Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Затворен јазик: симптоми и третман

Затворен јазик - главни симптоми:

 • Лош здив
 • Горење јазик
 • Болка во јазикот
 • Зголемена чувствителност на јазикот
 • Црвенило на јазикот
 • Зголемување на јазикот
 • Брегови на јазикот
 • Ѓубре непријатност
 • Атрофија на филиформни папили на јазикот

Склопениот јазик (скротален јазик) е конгенитален абнормален феномен кој се карактеризира со нарушена форма и големина на органот. Промени предизвикани од деформација на мускулите. Надворешно, овој феномен се карактеризира со зголемена големина на јазикот и лобуларна структура. Патологијата е забележана и кај возрасни и кај деца, меѓутоа, во втората длабочина на наборите на јазикот е многу помалку.

Етиологија

Причините за преклопениот јазик се различни.

Склопениот јазик може да биде предизвикан од негативен ефект врз телото на една бремена жена:

 • зрачење;
 • заразни болести од разни видови;
 • чест престој во стресни ситуации;
 • токсини;
 • недостаток на исхрана.

Сепак, постојат случаи кога болеста не се појави од раѓање, туку се развива во зрелоста.

Факторите на нејзината прогресија може да бидат:

 • хемиски или термички ефекти;
 • хронични заболувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • патологија на кожата;
 • колагеноза ;
 • деформација на трофичната функција на мукозната мембрана;
 • ендокрини нарушувања;
 • инфекција;
 • повреда на органите;
 • ментални нарушувања;
 • патологија на централниот нервен систем.

Прекумерното производство на витамини, елементи во трагови и минерали, како и функционална метаморфоза во телото, исто така може да предизвика стекнување на патологија.

Класификација

Класификацијата на болеста е направена во зависност од обликот на наборите кои се формирани во регионот на овој орган.

Преклопувањата се:

 • реси;
 • длабоки надолжни;
 • попречно;
 • помалку длабоко;
 • насочена кон длабоката надолжна преграда.

Локализацијата на главниот надолжен напад обично се означува од врвот до средната линија. Тоа е најдлабоко, и двата попречни и надолжни жлебови доведуваат до тоа. Врз основа на Меѓународната класификација на болести МКБ-10, преклопениот јазик го има шифрата K14.5.

Симптоматологија

Текот на болеста е асимптоматски. Устата се отвора нормално, кожата не се менува. Слузницата е бледо розева боја. Сепак, телото има зголемена големина. Во третиот дел од пациентите постои атрофија на филиформни папили, поради што е изменета појавата. На задната и страничните површини се означени вдлабнатини.

Свиткан јазик

Идентификувајте ги главните фактори кои можат да го стимулираат глоситисот на јазикот, имено:

 • заразни болести;
 • рак;
 • хемиска експозиција;
 • изложеност на радијација.

Исто така преклопен глоситис може да биде знак за развој:

Таквите болести бараат навремен и сериозен третман.

Преклопен глоситис има некои симптоми за време на егзацербација:

 • чувство на болка и горење;
 • кога интеракција со топла и зачинета, гори се зголемува;
 • непријатен мирис од устата;
 • изречена црвена боја;
 • непријатна сензација додека џвака;
 • хиперсензитивност на органи.

Во отсуство на соодветен третман, глоситисот може да предизвика развој на болеста на органите за варење.

Дијагностика

За да се дијагностицира патолошки феномен, специјалист мора:

 • да ја испита медицинската историја на пациентот;
 • да се распрашува за жалбите на пациентот;
 • спроведе темелна инспекција.

Обично, визуелното препознавање на свитканиот јазик е доволно за дијагностицирање на болест. Сепак, неопходно е да може да се разликува од склерозирачкиот глоситис, што е јасен знак за терциерниот сифилис .

Кога сифилис груби збира што предизвикува печат на сврзното ткиво, исто така е можно губење на подвижноста на телото. Во скроталниот јазик, органот е активен, наборите се флексибилни.

Третман

Третманот на таквата патологија како преклопен јазик не предизвикува никакви посебни потешкотии. Доволно е да се спроведат навремени хигиенски процедури на усната шуплина со цел да се спречи прогресијата на болеста, како и со тивок тек, болеста не предизвикува значителни непријатности кај пациентот.

Доколку не е достапна соодветна орална нега, може да се појават воспалителни процеси, кои може да предизвикаат габична инфекција. Во овој случај, мора да го посетите стоматологот, кој, всушност, е ангажиран во лекувањето на ваквите проблеми.

Ако пациентот е дијагностициран со габична или бактериска болест, се назначуваат:

 • антиинфламаторни лекови;
 • антифунгални агенси;
 • имуномодулатори;
 • антисептички препарати.

Ако се препознае кандидијаза , тоа е пропишано:

 • калење со анилни бои;
 • Клотримазол (крем).
Клоримазол Крем

Ако пациентот е само загрижен за болката, треба да ја исплакнете устата со антисептички препарати, да користите бања за уста со раствор од цитрал и да го нанесете лекот со анестезин на јазикот на јазикот.

Третманот на преклопениот јазик може да се изврши хируршки. Тој се користи многу ретко во случај на долго егзацербација. Бразите на органот се зашиени во операцијата, а третманот кој има цел да се опорави се применува со употреба на лекови и ласер.

Постоперативниот период минува доволно брзо ако пациентот се придржува до препораките на специјалист:

 • го набљудува говорот на мирот;
 • диета;
 • ограничување на движењата за џвакање.

Прогнозата е поволна, бидејќи склопениот јазик не е комплексна болест.

Превенција

Во присуство на таква болест како преклопен јазик, не е неопходно да се прибегне кон самотраѓање, но потребно е да се набљудува од страна на специјалист и да се врши дневна орална нега која се состои од:

 • испирање на устата;
 • темелно чистење на отстранливи протези по јадење (кога се користи);
 • отфрлање на зачинета, кисела, солена храна, како и премногу топли или ниски температури;
 • употребата на паста за заби посебно дизајнирана за такви цели;
 • одбивање на употреба на алкохолни пијалоци, пушење.

Редовните посети на стоматолозите од страна на секој пациент е предуслов за спречување на болеста.

Соодветната орална нега може да ги уништи бактериите, со што се спречува појавата на воспалителни и инфективни процеси во лезијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате склопен јазик и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: стоматолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Глоситис (појавување симптоми: 4 од 9)

Глоситис е акутна инфламаторна болест на јазикот. Патолошкиот процес е предизвикан од габични организми или вирусна микрофлора. Во повеќето случаи, глоситисот е позадинска болест на стоматитис или се јавува истовремено со него. Ограничувања во однос на полот и возраста, бр. Болеста влијае и на возрасните и на децата.

...
Рак на јазикот (појавување на симптоми: 4 од 9)

Рак на јазикот - малигна неоплазма формирана од епителните клетки лоцирани на јазикот. Овој тип на онкологија е исклучително редок и влијае главно на машкиот. Просечната возраст на жртвите е шеесет години. На местото на локализација, најчесто се формира на латералната површина или на средниот дел на јазикот, е поретко на коренот, грбот и врвот на јазикот. Откривањето на туморот е доста лесно, бидејќи се формира на видливите делови на органот.

...
Стоматитис (појавување симптоми: 2 од 9)

Стоматитис е воспалителна болест во која малите чирови се појавуваат на оралната мукоза. Тие се прилично болни, нивниот изглед може да се должи на различни причини. Стоматитис, чии симптоми главно се предизвикани од габична, бактериска или вирусна инфекција, во третманот бара елиминација на факторот кој е трауматичен за него.

...
Географски јазик (појавување симптоми: 2 од 9)

Географски јазик или десквамативен глоситис е патологија која се карактеризира со присуство на воспаленија и дистрофични процеси на површината на јазикот. Ова се должи на кршење на процесот на исхрана на јазични ткива. Карактеристична манифестација на болеста е присуството на пилинг или лупење на јазик што лекарите го нарекуваат десквамација.

...
Рак на коренот на јазикот (појавување симптоми: 2 од 9)

Рак на коренот на јазикот - формирање на овој орган на малигната неоплазма од епителните клетки на нејзината мукоза. Кај болеста, карактеристично е постепено локално или дифузно набивање на ткивата на јазикот, а на него често се формираат и чирови и патолошки процеси со различни големини. Поради фактот што болеста е брзо, со метастази во голем број на локализирани лимфни јазли, дишни патишта, мозок и црн дроб, тој има многу лоша прогноза. Исклучок е неговиот навремен третман во првата или втората фаза, кога симптомите се уште не се изречени и ширењето на метастази не се почитува. Но, во оваа фаза, ракот ретко се дијагностицира.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .