Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Нутриционист

Диетологијата е гранка на науката која проучува правилна, рационална исхрана и за здравите луѓе и за болните. Треба да се напомене дека диететологијата не е само насочена кон соодветна исхрана. Прво на сите, тоа треба да биде безбедно за луѓето. Оваа изјава мора да се земе предвид при изборот на "диета".

Кој е нутриционист?

Нутриционист е обучен медицински специјалист кој е компетентен за прашања на рационална, здрава исхрана за болните и здрави луѓе. Таквиот специјалист мора да биде присутен во санаториумските медицински установи.

Што е вклучено во компетентноста?

Прво, таков специјалист треба да биде во можност да создаде лична диета за секое лице. Треба да се разбере дека диетата е тип на храна која на секој ден му дава целосен опсег на витамини и минерали и му овозможува да се чувствува полна. Гладувањето, дури и за медицински цели, треба да се препише само од експерт кој го разбира ова.

Диететичар задолжително треба да го земе предвид општото здравје на пациентот. Ако нема информации за ова, тогаш се врши првична анкета. Врз основа на добиените резултати и земајќи го во предвид начинот на живот на едно лице, лекарот подготвува диета.

Треба да се напомене дека добар нутриционист треба да биде психолог. Лицето кое одлучи да изгуби повеќе килограми е многу важна морална поддршка, која обезбедува нутриционист. Должностите на таков специјалист вклучуваат не само препишување на правилна исхрана, туку и објаснување на секоја ставка. Во исто време, треба да се забележи дека многу зависи од самиот пациент.

Кои болести се занимаваат со нутриционистите?

Надлежност на докторот на оваа специјализација е третман на следните заболувања:

 1. метаболички нарушувања;
 2. прекумерна тежина или, обратно, недостаток на тежина;
 3. чести хронични заболувања;
 4. слаб имунолошки систем;
 5. главоболки (ова исто така вклучува и мигрена );
 6. алергиски реакции од непозната природа;
 7. нездрава кожа (зголемена маст или сувост, осип);
 8. покачен крвен холестерол;
 9. нестабилен крвен притисок;
 10. непријатност или болка во зглобовите.

Систематско неисхранетост може да предизвика развој на прилично сериозни патолошки процеси, што, пак, може да предизвика развој на уште посериозни компликации.

Диететичарот не третира одредени органи или системи во човечкото тело, бидејќи дава препораки за комплексна исхрана за целиот организам.

Кога треба да одам на нутриционист?

Посета на овој специјалист е неизбежна ако таквите фактори се фер:

 1. дебелина или недостаток на тежина;
 2. висок крвен шеќер;
 3. проблеми со дигестивниот тракт;
 4. чести скокови во крвниот притисок;
 5. главоболки, замор, слаб апетит без очигледна причина.

Кои тестови се направени?

Нутриционистот дава упатување на анализи само откако ќе се запознае со начинот на живот на пациентот и неговата медицинска историја. Како по правило, се потребни такви тестови:

 1. уринализа ;
 2. крв за биохемиска анализа и општо ;
 3. TSH тест.

Во зависност од состојбата на здравјето на луѓето, листата на тестови може да варира.

Кои дијагностички методи ги користи?

Што се однесува до дијагностичките методи, нутриционистот користи само ултразвук на абдоминалните органи во својата работа. Овој метод на инструментално истражување обезбедува најцелосна слика за состојбата на пациентот, во овој случај.

Како да се однесуваат на приемот?

Многу е важно искрено да одговорите на сите прашања што ги поставува лекарот за време на консултациите. Ефективноста на програмата пропишана од специјалист зависи од вистинитоста на вашите одговори.

Нутриционистички препораки

Како и во повеќето случаи, многу болести може да се спречат со внимателно разгледување на нивната исхрана. Многу е корисно за вашето здравје да се придржувате на следните правила на исхрана:

 1. не треба да јадете доцна ноќе, последниот внес на храна треба да биде не помалку од 3 часа пред спиење;
 2. треба да јадете во мали делови, но често (оптимално - за 3-4 часа);
 3. полека ја консумираат храната, добро џвакаат;
 4. 20-30 минути пред јадење, треба да пиете чаша чиста, собна температура, вода;
 5. Не пијте храна или пијте ништо 30 минути по јадење;
 6. месо е подобро да се јаде варени, пареа или печени;
 7. подобро е да се замени дел од животински масти со зеленчук, бидејќи тие се помалку калорични;
 8. не пазарувај гладни;
 9. секогаш земај го во предвид калорискиот внес на конзумирана храна.

Ако сте биле на строга диета за долго време, излегувањето од него треба да биде постепено. Во спротивно, телото едноставно не може да се справи со таква остра промена во менито.

Да се ​​применат препораките на диететичар во пракса е да се обезбеди здрава, хранлива диета.

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.