Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Географски јазик: симптоми и третман

Географски јазик - главните симптоми:

 • Горење јазик
 • Зголемена чувствителност на јазикот
 • Дамки на јазикот
 • Плечен јазик
 • Свирачки јазик
 • Губење на чувствителност на јазикот

Географски јазик или десквамативен глоситис е патологија која се карактеризира со присуство на воспаленија и дистрофични процеси на површината на јазикот. Ова се должи на кршење на процесот на исхрана на јазични ткива. Карактеристична манифестација на болеста е присуството на пилинг или лупење на јазик што лекарите го нарекуваат десквамација.

Таквите знаци го прават тоа слично на географската карта, па болеста и стекнале соодветно име. Важно е да се знаат причините за развојот на оваа состојба, со цел да се изврши во времето и нејзиниот третман и третманот на болеста што предизвикало формирање на географски јазик.

Симптоми

Повеќето симптоми на болеста се појавуваат на латералната или задната површина на јазикот, каде што погодените области на јазичниот епител се локализирани. Подоцна, на јазикот се појавуваат точки од различни нијанси, од сива до розова, кои имаат неправилна форма. Пациентот најчесто не се жали на симптомите кои се појавија, па затоа знаците на патологија обично се наоѓаат при испитувањето на усната шуплина поради друга причина (на пример, кај стоматолог или ENT клиника). Некои иритирачки фактори, како што се кисела или зачинета храна, сепак, имаат тенденција да предизвикаат следниве живописни симптоми:

 • горење, шевове и чешање;
 • губење или егзацербација на чувствителноста на јазикот.

Важно е да ги забележите овие симптоми на време и да одите во медицинска установа за дијагноза и третман. Неопходно е да се направи ова, бидејќи географскиот јазик е еден вид на сигнал дека болеста настанала во телото или се развива болест.

Причини

Географскиот јазик се појавува поради:

 • нарушувања во метаболизмот на витамини (особено на групата на витамин Б). Ова ги вклучува сите витамини во оваа група. Конкретно, нарушувањето на метаболизмот на витамин Б1 предизвикува бери-бери, патологија која се карактеризира со нервни и дигестивни нарушувања. Повреда на размена на Б2 предизвикува воспаление на површината на усните и јазикот, кои се придружени со крварење, горење, пукнатини. Недостатокот на витамин Б6 ќе доведе до оштетување на ткивото на кожата кај децата и кај возрасните, што ќе го оневозможи брзо заздравување на раните. Недостатокот на витамин Б12 ќе предизвика анемија од пернициозниот тип, придружен со оштетена крвна формација и формирање на црвени крвни клетки во коскената срцевина. Повреда на витамински метаболизам е главната причина за развојот на географскиот јазик на детето;
 • болести на дигестивниот тракт;
 • гастрични заболувања. Ова ги вклучува сите видови на гастритис и други воспалителни процеси во стомакот - гастродуоденит , како и улкуси во стомакот кај деца и возрасни;
 • малапсорпциски синдром. Тоа е неуспех на процеси како што се варење и пренесување на храна во тенкото црево;
 • заболување на црниот дроб. Оваа група ги вклучува сите видови на хепатитис ;
 • панкреасни болести. Најчесто, географскиот јазик се појавува при акутен и хроничен панкреатит . Во исто време, процесот на варење се карактеризира со само-варење на ензими кои панкреасот лачи, што доведува до формирање на токсини. Тие влегуваат во органите преку циркулаторниот систем и предизвикуваат сериозна штета за нив;
 • болести на ендокриниот систем (надбубрежните жлезди или тироидната жлезда);
 • автоимуни патологии, чии причини е високата активност на имунитетот, која ги уништува клетките на сопственото тело. Тие вклучуваат лупус еритематозус , ревматоиден артритис ;
 • тешки вирусни инфекции. САРС , екссудативна дијатеза (почести кај деца) се сметаат за оваа група на болести;
 • патологија на усната шуплина. На пример, оваа група вклучува појава на јазикот со набори (нарушување што се јавува кај деца од раѓање);
 • малигни и бенигни неоплазми;
 • дијабетес мелитус .

Дијагноза на болест

Географскиот јазик е доста лесно да се дијагностицира. Лекарот ќе може да направи дијагноза врз основа на:

 • жалби на пациентот за присуство на непријатност во јазикот;
 • картички на болести (ќе му помогне на специјалистот да ги утврди причините за болеста);
 • податоците добиени при увидот на усната шуплина, што дава комплетна слика за болеста.

Географскиот јазик на дете или возрасен, исто така, бара жалба до стоматологот и гастроентерологот за да ги утврди факторите кои влијаеле врз појавата на болеста.

Географски јазик на детето

Третман на болест

Географскиот јазик нема специјално развиени методи на лекување. Можете да се ослободите од оваа болест само ако ја излекувате болеста што доведе до развој на овој проблем. Најчесто, пациентот треба да ги третира органите на дигестивниот тракт и ендокриниот систем.

Третманот на географски јазик ќе биде ефикасен ако пациентот ги следи следниве насоки:

 • дијагноза на усната шуплина. Тоа подразбира откривање на забите кои се зафатени од вина или кариес кај деца и кај возрасни. Тие се третираат како извор на инфекција. Исто така, лекарот помага да се изберат соодветни средства за чистење на забите;
 • отфрлање на лоши навики (особено пушење);
 • отстранете ја од исхраната многу солена, зачинета, кисела, топла или ладна храна;
 • земање на потребните витамини;
 • спроведување алкално испирање, примена на лекови против болки на површината на јазикот со светла манифестација на симптоми;
 • терапија која има за цел да ја намали алергиската активност.

Географскиот јазик не е независна болест, односно не бара употреба на специфичен третман. Географскиот јазик кај децата, како и кај возрасните, укажува на присуство на посериозна болест која бара итен третман на лекар.

Болеста може да се излечи со помош на народни лекови. Особено, се препорачува како дополнителна мерка за да се исплакне устата со декорации направени според популарните рецепти.

Најпопуларните народни лекови се:

 • календула лушпа. За да го подготвите, треба да го земате цвеќето од растението, истурете ја зовриената вода и оставете да се вари во водена бања или на тивок оган до 15 минути. Овој народен лек треба да исцеди и да го исплакне усната шуплина 5 пати на ден 2-3 минути пред приемот;
 • дабови лушпа. Овој лек е направен од кората на дабот, исто како и лушпата на calendula, но треба да се вари на половина час. Оваа лушпа помага да се врати оштетеното ткиво на јазикот;
 • мешавина од дабови кора со камилица и мудрец. Народни рецепти велат дека треба да ја земете секоја состојка на лажичка, истурете вода што врие и врие 10 до 15 минути. Откако е неопходно да го затегнете овој народен лек, изладете го и користете го за да ја исплакнете устата неколку пати на ден;
 • сончогледово масло. Третманот со овој народен лек вклучува прелиминарен вриење на маслото за да се обезбеди нејзиниот стерилитет. Тогаш треба да го оладите. Овој производ се препорачува за бањи - тоа ќе го олесни непријатноста и болката во јазикот.

Превенција на болести

Оваа болест ги вклучува следниве превентивни мерки:

 • прием на комплекси со есенцијални витамини, воведување на зеленчук и овошје богато со витамини, зелена боја, производи базирани на млеко и месо;
 • да се ослободиме од лошите навики (пушење, пиење алкохол, големи количини шеќер);
 • навремена дијагноза и третман на болести од соматски тип;
 • одржување на орална хигиена. Оваа точка обезбедува навремена идентификација на заболените заби, непцата и нивниот третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате географски јазик и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: стоматолог , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Рак на коренот на јазикот (појавување симптоми: 2 од 6)

Рак на коренот на јазикот - формирање на овој орган на малигната неоплазма од епителните клетки на нејзината мукоза. Кај болеста, карактеристично е постепено локално или дифузно набивање на ткивата на јазикот, а на него често се формираат и чирови и патолошки процеси со различни големини. Поради фактот што болеста е брзо, со метастази во голем број на локализирани лимфни јазли, дишни патишта, мозок и црн дроб, тој има многу лоша прогноза. Исклучок е неговиот навремен третман во првата или втората фаза, кога симптомите се уште не се изречени и ширењето на метастази не се почитува. Но, во оваа фаза, ракот ретко се дијагностицира.

...
Склопен јазик (појавување симптоми: 2 од 6)

Склопениот јазик (скротален јазик) е конгенитален абнормален феномен кој се карактеризира со нарушена форма и големина на органот. Промени предизвикани од деформација на мускулите. Надворешно, овој феномен се карактеризира со зголемена големина на јазикот и лобуларна структура. Патологијата е забележана и кај возрасни и кај деца, меѓутоа, во втората длабочина на наборите на јазикот е многу помалку.

...
Стоматитис (појавување симптоми: 1 од 6)

Стоматитис е воспалителна болест во која малите чирови се појавуваат на оралната мукоза. Тие се прилично болни, нивниот изглед може да се должи на различни причини. Стоматитис, чии симптоми главно се предизвикани од габична, бактериска или вирусна инфекција, во третманот бара елиминација на факторот кој е трауматичен за него.

...
Глоситис (појавување симптоми: 1 од 6)

Глоситис е акутна инфламаторна болест на јазикот. Патолошкиот процес е предизвикан од габични организми или вирусна микрофлора. Во повеќето случаи, глоситисот е позадинска болест на стоматитис или се јавува истовремено со него. Ограничувања во однос на полот и возраста, бр. Болеста влијае и на возрасните и на децата.

...
Анемија од дефицит на железо (појавување на симптоми: 1 од 6)

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
гастроентеролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .