Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сува дупка: симптоми и третман

Сува дупка - главните симптоми:

Сув бунар е ретка компликација што може да се појави после екстракција на заби. Оваа патологија е забележана кај пет проценти од пациентите. Обично, по отстранување на дупката, формира крвен згрутчување во бунарот, тоа е тоа што помага раната да расте побрзо. Ако настане оштетување на згрутот или целосно паѓа надвор од дупката, тогаш може да се развие воспаление, ќе се појават болки, отоци и треска. Ова значи дека инфекцијата влезе во раната.

Етиологија

По операција за отстранување на заб формира згрутчување на крвта во дупката, што е заштита за отворена рана. Во случај на нарушување на нејзиниот интегритет, инфекцијата може да навлезе во раната и да започне воспаление.

Следните фактори можат да влијаат на ова:

 • несоодветно отстранување, лоша санитација;
 • разни повреди за време на операцијата;
 • неуспехот да се следи забниот совет по отстранувањето на забот за мудроста;
 • несоодветна грижа за усната шуплина по отстранувањето;
 • намален имунитет;
 • разни болести, вклучувајќи алергии;
 • земање контрацептивни средства;
 • со останатите фрагменти, цисти, корени;
 • вежбање, сауна, алкохол, цврста или топла храна.

Во некои случаи, ова може да се случи ако некое лице пуши веднаш по отстранувањето: никотин има штетен ефект врз оралната мукоза. За време на вдишување на воздух, прашината или другите честички може да влезат во устата и да предизвикаат инфекција. Поради ова, ќе има воспаление.

Исто така, после извлекување на забите може да дојде до сув бунар, ако започнете со плакнење на првиот ден. Можно е дека воспалението може да започне откако неискусниот лекар го отстранува забот на мудроста или како резултат на слабо згрутчување на крвта. Покрај тоа, повтореното крварење може да го измие згрутчето: ова обично се јавува три часа по анестезијата.

Класификација

Сува бунар може да има неколку форми на развој, имено:

 • Serous. Кога се случува воспаление, болка, отекување на меките ткива на непцата, сепак, нема температура и нема исцедок.
 • Пултурен. Наспроти позадината на воспаление во дупката се формира гној. Во оваа форма на патологија, гума за џвакање станува сина боја и отекува.
 • Пулпентен некротичен. Оваа форма на болеста е најтешка. Често, третманот на таква состојба може да биде само хируршка интервенција. Пациентот има остра болка, која му дава на увото, храмот и вилицата. Човекот не може да ја отвори устата, неговата температура се крева, неговите непца се појавуваат и се појавува непријатен миризлив мирис. За време на хируршкото отворање на дупката, неговото дно е покриено со сив цут на мртво ткиво.

Раниот третман го елиминира развојот на компликации.

Симптоматологија

Околу половина час по отстранувањето на забот, крварењето запира и формира тромб во дупката. На овој начин, телото е заштитено од инфекција во отворена рана. Но, ако поради некоја причина тоа не се случи, тогаш се јавува сува дупка синдром. Во медицината, исто така се вика алвеолитис .

За таков услов се карактеризира со:

 • остар, остра болка што ќе му ја даде на вилицата, храмот, увото;
 • непријатен мирис на гниење од устата;
 • зголемување на телесната температура до 38 °;
 • појава на сив цут;
 • формирање на пури;
 • црвенило и отекување на меките ткива на непцата;
 • отечени лимфни јазли во вратот;
 • општа слабост.

Не мешајте го фиброзниот филм, кој е формиран на згрутчувањето на вториот ден, со гној. Се чини дека се случува производство на фибрин - тоа е природен процес во оваа ситуација.

Сепак, главен знак на појава на алвеолитис е отсуство на згрутчување на крвта во бунарот. Ако се случи тоа што тој падна, веднаш треба да се консултирате со специјалист - стоматолог. Навременото лекување ќе доведе до позитивен резултат.

Сува дупка

Дијагностика

Сува дупка по извлекување на забите изгледа како длабока рана во гума за џвакање, која има одредена нијанса и нездрава боја. Дијагностиката може да се направи независно, но за да се започне со третман на таквата патологија, неопходно е да се консултира лекар.

Како што споменавме порано, карактеристичните знаци на алвеолитис се: акутна болка, црвенило на меките ткива на непцата, треска.

Во условите на стоматолошката клиника се изведуваат следните дијагностики:

 • Визуелна инспекција од страна на стоматолог од погодената област. По дијагнозата, тој пропишува комплекс на лекови и изведување на одредени процедури.
 • Одредување на степенот на оштетување и избор на методи на терапија.
 • Комплетна крвна слика за правилна дијагностицирање на патологијата.
 • Болеста се дијагностицира визуелно, но во некои случаи, стоматолог може да препише електромиографија на лицето. На овој начин, лекарот ќе утврди кои нерви се оштетени.
 • Х-зраци Ова може да бидат панорамски слики или радиографии.
 • Компјутеризирана томографија со конусен зрак. Често се користи при дијагностицирање на алвеолитис.

Дијагнозата на алвеолитис во домот може да се изврши со помош на термовизиска слика: на местото на отстранување, ќе се забележи зголемување на температурата.

Третман

Од погоре, јасно е дека на сува бунар се дијагностицира врз основа на Х-зраци и визуелна инспекција на оштетената област.

Третманот на таквата патологија го изведува стоматолог кој го извади забот.

Терапијата се изведува во неколку фази:

 • локална анестезија;
 • антимикробен третман - сите неопходни лекови се инјектираат со тап широк игла шприц;
 • чистење на дупката од гној и остатоци од храна;
 • Се изведува киретажа - стружење со специјална хируршка лажица на внатрешната површина на дупката;
 • миење на добро чистено со антисептик;
 • инсталација на аналгетски и дезинфициентни лекови под стерилна облекување.

Бидејќи болеста има различни форми на развој, завојот се менува со различна периодичност. На пример, кога се открива сериозна форма, таа мора да се промени за прв пат секој втор ден по апликацијата, а потоа на секои три дена. Но, со гноен и гноен-некротичен - секој ден. Покрај тоа, со последните две форми, антибиотиците треба да се земат со широк спектар на дејства.

За да се забрза процесот на лекување, се препишуваат физиотерапевтски процедури, на пример, орални бањи. Тие содржат раствор со сок, исто така се прифаќаат аналгетици. Резултатот може да се види за неколку дена или недели: сето тоа зависи од тежината и формата на болеста.

Но, постои уште еден метод на терапија. Се употребува кога згрутчото само испадна, а храната сè уште не стигнала таму, нема формирано гној. По анестезија и киретажа, крварењето повторно се отвора. Лекарот поставува антисептик, малку смрди на рабовите на дупката и наметнува тампон. Така се повторува згрутчувањето на крвта.

Постојат случаи кога пациентот веднаш не побара помош, а болеста оди во напредната фаза. Потоа за третман користат потентни лекови и дополнителни методи на терапија.

Значи, третманот на напредната патологија е како што следува:

 • по чистење на бунари, неопходно е да се стави во него тампон импрегниран со антибиотици, а исто така неопходно е да се применат и антиинфламаторни лекови;
 • задолжителни антистатички блокади;
 • употребата на протеолитички лекови (тие ќе помогнат во чистење на внатрешната површина на дупката од мртво ткиво);
 • блокада на нервите долж целата должина, ако воспалението зафати голема површина;
 • користење на микробранова и ласерска терапија, ултравиолетово зрачење;
 • пропишува топло плакнење на устата со раствор од калиум перманганат и сода бикарбона;
 • во внатрешноста користат витамини и аналгетици.

Локалната експозиција се изведува дневно една недела. По овој пат, раната почнува да се затегнува. По околу две недели, едемот ќе престане, воспалението ќе исчезне, а раната целосно ќе заздрави. Кога пациентот ќе се ослободи од проблемот, треба да види лекар кој ќе спроведе физички преглед.

Можни компликации

Откако лицето ќе го извади забот, крвта се акумулира во дупката, која се згуснува со текот на времето и формира крвни згрутчувања. Таа ја штити отворената рана од инфекција.

Ако се случи згрутчувањето да падне или ако лицето случајно го измие, тогаш по неколку дена може да започне воспалителниот процес - дупката не се лекува.

Третманот започнат во вистинско време ќе ја спречи компликацијата, но ако тоа не се направи, тогаш воспалението ќе продолжи и ќе ги покрие соседните меки ткива.

Превенција

Алвеолитис може да започне во првите денови по екстракцијата на забите. Главната работа што треба да ја направи лицето не е да го оштети обликот на крвта.

За да го направите ова, мора да следите некои препораки:

 • се откаже од тешка и топла храна;
 • не можете да пиете преку цевката;
 • не можете да плукате многу плунка;
 • одбиваат темелно да ја исплакнат устата и другите груби дејства;
 • престанете со пушењето, бидејќи никотин го зголемува ризикот од сува дупка;
 • проверете со вашиот лекар за ефектот на лековите што ги земате, можеби тој ќе советува нешто друго или дури и ќе ги забрани некое време.

По извлекувањето на забите, лекарите секогаш препорачуваат посебна грижа за усната шуплина додека дупката е затегната. На пример, треба да пиете повеќе вода и не можете да ги миете забите првиот ден. Може да се употребат устата за миење садови. Усогласеноста со сите стоматолошки совети ќе помогне да се спречи појавата на алвеолитис (сува дупка), а лекувањето на отворена рана ќе се случи без никакви посебни компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате сува дупка и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот стоматолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Афтозен стоматитис (појавување на симптоми: 4 од 10)

Афтозен стоматитис е вид на обична воспаление на мукозната мембрана на усната шуплина, придружена со појава на назад, односно мали чирчиња во бело-обоени бои со црвена граница, кои имаат облик на кружница или овална (може да се појават сами или да се појавуваат во голем број). Главните симптоми на болеста се - непријатност во форма на болка и горење, отежнато за време на оброкот. Неоплазмите заздрават за околу десет дена, оставајќи никаква трага зад нив, само некои видови на заболувања можат да предизвикаат лузни.

...
Перикоронитис (појавување симптоми: 4 од 10)

Перикоронитис е воспаление локализирано во ткивото на џвакањето околу еруптираните стоматолошки единици. Најчесто, развојот на патологијата се забележува кога се појавува мудрост заб. Изворите на формирање на болеста често се забни во природата - тие вклучуваат промени во големината на забниот лак и задебелување на ѕидовите на забната вреќа. Акумулацијата на честички на храна, плакета или влијанието на патолошките агенси, исто така, може да делува како провоцирачки фактор.

...
Паратонзиларен апсцес (појавување на симптоми: 4 од 10)

Паратонзиларен апсцес (синоним ококомундален апсцес, флегмонална ангина, паратонсилитис, лакунарна ангина) - е неоплазма, локализирана во палатинскиот крај. Таквиот тумор е исполнет со гној, затоа е индициран интегриран пристап кон терапијата. Во отсуство на третман се формираат компликации опасни по живот.

...
Апсцес на заб (појавување симптоми: 4 од 10)

Заб апсцес - акутно гноен воспаление, кое е локализирано во коренот на забот. Оваа болест често се нарекува флукс. Причините за патологијата се сите видови на бактерии, кои, продирајќи во коренот, се размножуваат и предизвикуваат воспаление, кое понатаму може да доведе до супурација. Во напредни случаи, сепса се развива.

...
Гингивитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Гингивитис е воспалителен процес кој се концентрира на површината со гуми за џвакање и е придружен со црвенило и систематско крварење. Гингивитис, чиишто симптоми се прилично чести, може да бидат хронични или рекурентни, исто така, текот на болеста е исто така можно во акутна форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Добијте совет за стоматолог онлајн
Бесплатно!
Постави прашање
стоматолог зема
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .