Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Ендокринолог

Областа на активност на ендокринологот е концентрирана во областа на дијагностицирање, лекување и превенција на бројни болести кои можат да бидат релевантни за ендокриниот систем. Во прашањето за тоа што го прави ендокринологот, може да се нагласи дека ги одредува најоптималните решенија во врска со хормоналната регулација во телото во секој конкретен случај, како и мерките за отстранување на повредите поврзани со оваа функција. Со детален преглед на функциите на ендокринологот, го забележуваме неговото истражување за работата на ендокриниот систем, дијагнозата на релевантни патологии во него и нивното лекување, како и за елиминација на овие нарушувања кои се случуваат под влијание на специфични патолошки состојби. Така, може да заклучиме дека ендокринологот ги третира и самите болести и последиците предизвикани од нив. Ова вклучува исправка на хормоналната рамнотежа, реставрација на нормален метаболизам, елиминација на актуелните сексуални дисфункции итн.

Ендокринологија: главни потсекции

Во ендокринологијата, како и во неколку други области на медицината, постојат поврзани потсекции, кои исто така имаат директна врска со него. Тие вклучуваат:

 • Педијатриска ендокринологија. Во овој случај, ние зборуваме за делот на ендокринологијата, кој се занимава со проблеми кои произлегуваат од сексуалниот развој и растот, вклучувајќи ги и патологиите, при што овие проблеми се поврзани. Како што е јасно од дефиницијата, специфични проблеми се разгледуваат во рамките на возрасната група која вклучува деца и адолесценти.
 • Дијабетологија. Тоа подразбира дел од ендокринологијата, која е посветена на дијагностицирање, лекување и одредување на превентивни мерки во врска со проблемот во форма на дијабетес, како и компликации кои стануваат релевантни во оваа патологија. Со оглед на бројни нови откритија поврзани со проучувањето на дијабетес мелитус, дијабетологијата се пресели подалеку од претходната позиција во медицината, со што станала независна дисциплина. Исто така забележуваме дека самиот дијабетес мелитус е исклучително сложена болест во хроничната форма на курсот, барајќи нејзино соодветно одвојување во медицинското поле, како и третман развиен на одреден начин за тоа.

Кои органи ги третира ендокринологот?

Активноста на ендокринологот се однесува на следниве органи:

 • хипоталамус;
 • тироидна жлезда;
 • хипофизна жлезда;
 • панкреас;
 • надбубрежните жлезди;
 • пинеално тело.
Органите кои ендокринолог ги третира

Кои болести ги третира ендокринологот?

 • дијабетес инсипидус - нарушувања што произлегуваат од функцијата на хипофизата или хипоталамусот, што доведува до чувство на постојана жед и, соодветно, на честа мокрење;
 • дијабетес мелитус е група на болести кои се јавуваат во позадината на недостатокот на хормон инсулин;
 • автоимун тироидитис - состојба на зголемена тироидна жлезда, предизвикана од недостаток на јод во телото;
 • нарушувања во метаболизмот на калциум - изменети состојби на калциум во крвниот серум (намалување или зголемување на концентрацијата во него);
 • Итенко-Кушинг-болест - болест на ендокрината скала, предизвикувајќи повреда во функциите на надбубрежните жлезди;
 • акромегалија - вишок во производството на хормон за раст;
 • нарушувања предизвикани од патологии релевантни за ендокриниот систем: невропсихијатриски нарушувања, дебелина, мускулна слабост, остеопороза, нарушувања во сексуалната функција итн.

Како е испитувањето кај ендокринологот?

Примарен прием на ендокринолог ги подразбира следните дејства:

 • собирање на историјата на медицината (анамнеза), идентификација на состојби на вознемирување на пациентот и поплаки;
 • испитување и палпација на лимфните јазли, тироидната жлезда, проверка на гениталните органи исто така е можно;
 • слушање на срцето, мерење на притисок;
 • назначувањето дополнителни испитувања во зависност од резултатите од испитувањето и откриените поплаки (МРИ, ултразвук, КТ скенирање, пункција, итн.);

Кабинет на ендокринолог

Како канцеларија на кој било друг лекар, канцеларијата на ендокринологот има одредени компоненти. Особено, може да се забележи присуството на следните:

 • електронски скали;
 • лента мерка;
 • мерач на гликоза во крвта и тест ленти за него;
 • висина метар;
 • невролошки комплет кој се користи за дијагностицирање на дијабетска невропатија (невролошки чекан, градуирана вилушка, монофиламент);
 • тест ленти со кои кетонските тела и микроалбуминурија се откриваат во урината.

Кога да се оди на приемот до ендокринолог

Специјализацијата на ендокринологот, во меѓувреме, ги идентификуваше симптомите својствени за ендокрините болести е исклучително сложена и екстензивна во своите манифестации. Со оглед на тоа, одредувањето кога да се оди на ендокринолог е, во многу случаи, тешко. Прифаќајќи обиди за генерализација на државите кои бараат жалба до специјалистот што го сметаме за нас, можно е да се распредели следново:

 • чест замор, чувство на замор без специфични причини кои доведуваат до нив;
 • треперење нозе, раце;
 • повреда на менструалниот циклус, времетраење или опструкција на менструацијата;
 • срцеви палпитации;
 • тешкотии при пренесување на студ или топлина, прекумерно потење;
 • значителни промени во тежината без добра причина;
 • проблеми со апетитот;
 • често депресивно расположение, проблеми поврзани со концентрација на внимание;
 • чести запек, нарушувања на спиењето, гадење;
 • влошување на ноктите, косата;
 • неплодност на необјаснета етиологија на потекло.

Овие состојби често укажуваат на присуство на одредени ендокрини пореметувања и, следствено, на болести. Особено, ова се нарушувања во производството на хормони од тироидната жлезда, нарушувањата во концентрацијата на калциум во крвта (недостаток или вишок) и други патологии од хормонално потекло.

Симптоми на дијабетес

Примарните причини за посета на ендокринолог се симптоми кои укажуваат на евентуален развој на болеста како дијабетес. Тие вклучуваат:

 • честа мокрење;
 • појава на пруритус или чешање во мукозните мембрани;
 • честа појава на воспалителни лезии на кожата кои се тешко лекувани;
 • замор, мускулна слабост;
 • чувство на жед, сува уста;
 • чести главоболки, особено кога се комбинирани со чувство на глад во овој момент;
 • ненадејно зголемување на апетитот, особено ако се комбинира со намалување на телесната тежина;
 • нарушување на видот;
 • болка во мускулите на телето.

Кога е потребно да се земе дете на ендокринолог?

Треба да одите кај овој специјалист ако:

 • детето има низок имунитет;
 • забележани се нарушувања во растот и развојот (физички и ментални);
 • постоеја патологии за пубертетот, кој се манифестира прекумерно или, напротив, недоволна тежина, суптилни секундарни сексуални карактеристики итн.

Кога треба да стапам во контакт со ендокринолог за прв пат?

Во отсуство на горенаведените симптоми, рутинско испитување на ендокринологот не ви е потребен. Во исто време се разликуваат следниве ситуации во кои е неопходно консултација со ендокринолог:

 • планирање на бременост;
 • раѓање (рутински преглед на ендокринолог);
 • потребата да се изберат контрацептивни средства;
 • периодот пред почетокот на менопаузата (профилактичко испитување на ендокринологот);
 • достигнувајќи возраст од 45-50 години, што се однесува на мажите и жените, без оглед на општата здравствена состојба (превентивно испитување на ендокринолог). Како мерка за контрола на промените поврзани со староста, канцеларијата на ендокринологот треба да се посетува најмалку еднаш годишно.

Пријавете се за прием во Ендокринолог

За жителите на Москва и Санкт Петербург има одлична можност да закажете состанок онлајн за закажување со најдобрите ендокринолози на градот. Можете да ги видите прашалниците на лекарите со информации за нивното работно искуство, образование, преглед на пациентот и да го одберете најдобриот специјалист за себе.

Пријавете се за жителите на Москва .
Пријавете се за жителите на Санкт Петербург .

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.