизвикуваат појава на различни видови на абнормалности во развојот на репродуктивниот систем кај жените и неговото функционирање како целина. Поради таквите прекршувања постои значително влијание врз која било од сферите на животот на жената. Факт е дека хормоналната позадина, подложена на одредени промени, директно влијае на расположението, благосостојбата и квалитетот на сексуалниот живот на една жена.

Нарушувањата на хормоналната ендокрина скала предизвикуваат премногу рано (или доцно) менструација, нивната болка или неправилност, како и исчезнување во сексуалната функција. Секој од овие проблеми е успешно лекуван.

Онкологија

Во оваа област, онкологијата е сосема релевантна, додека тука се означуваат сите оние болести кои подразбираат повторното раѓање во ткивата на гениталните органи: дисплазија, ерозија, онколошки промени, нарушен развој и раст на ткивата.

За да се надмине сето тоа, останува да се забележи дека во практиката, неколку жени имаат помош од гинеколог. Вклучувањето кон гинеколог често има причина за девојки кои сеуште не стигнале до репродуктивна возраст. Третманот на гинеколог вклучува ослободување од широк спектар на патологии и болести во предметната област, и во многу различни возрасти.

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.