Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Апсцес на заб: симптоми и третман

Заб апсцес - главните симптоми:

Заб апсцес - акутно гноен воспаление, кое е локализирано во коренот на забот. Оваа болест често се нарекува флукс. Причините за патологијата се сите видови на бактерии, кои, продирајќи во коренот, се размножуваат и предизвикуваат воспаление, кое понатаму може да доведе до супурација. Во напредни случаи, сепса се развива.

Флуксот е последица на воспаление, предизвикува отекување на непцата, болка и непријатен мирис од устата. Болеста се дијагностицира за време на испитувањето во стоматолошка клиника. По анализите на крвта, се утврди причината што ја предизвикала оваа патологија.

Третманот ќе биде конзервативен, тоа е, со помош на лекови и испирање. Ако аутопсијата не се случи произволно, тогаш се применува оперативна интервенција: се отвора апсцес, самиот корен е запечатен или отстранет. Прогнозата е позитивна во 98% од случаите.

Етиологија

Воспалението се јавува кога патогените микроорганизми навлегуваат во пулпата, и тоа е мек дел, кој е пробиен со нервни завршетоци и крвни садови.

Микробите лесно продираат во пулпата низ пукнатини или кариозни формации на горниот слој на емајл. Бидат фиксирани таму, почнуваат активно да се размножуваат, што доведува до формирање на торба со патогена течност внатре.

Експертите ги идентификуваат главните фактори кои се поволни за појава на таква болест:

 • сите видови стоматолошки заболувања;
 • поради нарушување на интегритетот на забот (пукнатини, чипови, кариесни лезии);
 • поради непочитување на правилата за обработка во стоматолошката ординација;
 • во случај на повреда на оралната лигавица;
 • неусогласеност со личната хигиена;
 • користејќи нечија четка;
 • заразни болести - болки во грлото , грип , ангина ;
 • гингивит ;
 • пародонтална болест ;
 • хронични болести.

Во ризик се луѓето со рак, со тежок дијабетес .

Слаб имунолошкиот систем може да придонесе за појава на сите видови патологии, бидејќи заштитните функции се инертни и телото не може да се справи со проблемот со текот на времето.

Заб апсцес

Класификација

Ремниот апсцес на забот е поделен на неколку видови.

Во зависност од степенот и местото на оштетување, постојат:

 • Периодонталниот воспалителен процес - произлегува од пародонталниот џеб и постепено се движи до коренот. Во овој случај, неопходно е да се направи отстранување и протетика на локацијата. Силен непријатен мирис, воспалителни секрети, силна подвижност на круната.
 • Периапични - со губење на одржливоста на пулпата, воспалението почнува со супурација. Во овој случај, елиминацијата на формирањето на туморот е соодветна. Овој тип на болест е придружен со силна чувствителност на ладна, топла и цврста храна.

Можете исто така да ги разликувате честите случаи на болеста:

 • Мудрост заб апсцес. Во повеќето случаи, ова се должи на локацијата на стоматолошката единица. Забот може да се внесе во меките ткива, а за време на неговото отстранување потребно е да се примени постапка на дробење, по што фрагментот може да остане во ткивата, што предизвикува воспаление.
 • Воспаление на непцата. Во овој случај, мукозната мембрана на усната шуплина е воспалена, а коскените ткива остануваат здрави, но целото лице отекува околу вилицата. Ако не се лекува, воспалението може да оди и на коскеното ткиво.
 • Воспаление на коренот - периапичен апсцес.

Од природата на протокот постојат две форми - акутна и хронична. За лекување на хроничната форма е многу потешко и подолго.

Симптоматологија

Главните симптоми на флукс се следниве:

 • напади на акутна болка;
 • силна чувствителност при џвакање, менување на температурата;
 • чувство на горчина во устата;
 • несоница;
 • слаб апетит или недостаток на тоа;
 • висока температура;
 • лош здив;
 • воспаление и отекување на лицето;
 • главоболки;
 • оток на лимфните јазли во вратот и субмандибуларниот.

Во ретки случаи, флуксот еруптира сам по себе, по што симптомите се намалуваат, но болеста не оди никаде, туку паѓа под вилицата. Како што воспалението се влошува, интоксикација на организмот е забележана кај производите од витална активност на патогената микрофлора, потоа се додаваат следниве симптоми:

 • гадење;
 • општа слабост;
 • вртоглавица;
 • треска

Недостатокот на третман неизбежно ќе доведе до развој на тешки компликации.

Симптоми на апсцес на забот

Дијагностика

На првичниот визуелен преглед на пациентот е прелиминарна дијагноза.

Дополнителни процедури за појаснување на дијагнозата ќе бидат како што следува:

 • Х-зраци, за да се одреди областа на воспаление и да се утврди дали коската е засегната;
 • со крвен тест ќе се покаже присуство на воспаление (зголемување на белите крвни клетки и црвените крвни клетки);
 • бактериолошка анализа на плунковната течност.

Во некои случаи, диференцијалната дијагностика ќе биде потребна за болести како што се периоститис , остеомиелитис и максиларна циста.

Третман

Патологијата бара квалификуван преглед и висококвалитетно, навремено лекување.

Следниве методи ги користат стоматолозите за лекување на воспаление и нејзините компликации:

 • антибиотска терапија - антимикробни агенси го елиминираат патогениот микроорганизам на патогената микроорганизација, го спречуваат појавата на компликации, ја олеснуваат запуханоста;
 • испирање на устата со антисептици - го спречува ширењето на инфекцијата на соседните ткива, предизвикува отворање на испакнатините, растворот се користи само на собна температура;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • третман на отворени инфицирани канали со вежба - стоматологот ги чисти каналите од остатоци од храна и патолошки секрети, а потоа го затвора отворот;
 • хирургија - елиминирање на фокусот на инфекција, која се шири до најблиското ткиво, влијаејќи на дното на устата.

Апсцес по отстранувањето на забот за мудрост е можен ако постапката е извршена во клиника со слаб квалитет со нарушување на санитарните стандарди и стерилитетот на инструментите.

Воспалителни процеси може да започнат поради невнимание на пациентот до рецепт на специјалист (кога, што и како да се јаде, како да се третира усната шуплина).

Во овој случај, народните лекови не се исклучуваат, туку само по консултација со лекар.

Можете да го користите следново:

 • испирање со раствор од сода, со сол, со камилица;
 • Пулпата од алое е најсилниот антисептик со антиинфламаторни својства.

Како независен третман на таквите фондови е непрактично да се разгледа.

Можни компликации

Забниот апсцес е опасен патолошки процес, кој, ако не го одложи или доцни, ги има следните последици:

 • крвна инфекција, кога патогената микрофлора влегува во крвотокот, што може да предизвика септичен шок;
 • развојот на суппурацијата доведува до интоксикација ;
 • воспаление на коскеното ткиво.

Вие не треба да дозволите такви сериозни последици за телото и за имунолошкиот систем. Во времето преземени мерки за да се спречи воспаление - залог на целосна наплата.

Превенција

Усогласеноста со основните правила за орална нега ќе биде главната превентивна мерка:

 • четкајте ги забите двапати на ден;
 • користете специјални средства за испирање;
 • исплакнете ја устата по секој оброк со обична вода;
 • периодично дезинфицирајте ја четката, периодично менувајте ја;
 • лекувајте ги стоматолошките болести на време.

Неопходно е да се посети стоматолошката клиника двапати годишно за да се спречи појава на патолошки процеси. Превенцијата треба да се спроведува кај деца и кај возрасни.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате абсцес на заб и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Труење со жива (појавување симптоми: 8 од 20)

Труење со жива - едно од најсериозните труења на телото, што е опасно од неговите последици. Најчесто, живата влегува во човечкото тело во форма на прашина или пареа, со дишење или храна. Доколку оваа супстанца се појави во мала количина и само еднаш, тоа нема да нанесе штета на здравјето - живата ќе се отстрани од телото без дополнителни дејства. Кога се пушта во крвта - низ бубрезите со урина, во дигестивниот тракт - со измет. Таквиот метал, влегувајќи во телото, не се апсорбира во ткивото и не се менува.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 7 од 20)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Лептоспироза (појавување симптоми: 7 од 20)

Лептоспирозата е болест од инфективна природа, која е предизвикана од специфични патогени на родот Лептоспира. Патолошкиот процес првенствено ги погодува капиларите, како и црниот дроб, бубрезите и мускулите.

...
Хроничен пиелонефритис (појавување симптоми: 7 од 20)

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

...
Легионерска болест (појавување симптоми: 7 од 20)

Легионерската болест или легионелозата е бактериска инфекција која најчесто се манифестира како тешка форма на пневмонија. Типичен израз на болеста е интоксикација и нарушено функционирање на централниот нервен систем и бубрезите. Понекогаш, за време на болеста, се јавуваат респираторни и уринарни системи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .