Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Дерматовенеролог

Дерматовенеролог е специјалист кој претходно добил соодветна обука во областа на дијагностицирање и последователен третман на венерични и кожни болести, како и прашања на превентивна постапка во врска со нивната превенција. Покрај тоа, dermatovenereologist, исто така, ги испитува односот на болести на оваа специфичност со голем број на патолошки состојби кои се релевантни воопшто за организмот.

Дерматовенеролог: кога треба да оди на прием?

 • витилиго;
 • псоријаза;
 • себореичен дерматитис;
 • папиломи;
 • рамен црвен лихен;
 • акни, акни;
 • родилни марки;
 • брадавици, херпес, ХПВ;
 • габични лезии;
 • гонореја;
 • трихомонијаза;
 • хепатитис Ц;
 • сифилис;
 • ХИВ / СИДА;
 • гонореја;
 • урогенитална кандидијаза и кламидија;
 • розова лишаи;
 • molluscum contagiosum;
 • генитални брадавици;
 • кандидијаза;
 • себороичен дерматитис, итн.

Што се однесува до специфични области, кои вклучуваат активности на дерматовенеролог, ова ги вклучува гениталиите на жените и мажите, косата, кожата, ноктите.

Прием на дерматовенеролог: под кои симптоми треба да се третира?

 • изолација на некарактеристична специфичност од гениталните органи;
 • бело цут во устата;
 • чешање во анусот;
 • разни видови на осип на кожата.

Исто така, треба да ги потенцирате симптомите кои исто така бараат внимание на дерматовенерологот и може да укажат на веројатната релевантност за пациентот на болеста, пренос на кој беше направен преку сексуален контакт. Овие симптоми го вклучуваат следново:

 • болка и горење при мокрење;
 • вагинален или уретрален исцедок;
 • зголемена потреба за мокрење;
 • болки со различен интензитет во препоните;
 • менструални нарушувања кај жени;
 • кај мажи, болка во тестисите.

Во меѓувреме, често дури и инфекцијата што постои во телото во комбинирана форма може да продолжи без симптоми, односно во латентна форма. Врз основа на ова, сексуалните работници мора да бидат подложени на превентивни прегледи, вклучувајќи и сеопфатни лабораториски тестови.

Дијагноза на дерматовенеролог: што вклучува?

Посетата на овој специјалист бара одредени мерки, врз основа на кои ќе се направи точна дијагноза. Значи, меѓу тестовите кои се релевантни при посета на дерматовенеролог, го вклучуваат следното:

 • крвен тест за алергени, антигени, антитела;
 • алергија панел;
 • тест на флора;
 • стружење (микроскопија, ПЦР);
 • микробиологија, што подразбира садење флора во одредувањето на чувствителност на антифунгални лекови и антибиотици.

Главните дијагностички методи за консултација со дерматовенеролог вклучуваат следново:

 • дерматоскопија;
 • дијагноза за вагинална кандидијаза;
 • ПЦР, микроскопија со миење.

Како е приемот на дерматовенерологот?

Со горенаведените симптоми, треба да се пријавите за консултација со дерматовенеролог и, соодветно, за испитување. За време на почетниот преглед, докторот ќе го утврди видот и специфичноста на болеста, со доделување тестови, со чија помош ќе биде можно да се утврди која е причината за болеста. Повторно, врз основа на резултатите, дерматовенерологот ќе го пропише третманот, со кој ќе се утврди на пациентот потребните консултации во конкретниот случај.

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.