Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Барајте ги најдобрите лекари во базата на податоци за медицински специјалисти

Алерголог-имунолог

Алергологијата е област на медицина која проучува различни видови на алергиски реакции и болести, како и причините кои го предизвикуваат нивното појавување, механизмите на манифестација и развој, вклучувајќи и методи на дијагностицирање, лекување и превенција. Според тоа, алерголог-имунолог е специјалист кој е директно вклучен во дијагностиката, лекувањето и развојот на превентивните методи во врска со овој тип на патологија. Размислете што точно се фокусира на активностите на овој специјалист, или поточно, што точно го третира.

Што ги третира алергистите?

Компетентноста на таков специјалист како алергиско-имунолог е фокусирана на идентификување на различни алергиски болести и реакции, чија манифестација е придружена со најразновидни симптоми, почнувајќи од баналното црвенило на кожата до сериозни манифестации, како на пример, отекување на внатрешните органи. И покрај разликата во манифестациите на секој од овие симптоми, природата на нивното појавување може да биде од општа природа, што се должи на одредената хиперсензитивност на организмот кон одредени супстанции. Во нормална состојба на организмот и неговите системи, овие супстанции не се само безбедни, но исто така безопасни, во случај на алергии, тие, соодветно, делуваат како алерген, и затоа тоа доведува до многу чудни реакции кон нив од имунолошкиот систем.

Вториот ги смета за закана и затоа предизвикува одредена реакција на нивното отфрлање. Како резултат на оваа реакција, одредени клетки на телото почнуваат да продуцираат посебен вид супстанции, кои се хистамини. Значи, хистамините, пак, имаат ефект врз хистаминските рецептори, што предизвикува силна и моментална реакција.

Механизмот што беше предизвикан еднаш со таков одговор, потоа почнува да работи како резултат на изложеност од било кој стимул. Поради оваа причина пациентите на кои им е дијагностицирана алергија често се соочуваат со мултикомпонентната сорта. Како резултат на тоа, телото репродуцира патолошка реакција против одредени алергени со слично потекло и структура, а во некои случаи реагира на различни алергени.

Кои болести ги третира алергологот?

Алергиско-имунологот врши дијагностика и последователно лекување на бројни болести, особено тие вклучуваат следново:

 • Алергиски ринитис и конјунктивитис (воспаление на носната мукоза и око конјуктива против позадината на алергиска реакција).
 • Алергиски риноконјуктивитис (сезонски), кој исто така е често дефиниран како поленска треска или поллиноза. Болеста се манифестира во форма на воспаление на кое се подложени мукозните мембрани на носот и очите, што во некои случаи е придружено со нервна реакција и дерматитис.
 • Акутна уртикарија, хронична уртикарија (болест се манифестира во форма на иритација на кожата во комбинација со формирање на рамни плускавци на неа).
 • Атопичен дерматитис (често, исто така, поради генетски абнормалности).
 • Бронхијална астма.
 • Алергиски контактен дерматитис (форма на дерматитис, манифестирана како специфична реакција на оние делови од кожата во која е направен контакт со алергенот).
 • Квинкевиот едем (карактеристичен отекување на кожата во врска со мукозните мембрани, што се јавува како одговор на организмот на дејствувачкиот алерген).
 • Несоодветен одговор на одредени видови на храна, лекови и каснувања од инсекти.

Со оглед на фактот дека главната причина за алергиски реакции од страна на телото е нејзиниот несоодветен одговор на различни видови супстанции, третманот на алергии може да се направи на два начина.

Значи, првиот од нив е третман на симптоматски, фокусиран на прекин на врската со хистамин и хистамински рецептор. За ова се користат антиалергични лекови, а нивната помош е можна само за време на нивната употреба. Позитивната страна на овој третман е дека таквата изложеност е можна и во однос на различни алергени, и одделно на неколку од нивните сорти.

Како втора насока, која се користи во третманот на алергии, се користи патогенетски третман, кој воведува екстракт од алерген во телото, поради што треба да обезбеди смалување на чувствителноста кон неа. Во овој случај, се бара да се однесува исклучително претпазливо, со прелиминарна сеопфатна дијагностика. Предноста на третманот во овој случај лежи во можноста за намалување на потребата на пациентот за употреба на антихистаминици.

Кога да се оди на алергија?

Често се случува алергиска реакција да се перцепира како сосема друга болест (ГИТ, очи, кожа, итн.), Што, пак, доведува до некои заблуди. Значи, кога треба да посетувате алергија-имунолог?

 • Ако постојат основи кои укажуваат на тоа дека болестите произлегуваат од одредена изложеност на одредени нови видови супстанции.
 • При приближување кон сезоната, претходно биле придружени со манифестации на пациентот во форма на алергиски реакции.
 • Долгорочна слабост која не ги определува специфичните причини за појава и не се излечи кога се однесуваат на други лекари. Нејзините симптоми можат да бидат не само традиционалните манифестации на алергија (иритација на мукозни мембрани, течење на носот), но исто така и кожата на осип и чешање, оток и црвенило на различни делови на телото, задушување (што е највознемирувачко за можните симптоми), нарушувања на варење (често и без посебна причина ), главоболки, генерална слабост.

За решавање на проблемот со тоа кога да закажете состанок со алергија е потребно дури и во случај на симптоми, на прв поглед за нетипични алергии. Тие вклучуваат, особено, значително зголемување на температурата, вртоглавица и пруритус за време на физичкиот напор или за време на спортските активности. Во некои ситуации, алергиските реакции се предизвикани токму од зголемените оптоварувања на телото, кои, сепак, не ги прават овие реакции повпатни.

Болести кои бараат состанок со алергија

 • Астма (алергиска). Главните симптоми на болеста се отежнато дишење и кашлица во комбинација со респираторни нарушувања.
 • Ринитис алергичен. Главните симптоми на болеста првично потсетуваат на општата (инфективна) форма на ринитис: течен назален исцедок, чешање на мукозната мембрана, кивање и назална конгестија.
 • Алергиски конјуктивитис (главни симптоми: оток на очните капаци, чешање на очните капаци, водени очи и црвенило на очите).
 • Квинкевиот едем (екстензивно отекување на мукозните мембрани и кожата, главно зафаќајќи го лицето, усната шуплина, како и ларинксот), оваа состојба може да биде закана за животот на пациентот.
 • Алергиска уртикарија (главни симптоми: плускавци, чешање на кожата).
 • Контакт и атопичен дерматитис (чешање на кожата со осип или без нив, во зависност од сортата, се фокусира на различни делови од телото).
 • Анафилактичен шок е состојба која е придружена со губење на свеста (можеби само со некои од неговите облаци) и се јавува во врска со пад на притисокот, задушување, а понекогаш и - со респираторен арест.

Покрај тоа, кога се случуваат сезонски алергии, на пример, повеќе од еднаш, прашањето кога да се контактира со алергиско-имунологот, се чини, го одредува одговорот без дополнителни објаснувања, односно предвидува спроведување на оваа акција пред започнувањето на егзацербацијата. Додадовме дека усвојувањето на превентивни мерки ќе ви овозможи максимално да ја заштитиме проблематичната за алергиска сезона.

Доколку потрагата по алергија вклучува да се свртиме кон навистина добар специјалист, а наоѓањето на еден ќе успее, тогаш можеме да очекуваме дека ова ќе биде придружено со зголемено внимание на состојбата на пациентот, како и фактот дека контактот со овој специјалист ќе биде долг и ефикасен.

Вреди да се забележи дека алергиските реакции, за разлика од голем број различни болести (на пример, иритација на кожата на рацете), се карактеризираат со присуство на проблеми на внатрешниот ред во телото, а не само факторите кои влијаат однадвор. Еден добар алерголог ќе може да не само да лечи алергии, туку и да даде совети за превентивни мерки за неговата состојба, заедно со објаснување за општите мерки во случај на напади.

Во моментов има многу различни лекови, со чија помош можете ефикасно да се борите против алергии. Важна поента е дека навремениот почеток на третманот често ви овозможува целосно да се опоравите од алергии.

Во меѓувреме, само квалификуван алерголог-имунолог ќе може да го направи вистинскиот избор на тактики за третман, па затоа потрагата по добар алерголог бара исклучително внимание и одзема време - само ова ќе го реши овој вид на проблем во најкус можен рок.

Сподели го овој напис:

Вчитувајќи урнатините ...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.