Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ендоскопист

Ендоскопијата е метод за дијагностицирање на внатрешните органи преку специјална флексибилна цевка и дигитален фотоапарат без хируршка интервенција. Ендоскопист е медицински специјалист кој има повисока медицинска едукација и има завршено курсеви во областа на ендоскопија, течно се зборува за компјутерите и опремата во непосредна близина на него.

Лекарот на оваа специјализација не се занимава со само-третман, туку само врши дијагностика и манипулации што ги пропишал лекарот што присуствувал. Тој користи ендоскоп (флексибилна цевка со одредена должина, на крајот од која се монтира објектив). Сликата добиена од ендоскоп се прикажува на мониторот, по што лекарот може да ги зачува податоците за испитување на дигитални или хартиени медиуми.

Работата на дијагностичарот ви овозможува да го дијагностицирате развојот на патолошкиот процес во рана фаза, со што значително се зголемуваат шансите за целосно закрепнување и помага да се спречи развојот на компликации.

Во што е одговорност

Ендоскопистот ги поседува следниве медицински активности:

 • дијагноза на состојбата на внатрешните органи, големината на чиревите, ерозиите, туморите, нивната локализација. Исто така, ендоскопистот може да го утврди местото на крварење, кое овозможува да се исклучи оперативната интервенција за дијагностички цели;
 • третман - со помош на ендоскоп, лекарот може да воведе лек во погодената област, неопходни алатки за операција, да ги отстрани малите тумори (најчесто тоа е полипи);
 • следење на ефективноста на третманот;
 • биопсија - со користење на ендоскоп, се пополнуваат заболените ткива на внатрешните органи за хистолошко испитување.

Податоците добиени за време на дијагностичките студии ендоскописти се пренесуваат до лекарот од примарната здравствена заштита.

Кога треба да се консултирате со ендоскопист?

Се однесува на испитување на доктор на оваа специјализација може со такви патолошки процеси:

 • улцеративни лезии на гастроинтестиналниот тракт;
 • онколошки процеси на внатрешните органи;
 • дуоденитис;
 • бенигни тумори на езофагусот;
 • дивертикула;
 • проширени вени на езофагусот.

Што истражување го прави

Ендоскопистот ги изведува следните дијагностички процедури:

 • гастроскопија;
 • ректороманоскопија;
 • бронхоскопија;
 • ендоскопско испитување на коморите на мозокот;
 • ендоскопија на зглобовите;
 • испитување на матката;
 • ендоскопија на шуплините на срцевите комори;
 • ангиоскопија;
 • колпоскопија;
 • дијагностичка лапароскопија;
 • отоскопија;
 • езофагогастродуоденоскопија;
 • цистоскопија (испитување на мочниот меур);
 • испитување на уретрата;
 • истражување и третман на жолчните канали.

Треба да се забележи дека во повеќето случаи пациентите не доживуваат болни сензации за време на оваа дијагностичка процедура, бидејќи лигавицата нема завршувања на нервите.

Кога да се оди на прием

По правило, упатувањето на испитувањето од страна на ендоскопист го дава лекар од тесен профил, на кој пациентот се обраќа со поплаки.

Како е приемот

Постапката за испитување ќе зависи од причината за упатувањето, па затоа нема општа шема. Генерално, треба да се земат предвид општите препораки:

 • ендоскопијата се изведува на празен стомак, па наутро на денот кога е пропишана постапката, треба да одбиете да јадете. Во некои случаи, ќе биде неопходно да се испразни цревата;
 • ако пациентот има здравствени проблеми кои не се наведени на личната амбуланта, известете го докторот пред испитувањето;
 • подобро е да не го ставате или отстранувате накитот однапред, бидејќи во текот на постапката може да се мешаат;
 • еден ден пред дијагностичкиот настан се препорачува да се одбие масна, тешка храна. Исто така, треба да ја исклучите употребата на алкохолни пијалаци за да се минимизира пушењето;
 • Пред да започне процедурата, лекарот може да даде седативен ефект, кој има релаксирачки ефект и може да предизвика поспаност, затоа е подобро да се одбие да се вози возилото самостојно;
 • некое време (определено поединечно) по постапката, се препорачува да се одбие храната.

Како по правило, оваа постапка е безболна, меѓутоа, ако ендоскопистот зел ткиво за хистолошко испитување, може да има крварење. Исто така може да има и некои болки во грлото поради вметнување на ендоскопната цевка. Ако пациентот не се чувствува добро по постапката, неопходно е да се извести докторот.

По дијагностичката процедура, пациентот може лично да ги земе резултатите од испитувањето на хартија (во форма на фотографии) или дигитални медиуми. Тие исто така можат директно да се пренесат на лекарот од примарната здравствена заштита.

Сподели го овој напис:

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.