Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Андролог

Андрологијата е таков дел во модерната медицина, која истовремено граничи со неколку области во неа. Ова вклучува ендокринологија, урологија, сексопатологија, области поврзани со микрохирургија, пластична и васкуларна хирургија поврзани со овие области. Покрај тоа, како специјалист, андролог е исто така лекар кој исто така може да помогне во области како што се дерматологија и венерологија.

Дополнително, можно е да се назначи дека ирологот ги третира болестите поврзани со машкиот генитален простор, односно ги спроведува потребните дијагностики за да ги идентификува и развива соодветни превентивни мерки за такви болести. Со други зборови, ова е чисто "машки" лекар, чија компетентност ги вклучува сите оние карактеристики кои ги одредуваат разликите помеѓу мажите и жените, а тоа се анатомски карактеристики, психосексуални и ендокринолошки карактеристики.

Одделно, исто така, во андрологија исто така има детска насока. Детскиот андролог е исто така ангажиран во анатомските, психосексуалните, физиолошките и ендокринолошките карактеристики на момчињата, вклучувајќи го и третманот на болестите на репродуктивниот систем и нивната превенција.

Андролог: што го третира овој лекар

Во општиот преглед на активноста на андролог, ние го идентификувавме приближно обемот на кој се однесува оваа активност, но сега да се обратиме подетално на ова прашање. Прво, одберете ги болестите што ги третира ирологот:

 • аденомот на простатата (болест придружена со пролиферација на ткивата на органот на простатата, според природата на лезијата, аденомот на простатата е бенигна болест);
 • простатитис (оваа болест значи патолошко воспаление на кое е изложен органот на простатата);
 • фимоза (патологија, придружена со стеснување на прстенот од страна на кожичката, во врска со која станува тешко, па дури и невозможно да се отстрани главата на пенисот);
 • варикоцела (во овој случај станува збор за проширени вени во тестисите, што негативно влијае на квалитетот на сперматозоидите, што резултира со ризик од неплодност кај човек);
 • метаболичен синдром (со овој синдром се подразбира целиот комплекс на патологии кои се развиваат во однос на позадината на метаболичките нарушувања, како и на позадината на недоволното производство на хормони);
 • машка менопауза, итн

Ние, исто така, означува посебна група на патологии и нарушувања во кои е неопходно консултација со андролог:

 • сексуално преносливи болести (СПБ);
 • машка неплодност (без оглед на причините што го предизвикале);
 • патологии на рак кои ги зафаќаат машките генитални органи;
 • патологии релевантни за органот на простатата;
 • сексуална дисфункција (и физиолошката страна на проблемот и психолошката страна);
 • ендокрини патологии (инсуфициенција или, обратно, прекумерно производство на хормони);
 • проблеми решени со помош на андрогенитална хирургија (ние зборуваме за брзо обновување на сексуалната функција со постоечки дефекти во гениталната област, такви дефекти може да бидат и надворешни и внатрешни);
 • машка менопауза (овде, како во женскиот климакс, ова е физиолошко стареење на машкото тело, патологии на уринарниот систем, кардиоваскуларни и други системи и органи, поради овој фактор) може да бидат индицирани како придружни патологии.

Органи кои ги третира ирологот

Врз основа на веќе испитаните болести и подрачја со кои се занимава овој специјалист, најверојатно, читателот веќе утврди кои посебни органи се упатуваат. Како и да е, подолу, исто така, ќе ги нагласиме:

 • мочниот меур;
 • уретер;
 • бубрези;
 • уретра;
 • простата;
 • пенис;
 • тестиси;
 • уретра;
 • епидидимис, итн.

Уролог-андролог: кога е приемот неопходен?

Советување со андролог е неопходно во случаи кога се појавуваат следниве проблеми:

 • имаше одредени нарушувања на ерекцијата;
 • постојат проблеми поврзани со машка контрацепција;
 • во отсуство на проблеми со репродуктивната функција, партнерот за зачнување не се јавува;
 • постои видливо воспаление локализирано во кој било дел од гениталните органи, ова е придружено со црвенило, болка, проблеми со мокрење или абнормални празнења откриени од уретрата;
 • постојат какви било надворешни промени во карличните органи или промени поврзани со нивната густина (обликот на скротумот се менува, се појавуваат опипливи тумори, се излачуваат вените, итн.);
 • постои каква било патологија која е директно поврзана со гениталните органи (без оглед на природата на таквата патологија, вродена или стекнати);
 • знаци кои укажуваат на стареење на организмот се појавуваат предвреме (знаци кои одговараат на староста);
 • планирање на идна бременост (што значи желба да стане татко во блиска иднина, односно консултација со андролог е потребна пред зачнувањето);
 • постојат негативни промени поврзани со утринската ерекција (на пример, намалувањето) во рамките на репродуктивната возраст;
 • Приемот на андролог е исто така неопходен кога достигнува старост од 45-50 години, особено за да се убеди дека нема патолошки промени во однос на сексуалната сфера, кои најуспешно се коригираат во раните фази на подоцнежниот третман.

Детски андролог-уролог: кога да оди на прием?

Момците да го посетат овој специјалист треба да ги имаат следните проблеми:

 • појава на необични испакнатини или тумори во скротумот;
 • постои вродена или стекната патологија во вид на неизречен тестис во текот на првата година од животот на момчето;
 • погрешно уретра;
 • момчето на возраст од три години или повеќе има проблеми со пенисот поврзани со отворање на главата;
 • нема очигледни знаци кои се појавуваат кај момчињата пред возраст од 13 години;
 • проблемот со прекумерна тежина кај момче е итен, што може да биде предизвикано од повреда на производството на машки хормони;
 • уринарна инконтиненција (enuresis) по достигнување на 4-годишна возраст;
 • има потешкотии при мокрењето;
 • болка во областа на препоните, болка во гениталиите;
 • тестисите се асиметрични, постојат видливи разлики при споредување на големината на еден тестис со друг, итн.

Прием на иролог: како се случува?

Примарната посета на андрографот се базира на следниве главни компоненти:

 • собирање на медицинска историја со истражување во врска со постојните поплаки, манифестации на симптоми итн .;
 • надворешно испитување на гениталните органи, палпација преку ректумот (неговиот ѕид) на органот на простатата;
 • упатување на анализи врз основа на резултатите од приемот (брис од уретрата, ултразвук, сперма, итн.).

Многу луѓе се заинтересирани кога овој специјалист треба прво да се појави, и навистина постојат некои нијанси овде. Значи, децата не треба да посетуваат андролог како превентивна мерка - секој вид на промена е забележан од педијатар (педијатар). Што се однесува до младите, тие треба редовно да ги испитуваат андролог од возраст од 12-16 години (од почетокот на зрелиот период).

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.